bugün

kariyeri boyunca o kadar basariya ragmen hep gösterişsiz kaldı ve öylece veda etti. elveda 2000lerin ırzına gecen adam. 1 2 sene sonra saz arkadasi manu ginobili 3 4 sene sonra tony parker da veda edebilir. gregg popovich gibi bir efsane ile 5 yüzük kazandı.
çok iyi ve bir o kadar efendi bir 4 numaraydı, panyalı atışları ve beklenmeyen anda yaptığı blokları özleyeceğiz.
basketbolu bırakmış balon. evet.
efendiliğiyle gönüllerde taht kurmuş, yaptığı her işi kolay gibi gösteren efsane. Güle güle the big fundementals.
sportif olarak gelmiş geçmiş en centilmen ve zeki oyuncudur. Asla bir kas yığınına dönüşmedi basit oynadı kendini yormadı. Kavga etmedi ama kendisine saygı duydurmasını da bildi. Geriye sağlam rakamlar ve şampiyonluklar bıraktı .hoş çakal iki gözüm hoş çakal.
nba tarihinin gördüğü en efendi ve en buz adamı, bay fundamental. 5 yüzük sığdırdığı koca bir 19 yılı geride bırakıp emekliye ayrıldığını açıkladı ve bir de mektup yazmış. oradaki cümleler de karakterini tekrar anlayabilirsiniz. şöyle buyurmuş üstad:

"19 yıl önce kariyerim hakkında bir senaryo yazmam istenseydi, bu yolculuğu hayal bile edemezdim. Bu yolun sonunda geriye dönüp tecrübelerime hayranlık hissiyle bakıyorum. Kariyerimde en çok taraftarları, çalıştığım antrenörleri ve beni itip salona çeken insanları özleyeceğim. Takım arkadaşlarım ve hatta rakip takım oyuncularıyla ömür boyu dost kalacağım. Kariyerimdeki iniş ve çıkışları paylaşan ailemi ve yakın arkadaşlarımı saygıyla anacağım, en çok da çocuklarımın büyümesini ve beni maçlarda izlemesini sevgiyle hatırlayacağım. Yıllar boyunca gösterdiğiniz destekten dolayı San Antonio kentine ve dünya genelindeki taraftarlara teşekkür ederim."
(d. 25 Nisan 1976)Virginia Adası kökenli ABD'li eski profesyonel basketbol oyuncusu. 2.11 boyunda 113 kg ağırlığındaki oyuncu. Pivot/uzun forvet mevkilerinde görev almaktadır. Kariyerinde toplam 5 kez NBA Şampiyonluğu, 2 kez NBA MVP, 3 kez NBA Finalleri MVP ve NBA Yılın Çaylağı Ödülü başarılarını elde etmiştir. Ayrıca kariyerinde 14 kez NBA All-Star kadrosuna alınmasının yanında üst üste 13 sezon NBA En iyi Savunma Takımı ve NBA En iyi Beşi'ne seçilmeyi başaran tarihteki tek oyuncudur.

Spora yüzme ile başlayan Duncan Hugo Kasırgası'ndan sonra okuduğu lise olan St Dunstan Piskoposluk Lisesinde 9. sınıfta basketbol oynamaya başladı. Üniversiteye Wake Forest Üniversitesinde okuyarak başlayan oyuncu kolejdeki basketbl kariyerinin son sezonunda gösterdiği performansla Naismith Yılın Kolej Oyuncusu ve USBWA Yılın Kolej Oyuncusu ödüllerini elde etmeyi başardı. Duncan harika geçen bir kolej kariyerinden sonra 1997 NBA Seçmeleri'nde San Antonio Spurs takımı tarafından 1. sıradan seçildi. Oynadığı dönemde Spurs'la 1999, 2003, 2005, 2007 ve 2014 yıllarında toplam 5 kez NBA şampiyonluğu yaşıyan Duncan takımının lideri olmuştur. Ayrıca NBA tarihinin en büyük oyuncularından birisi olarak kabul edilmiştir. 11 Temmuz 2016 tarihinde emekli olduğu açıklanmıştır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tim_Duncan
--spoiler--
menajeri tarafından tam 25.000.000 $ dolandırılınca verdiği tepki;

- ben sadık ve güvenilir bir adamım. verilen sözler benim için önemlidir ve diğer insanların da böyle olduğunu varsayıyordum. ama hayat bu şekilde değilmiş.
sonuçta kendi kendine kızgın kalamazsınız. tekrar aynı konuya dönüyorum ama; ben bu adama güvenmiştim. yanılmışım. bu sebeple kazıklandım. ama bundan ötürü kendime kızgın değilim. bu öğrenilmesi gereken bir dersmiş. tekrar bu duruma düşmemeye çalışacağım.
--spoiler--
gelmiş geçmiş en abartılmış basketbolcu.vasat ve sıkıcı oyununa rağmen popovich gibi bir koç ve ginobili, parker gibi harika adamlar sayesinde 5 yüzük kazanmıştır.

sahi bu adamın oyununun neresi karl malone veyahut charles barkley'den daha iyi? tek kelimeyle şanslı bir piçtir.