1. 1.
  Dün akşam izledim. purge serisinin dördüncü, kronolojik olarak ilk filmi. Bu seriyi genel olarak seviyorum zaten ama en iyisinin the purge anarchy olduğunu düşünüyorum.

  Film konu olarak arinma gecesinin nasil ortaya ciktigini, kimler tarafindan cikarildigini ve ilk defa arinma gecesinin uygulandigi deney adasını anlatiyor. Arınma gecesi nedir derseniz her yil bir defaligina gece 12den sabah 6ya kadar cinayetlerin de serbest oldugu bir gece. Distopik bir kurgu. Benim en sevdigim kategori utopik/distopik kurgular oldugu icin purge serisini de cok seviyorum o yuzden.

  Bu filmi de bayagi begendim. Gayet guzeldi.
  the first purge
  Gif the first purge filminden degil.
  2 -1 ... louisa clark
 2. 2.
  Bu film serisini ben eski Saw* ile aynı görüyorum. Ellerinde çok güzel bir konsept var, fakat olabilecek en kötü şekilde işliyorlar. Doğru düzgün bir senaryo ile bu konsept çok başarılı bir film haline gelebilir, ama tabii ki de klişe ilerleyen bir senaryo, içi boş karakterler ile birleştiğinde sonuç the purge oluyor.

  Filme dair hiç bir şey bilmeyen birisiyseniz şu şekilde açıklayayım konsepti kısaca. Devlet tarafından bir gece boyunca tüm suçlar legal hale geliyor. Gidip o gece içerisinde sizi deli eden komşunuzu vurup rahatlayabilirsiniz, ya da gözünüze kestirdiğiniz bir marketi soyabilirsiniz, veya tüm gece manyaklık yapıp insanları rahatsız ederek rahatlayabilirsiniz. Konseptin temelinde insanın içine attığı şeylerden kurtulup rahatlaması ya da filmdeki adıyla arınması hedef alınıyor.

  Filme dair spoilerlı konuşacağım, ama çok klişe bir senaryo akışına sahip olduğu için okumasanız da, biraz film izliyorsanız ne olacağını önden tahmin edebiliyorsunuz, film sizi hiç şaşırtmıyor.

  --spoiler--
  Bu film aslında deli gibi politically correct kasmış, ama bunu yaparken o kadar doğru temellere oturtmuş ki adamlara gerçekten sırf bunu yaptıkları için kızamadım. Amerikan toplumunda genelde siyahi kesim fakir halktır, onların yoğunlaştıkları bölgede ilk arınma deneyi gerçekleştiriliyor ve arınmaya katılmaları için insanlara para teklif ediliyor. O sırada da bir kaç karakterin hikayesini aynı anda görüyorsunuz. Karakterlerin ne adlarını, ne de çok uç olan karakterlerin neden birlikte olduğunu hiç anlamıyorsunuz desem yeridir, çünkü gerçekten bu çok çiğ şekilde anlatılıyor, sonradan siz "he bu böyle heralde" diyerek çıkartabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Anlatıldıysa da ben kaçırdım.

  Bu bence komik bir durum ama, film gece geçtiğinden ve tüm karakterleri siyahi olduğundan tüm karakterlere, onları izleyebilmek adına renkli lensler verilmiş, görebilelim diye sanırım *
  --spoiler--

  Bahsedebilecek başka da bir şey yok açıkçası filmde. Çok boştaysanız ya da konsepti sevdiyseniz izlenir. Bunun için ek zaman ayırıp izlemenin hiç alemi yok.
  ... mert41994