bugün

2 eylülde venedik film festivalinde yarışacak ingilizceye tom at the farm olarak çevrilmiş dolan filmi.
xavier dolan'ın son filmi.merakla ve heyecanla beklemekteyim.bari türkiye'ye bir festival kapsamında gelse de izlesek.
fragmanı için:

http://www.facebook.com/photo.php?v=10151084701853485
birçok sitede gördüğüm kadarıyla 20 haziranda türkiyede vizyona girecekmiş.müthiş bir haber!
Özellikle bir ölümle başlayan, buna rağmen sevdiğini yitiren insanların ölüm gerçeğini kabulleniş süreçlerini yok sayan bir film Tom à la ferme. Bu ayrıntı bile filmin başlı başına inandırıcılığını sınamaya kafi! Fakat anlatılan yan hikayelerin her birisi kendi içerisinde bir film oluşturabilecek kadar çetrefilliyken Xavier Dolan lafı uzatır gibi kamerasını anlamsızca dolandırarak anlattığı hikayenin daha da amaçsızlaşmasına sebep oluyor. Neticedeyse; film, kaçınılmaz olarak bilmediği bir konuda ahkam kesen birisini andırıyor!

http://sinemahzen.com/tom-a-la-ferme/
Xavier Dolan'ın tarzını ve filmlerini seven biri olarak Tom a la ferme filmini beğendiğimi söyleyemem yani film maalesef beklentilerimin altında çıktı.Film diğer Xavier Dolan filmlerini hiç benzemiyor öncelikle bunu söylemeliyim zaten kendininde belirttiği üzere ilk üç filmindeki imkansız aşk temalı filmleri yerine bu film psikolojik-gerilim aslında ben psikolojik-gerilim demezdim bu filme yani psikolojik bir film demek daha doğru olabilir.Film durağan bir film ve bütün film bir çiftlik evi ve o çiftliğin olduğu kasabada geçiyor,Tom adlı karakter çiftliğe geldikten sonra ordan önce kaçmak istiyor sonra bir anda psikolojisi bozulmuş bir karaktere bürünüp orda kalmaktan mutluymuş gibi davranıyor fakat o psikolojik değişim çok hızlı ve anlamsız bir şekilde gerçekleşiyor sonra Tom karakteri yine kaçmak istiyor kısaca garip psikolojik devreler geçiriyor Tom ama bu devreler çok hızlı gerçekleştiği için bana saçma geldi.Filmde bir tango sahnesi var ki gerçekten çok etkileyici ve zekice bir sahne,zaten bence filmin en iyi sahnesi,psikopat bir karakterin dans ederek kendini ve psikolojisin ifade etme olayı gerçekten etkileyici olmuş.Fakat tango sahnesi dışında elle tutulur fazla etkileyici sahneler yok yani kısacası film seyirciye fazla bir şey sunan bir film değil genel olarak durağan ve Tom karakterinin çiftlikteki birkaç gününü ve orda yaşadığı psikolojik değişimleri anlatıyor.Açıkçası Xavier Dolan'ın tarzını bu filmde çok gördüğümü de söyleyemem yani çekimler bence tam olarak Xavier Dolan tadında değildi.Her şeye rağmen filmdeki müzik seçimleri her Xavier Dolan filminde olduğu gibi başarılı.Son olarak ben filmi beğendiğimi söyleyemem,bence bu sefer olmamış hele ki hiç Xavier Dolan filmi izlemediyseniz bu filmle başlamayın derim,filmi de Xavier Dolan severlere tavsiye edebilirim ama fazla beklentiniz olmasın derim.

6/10
filmde tom çiftlige ilk geldiginde telefonun çekmedigini yalnız başına oldugunu tehlikeli birşeylerin oldugu izlenimi ediniyorsunuz fakat tom uyandık dan sonra film rutine dönmeye başlar, bir karabasan çöker üstüne gitmez bir türlü mutlu olacagını sandıgı bir yerde esir hayatı yaşar, kış uykusundaki necla karakteri'ne benzer biraz tabi burda durum farklı bir şekilde irdeleniyor.