bugün

2010 amerikan yapımı gore türündeki filmdir.
"the" sız hali uyku kaçırır.
- finale hazırlandın mı?
- final deme sınav de final diyince tüylerim tiken tiken oluyor.
2010 amerikan yapımı Dram, Korku, Gerilim türlerindeki film. gore sahneler de mevcut. film ben x, klass gibi filmlerle benzerlik taşımakta ama nedense onlar kadar ciddi bulamadım. genelde sırıtarak izledim filmi.
--spoiler--
film bir gurup okul kabadayısının (bullies) ve bir gurup güzel okul kızının (bitchs) kendilerinden daha güçsüz ve daha çirkin olan bir gurup öğrenciye kötü davranmalarını ve bu ezilen öğrencilerin bu gurubu bir kostüm partisinde tuzağa düşürerek intikamlarını almalarını anlatmakta. film bully diye tabir edilen öğrencilerin bir tane emo kılıklı kıza ve biri hindistanlı olmak üzere 5 6 tane loser diye tabir edilen guruba kötü davranmalarını ve onlarla uğraşmalarını anlatarak başlıyor film. sonrasında canlarına tak eden bu ezilen öğrenciler bir plan yapıyor ve yakın bir zamanda düzenlenecek olan bir kostüm partisine gitmeyi ve yiyişmeyi düşünen bu bully'lere asla unatamayacakları bir gün yaşatmayı planlıyorlar. oraya gelen öğrencilerin içkilerini uyutucu bir şey koyuyorlar, uyandıklarında ise ayaklarından zincirlenmiş bir şekilde buluyorlar kendilerini. sonrasında içlerinden kendilerine eziyet eden öğrencilere aynı şekilde eziyet etmeye başlıyorlar. yaptıkları şeyleri de izleyip görün artık diyorum. bu sahneler gore içerikli olduğundan izlemeden önce bir daha düşünün!

filmi izlerken ezilen öğrencilerin tarafını tuttuğumuz (ki bu türklerin karakteristik özelliğidir) için, diğer insanlık yoksunu kabadayı ve kaltaklar işkenceye ve aşşağılamaya uğradığında onlar için üzülmüyorsunuz. gerçi burada işkence durumu söz konusu olsa da film sizi etkilemeyi başaramıyor üzücü bir şekilde. yani bu açıdan ingiltere yapımı tormented filmine benziyor. ama o filmden daha ciddi diyebilirim the final. ama estonya yapımı klass ve belçika yapımı ben x filmleri gibi sizi sinirden zıplatamıyor. boğazınız da düğümlenmiyor. ama film çok güzel bir şekilde amerikan okullarındaki iğrenç sosyal düzene parmak sokuyor. güzel ve güçlünün her zaman çirkin ve güçsüz olanı ezdiği bu sistemi eleştiriyor. diyorum ki keşke daha vurucu olmayı başarabilselerdi. kötüler daha inandırıcı olsaydı da bu kadar basit kalmasaydı.

the auditon filmine yaptıkları gönderme de hoştu. bilerek mi yaptılar bilmiyorum ama benim favori kızım emily'nin işkence sahnesinde bir tane asalağın üstüne seksi bir şekilde oturup upuzun iğneleri "deep, deep..." diyerek çcuğun göğsüne batırması bana o filmdeki japon hatunun yaptıklarını hatırlattı.

siyahi çocuğun ölmemesine sevinmekle beraber gurup içerisinde yeralan kelli denen kıza neden bir şey olmadığını anlamadım açıkçası. sonuçta o da eziyet edenlerden değilmiydi?

beni en çok etkileyen şeylerden biri de filmde sayıca çok fazla daş gibi kızların olmasıydı. neredeyse hepsi güzeldi.(içlerinde nadya ve emo (emiliy) kız favorilerimdir onu da diyim) emo olan kız en çok sempatimi toplayan karakterdi. zaten sonunda siyahi çocuğu da kurtaran kendisi oldu. telefon numarasını alsam fena olmaz hani....

ayrıca polisin filmin sonunda söylediği "sadece canları sıkılmış da ondan kesmişler bu zararsız yavrucakları ve daşları" açıklaması da bayağı ironikti.
--spoiler--
eğer tormented, klass karışımı bir film izleyecekseniz ve gore sahnelere de katlanırım diyorsanız izleyin. izlemekle birşey kaybetmezsiniz.

not : şu filmin sonunda siyahi çocukla bakışan motorcu arkadaşın kim olduğunu çıkartamadım. çıkartabilen olursa mesajını alabilirim!

"what did I do to deserve this"
okul tiyatrosu tadında çekilmiş gibi duran amatör yapım. ama açıkçası fikir güzel ve orjinal.

şahsen, en vahşi anın, ten rengine boyanıp parmak izlenimi verilmiş iki adet sosisin teneke makasıyla kesildiği sahne olan bir filmi gore'dan saymadığım için, korku-gerilim türü filmleri cidden korkarak izleyenler bile rahatlıkla izleyebilir diye düşünnüyorum.

kelly kızımıza neden bir şey olmadığı gayet açık. şöyle bir kıza filmde bile olsa zarar veren yönetmeni allah taş eder;

http://www.imdb.com/media/rm1199344384/nm3359122

--spoiler--
şaka bir yana, filmin sonunda kelly okul tuvaletinde bir kutu hap içip intihar ederken görülüyor.
--spoiler--

dişi looser rolündeki emo kız emily*nin gerçek ismi Lindsay Seidel. bu filmden önce animelerin ingilizce dublajlarını yapmış bol bol.
(bkz: the final cut)*
http://www.platinelektron...oads/2010/04/thefinal.png