bugün

yaş 12. yer istanbul beykoz. 30 küsür yaşındaki dayımın arabası ile araba kullanama denemelerim sonucunda trafik polisine yakalandıktan sonra dayının aslında bugüne kadar rüşver vermediğini bilmek, babadan kalma alışkanlıkla ruhsatın arasına bi 20 lik sıkıştırmak.
sonrasında dayının "o az diil mi" demesi. polis amcanın ise "tamam bugün akşama kadar gezin tozun buralar sizin" diyerek yoluna devam etmesidir. şimdi böyle yetişen bir bayan olarak yolda 1 kere bile çevirmeye girmedim, alkol muayenesi olmadım, hiç ehliyetim sorulmadı, 1 kere park cezası yedim. o da nazarlık sanırım.
Ruhsatın arasındaki 50 lirayı beğenmeyen polisle aramda geçen diyalog ;

polis : beyfendi ruhsatın arasındaki paranın nedenini öğrenebilir miyim acaba?
ben : he o şey benzin almak için bazen cebimde para kalmıyor bende unutuyorum diye oraya koydum.
+ çok yakmıyo bu arabalar bu paraya az benzin alıyorsunuz o zaman mâlum her şeye zam geldi.
- haklısınız siz verin ben onu düzelteyim.

20 lira daha konur ve sonra ;

- buyrun memur bey
+ şimdi daha uzun menzil yapabilirsiniz beyfendi.
- teşekkür ederim.
+ iyi günler dilerim.
- sizede memur bey.
POLiS MEMURU: Beyfendi ehliyet ruhsat lütfen?
Temel : Hayırdır memur bey? Ne yaptuk?
Polis Memuru: Gelirken radara girdiniz.
Temel : Sıçmaduk radarunuza çıkaruk ondan.
(bkz: çorba parası)
genelde babasından habersiz aldığı arabayla kızlara hava atayım derken çevirmelere takılan küçük ibnelerin salya sümük babam duyarsa beni siker ne olu abi affet ayağını öpeyim bokunu yiyeyim abi ....diye yalvararak cezadan kurtulmak için yaptıkları şarlatanlıklar.
- sinyal vermeden şerit değiştirdiniz. size ceza yazıyorum.
+ bana ceza falan yazamazsın sen.
- o niye lan?
+ ben atatürk'ün 3. kuşaktan akrabasıyım.
- daşşak mı geçiyon lan sen benle?
+ bir sürü resmi var bende. al bitanesini vereyim istersen. ( 50 tl uzatır )
- hönk?
+ bende daha çok var, o sende kalsın.
"zaten sabah akşam itle, çakalla uğraşıyorsunuz, zaten ben de hatalı olduğumun farkındayım, şimdi bir sürü tutanak, kağıt, imza, milletin mesaisine yazık, sonra ben de kendi açımdan uğraşmak zorunda kalıcam, hem siz de ekmek peşindesiniz burada, herkesin çocuğu çoluğu var, halledelim bu işi bir şekilde"

şeklinde bir tirad tüm sorunları çözecektir.

(bkz: ankara lı olmanın getirdiği avantajlar)
bu gecenin şanslısı sensin diyerek cebine 50 ytl sıkıştırmaktır.
(bkz: alan razı veren razı)
en önemli söz, ''memur bey bu işin bi oluru yok mu'' demektir. vardır oluru emin olun.
önceden hazırlanmış, en dışta 20 ytl lik içinde ise 1 ytl lik banknotlardan oluşmuş tomarın kibarca uzatılması
en önemli kural toy olmadığınızı belli etmek ve polise daha önce çok verdim izlenimi vermektir. gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. ilk defa verecekler heycanlanmasın, yüzü kızarmasın. hiç polis " sen devlet memuruna nasıl para teklif edersin" demez. Bir kişi bana böle demişti onada marketten 6 paket uzun marlboro almıştım.(3 motorsikletli yunus.)

