bugün

toçev,tüvana okuma istekli çocuk eğitim vakfıdır. toplumsal faydaya ciddi katkı sağlamaya başlamıştır son bir iki yıldaki kampanyaları ile. sene '96 1994'te kurulmuş toçev'i kimse bilmiyor; yetkili bir hanım kişi beyaz'ın radyo programını arıyor; maksat isim duyurup katkıseverlerin yardımlarını almak. beyaz 'o ne biçim isim lan, ne ayak bunlar' triplerinde bi' süre 'challenge' ediyor kızcağızı, kız sabırlı; sorun değil onun için; egosu değil mühim olan; insanlık... derken toparlıyor olayı beyaz biraz biraz. ben böyle duymuştum toçevi; çok sitem ettim beyaza bu 'basit' olay için... nerden nereye beyaz ve güzel toçev ve dahi cryptic...
http://www.tocev.org.tr
" toçev hakkında:

okumak isteyen ancak ailesinin maddi yetersizliği nedeniyle okuyamayan ya da çalışmak zorunda kalan çocuklarımıza tüm eğitim hayatları boyunca maddi ve manevi destek veriyoruz. “okumak her çocuğun hakkıdır” diyerek çıktığımız yolda her çocuğu birey olarak kabul edip, onların kültürlü, bilgili, uyumlu, üretken olmaları ve toplumsal hayata kazandırılmaları için hiç durmadan çalışıyoruz.

her adımımızda ve her projemizde barışçı, birleştirici, eğitici, şeffaf ve sevgi dolu olmayı kendimize görev edindik ve bu misyonumuzla da herkese örnek olmayı hedefliyoruz. 20 yıldır siyasetlerüstü duruşumuzla, her tür etnik ve ideolojik tanımlamanın üstünde ve dışında olmamızla gurur duyuyoruz.

inandığımız yolda ilerlerken, onlara dokunduğumuzda geleceklerinin değişeceğini düşündüğümüz nice çocukla karşılaşıyoruz. bir sivil toplum kuruluşunda çalışıyor olmanın sorumluluğu yanı sıra bize dokunan her çocukla insan olmanın hazzını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

onların gözlerindeki ışıltıdan, dudaklarındaki küçük bir tebessümden ve sizin gibi çocuklarımızı okutmak isteyen destekçilerimizden aldığımız güçle aydınlık bir türkiye için hep beraber yürüyoruz.

kisaca tarihçemiz
toçev, 1994 yılında vakıf başkanımız ebru uygun ve 5 arkadaşının, 5 çocuğun eğitim hayatını değiştirmek için yola çıkış hikayesi ile kuruluyor.

istanbul’da eğitimlerine destek olduğumuz çocuklarımız ile başlayan serüvenimizde türkiye’ye açılımımız, 1998 yılında gerçekleştirdiğimiz tunceli seyahatiyle başladı. gap bölgesine giderek o bölge ihtiyaçları için projeler geliştirdik ve kampanyalar düzenledik.

2000 yılına kadar asal görevimiz olan, okumak isteyen çocuklarımıza eğitim hayatları süresince destek vermek amacıyla ülkenin her köşesine ulaştık. bu seyahatlerimizle farklı sorunlarla tanıştık, tartışmaya açtık ve çözümler üretmeye çalıştık.

pek çok desteğin ihtiyacı olan çocuklara ulaşmasını sağlayarak çözümler bulduktan sonra, 2005 yılında hayata geçirdiğimiz ve köy okullarını onardığımız ”yaşasın okulumuz” projesi ile ilk ulusal kampanyamızı başlattık. amacımız hep birlikte sorunları çözmenin daha kolay olabileceğini göstermekti ve başardık…

“yaşasın okulumuz”dan aldığımız güçle, 15 üzerinde kurumsal sosyal sorumluluk projesine imza attık.

1994 yılında 5 çocukla başlayan yolculuğumuz, ülkemiz ve çocuklarımız için hayata geçirdiğimiz projelerle 20 yıl sonunda, 5 milyonu aşkın çocuk ile devam etmektedir."

http://www.tocev.org.tr/hakkimizda.asp?id=7