bugün

görsel
"Hayatımız boyunca verdiğimiz savaşlar ölümümüzü anlamlı kılmak için".
https://youtu.be/7FDAkpQSJVA
görsel
--spoiler--
senaryo yakıcı. geçmiş, bugün ve gelecek 3 hikaye şeklinde gösteriliyor. soundtrackına herkesin kulak aşinası olduğunu düşünüyorum.
--spoiler--
felsefesi ve müzikleriyle derinden etkileyen tekrar tekrar izlenesi film.

''Eski Ahit’e göre, Cennet Bahçesi’nde iki ağaç vardı. Bilgi Ağacı ve Hayat Ağacı.
Adem ve Havva, Bilgi Ağacı’nın meyvelerinden yiyince, Tanrı bahçeyi onlara yasakladı
ve Hayat Ağacı’nı sakladı.''
“Her gölge, ne kadar koyu olursa olsun, sabah güneşi tarafından tehdit edilir.”
müthiş müzikli film.

https://www.youtube.com/watch?v=vr0NBPRMe2E
engizisyonun balyozunu iliklerinize kadar hissettirecek bir sahneye sahip film.
(bkz: Fışkıye)
Çok büyük beklentiyle izlemiştim yıllar önce, hayal kırıklığı olmuştu. Tekrar izlemek lazım, anlaşılamayan noktalar olmuş olabilir.
Felsefik bir film.
Sadece müzikleriyle dahi ayrı bir güzellik kendisi.

Edit: ayrıca felsefi bile diyemeyen adamlar çıkıp felsefeden bahsetmesin
görsel
Hadi bakalım.

Editlenecek.
aşk ve ölümün harmanlanıp farklı zaman dilimlerinde kendini gösterdiği ve bize her türlü duyguyu yaşatan film.

1600'lü yıllardaki iza o kadar güzel ki gözlerimi alamıyorum. kendimi tomun yerine koyuyorum ne yapardım diye fakat o o kadar güzel ki. hem ölüyor hem diriliyor hem yaşıyor hem yaşamıyor. ne hayat ne ölüm. ne uzak ne yakın. o her yerde. ne olduğunu bilmiyorsun fakat o seni biliyor. anlaşılmayan her şeyin cazibesiyle yaklaşan bir şey o. müziği iliklerine nakış gibi işliyor ve film biterken kendini odanda buluyorsun. seni nereye götürdüğü nereden aldığı hiç belli değil. o anda sen çoktan tomla izabelle üç hikayenin hepsinde de beynin tasarımsal olarak öldü. içindeki felsefeyi anlamak adına biraz da tarih bilmek lazım. bir de antik yunan miti. bilmenize ihtiyacınız yok ama bilince biraz daha anlamlanıyor. reenkarnasyona inanan beni bile öldürdü yani. keşke öldürmeseydi.

not: sulu göz ağlak insanlar izlemesin. ben 1 saat ağladım ciddi şekilde kendi hayatımla filmi özleşleştirip. ona göre. bu film diğerlerine benzemez. aynı şeyi size yaşatmaz. benden söylemesi.
dün yeni bir insan ile bilmem kaçıncı kere yeniden izleme fırsatım oldu.

her seferinde mi farklı bir şey yakalar insan?

bir sanat eseridir.

varoluş döngüsünü anlatır. Artık iyice eminim.