Mesleğinizden bahsedin. Öğretmen çocuğuyum demek büyük avantaj sağlıyacaktır. Veya "abi gazteye geç kaldım, haberi yetiştirmem lazım" gibi basınvari yalanlarda atabilirsiniz. Çok işe yarayacaktır ve bütün kapılar açılacaktır.
50lik veya 20lik banknot çıkarıp atatürkün resmini göstererek bunu tanıyo musun diye sormak ve akabinde polis arabasına binmek.
memur bey, bütün param bu ben bu cezayı ödeyemem diyerek 20 ytl yi gözünün içine içine uzatmak.
polis abi - yakalan şahıs

pa : beyefendi radar da tespit edildiniz

yş : sahi mi ? fark etmedim

pa: biz sizin yerinize ettik buyrun sizi şöyle alalım da izletelim isterseniz

yş : hay hay ne dedinizde yapmadık

pa : önden siz buyrun yanınıza ehliyet ve ruhsatınızı alın

yş : yanına akrabalarımın resminide alayımmı belki görmek istersiniz?

pa : iyi fikir özellikle ehliyet ruhsat ve siz kalın biz akrabalarınızın resimlerini alalım ama şöyle 3-5 resim olsun yeşil yada sarı fonlu tercihimizdir daha şık gösteriyor *

yş : hay hay nasıl isterseniz
tek ekibin bulunduğu çevirmelerde yapılmasını tavsiye ederim.. çünkü fazla ekip olunca polis arkadaşların bir anda akıllarına gerçek görevleri geliyor..zaten tek bir ekipse hiç kıvranmaya aman ben teklif edemem demeye gerek yok çünkü size alenen yeşilleri çıkar diyeceklerdir.. tabi sormayada bilir bunun üzerine memur bey bize bir kolaylık sağlayın arkadaşları merak ederler gibi acındırma numaraları ve akabinde bir 20 lik le olaydan gayet kolay yırtabilmek mümkündür..
ruhsatın içinde daima bi yirmilik bulundurmalı. ehliyet ruhsat dedi mi hemen göstermeli.

(bkz: alan memnun veren memnun)
dördüncü olarak abi idare et yokmu bunun baska bi oluru sorsunu sormaktır.
üçüncüsü ise parayla değil sırayla taktiği: şehirler arası yollarda daha çok görülen bi olaydır bu. polisle hiç uğraşmak istemezsiniz. çünkü eğer isterse arabanızda bi şekilde bi eksik bulur ve cezayı yazar. bir çevirme esnasında arabalar arka arkaya dizilirler. arabadan inilmez. gönlünüzden ne koparsa cebinizden çıkarır, kolunuzu camdan uzatırsınız. bu şekilde arka arkaya dizilmiş olan araçları polis tek tek gelip paraları toparlar yolunuza devam edersiniz. görülen tablo çok acaip ve türkiyeye has bişeydir. *
en bilineni ve en ünlü olanı hokus pokus taktiğidir. bu taktiğe göre yolda seyir halindeyken eğer bir kural ihlali yaptığınızı düşünüyorsanız ve ileride çevirme varsa daha sağa çekmeden ruhsatınızın arasına 20 ytl koyarsınız. sağa çekersiniz polisi beklersiniz. polis gelir yaptığınız kural ihlalini size hatırlatır. siz de ruhsatı uzatırsınız ve birde polisin yanından uzaklaşarak arabanızdan bişey alacakmışsınız gibi yaparsınız daha sonra polis ruhsatınızı size uzatır ve iyi yolculuklar devam et der. bir de bakasınız ki ruhsatınızın arasındaki 20 ytl uçmuş gitmiş.. *

ikincisi siz bi çorba için taktiği: yine aynı şeyler başınıza gelir ancak bu sefer ruhsatın arasına para koymaya zamanınız olmamıştır. bu durumda polisin sizin için yaptığı bütün suçlamaları aynen kabul edip, "memur bey, siz uzun zamandır burda görevdesiniz sanırım, (para uzatılır) bir çorba içip dinlenin isterseniz" denir. yine yırtmış olursunuz. *