bugün

bunlardan 4-5 tanesi birbirine bağlanıp patlak topun içinde patlatılınca dahada zevkli olan eylemdir, yakınlarda korkup sinirlenmiş hacı amca varsa elindeki baston ile kung-fu ustalarına taş çıkartırcasına üstünüze hamle eder.
küçükken 2 litrelik cam şişe pepsinin içine yerleştirip patlattığımız ve camın paraçalara ayrılmasından büyük haz aldığımız ergenlik öncesi akıl sağlığını zorlayan hobi.
çocukken çok yapardık. bizim burda bi tane çocuk parkı var. bayramın tüm sabahlarını o parkta torpil patlatarak geçirirdik. önce bir gazoz şişesi bulurduk (cam) sonra gider parkın tam ortasını şişenin uzunluğu kadar kazardık. kazdıktan sonra şişeyi o çukura koyup yanlarını ağzına kadar kumla doldururduk. yani demek istediğim şey, şişenin sadece ağzı açıkta, geri kalan alt tarafları kumun içinde. bunu yaptıktan sonra torpili içine koyup topuklarımız götümüze vura vura ağaçların arkasına saklanırdık. zaten genelde ağaçlara yetişmemizden 6-7 saniye sonra torpil patlardı. o yüzden koşarken büyük bir heyecan ve korku vardı içimizde. yani en azından benim içimde. neyse işte, ağaçların arkasından patlamayı izlemek çok ama çok zevkliydi. havaya havai fişek gibi camlar saçılırdı. patlamadan çıkan ses de öyle az buz değildi yani. dikkat ederseniz sabahları yapıyorduk dedim. çünkü sabahları parkta kimse olmazdı. çocuktuk ama vicdansız ve beyinsiz değildik. kimseye zarar gelsin istemezdik elbette.

torpil patlatmayalı uzun yıllar oldu. bu sabah o günler tekrar aklıma geldi. eşşek kadar adam olduk ama o anları bana ve arkadaşlarıma bi daha yaşatacağım. bugün öğle saatlerinde milleti toplayıp boş bir arsada eski günlerdeki gibi tekrar patlatacağız.
çocukluğun vazgeçilmez eğlencelerindendir.
yaşıma rağmen zevkle yaptığım eylem. sanki bir dinamittir.
Genelde çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde olan kişilerde yaygın olan eğlence durumu. Bir de oyuncağın içine koyulan ve patlatılan modu vardır daha tat verir.
Her patlatıldığında aile büyüğü herhangi bi bağyanın 'vay gavırın sıpası ' gibilerinden tepki verdiği bayram eğlencesidir.
http://inciswf.com/torpil.swf

(yaran swf'ler)
çocukluğumuzun vazgeçilmez eğlencesiydi. kız kaçıran, çatapat, leblebi tozu, saklambaç, seksek hepsini hatırlatmıştır.
çocukluk dönemlerinde fakir mahallelerde yapılan tuhaf bir eylemdir. ne yazık ki geçerken bir kaç kez tanık olduğum bu olay bende varoşlara karşı bir acıma hissi uyandırmıştı. ben uzaktan kumandalı arabamı gezdirirken onlar torpil patlatıyordu. hıh. ne yapsaydılar başka eğlenceleri mi vardı.
Çocukluğumu aklıma getirdi. Apartmanların yanına atıp kaçardık ve uzaktan balkona çıkıp söven atletli amcaları izlerdik.
Ozellikle bayramlarsa mahallenin cocuklarixolarak toplanip her evin balkonuna ve kapisini atardik. O zamanlar sokoktaydik tabi pc basinda degil..
Daha yirmi dakika önce okul çıkışında patlatıldı işsiz bunu yapanlar.
roket vardı en güzeli odur. torpilde ki barutu içine koyup daha da enzantirik şeyler denenebilir. fiyuu diye havaya gidiyor namussuz