1. 1.
  Telnet 23. port üzerinden server tabanli islem yapmaya yarayan bir protokoldür.Server tabanli islemden
  kastim islemlerin sizin bilgisayarinizdan girelecek komutlarla server üzerinde yaptirilmasidir.
  1 ... cell-im
 2. 2.
  internet üzerindeki bir makinaya uzaktan bağlanmak için geliştirilen tcp/ıp protokolü ile bu işi yapan programların genel ismidir. bilgiye daha kolay ve hızlı ulaşabilme gereksiniminin bir sonucudur. bu nedenle bu sistemi en çok kütüphaneler kullanır.
  örneğin; istanbul'dan odtü'nün kütüphanesine telnet sistemiyle ulaşılabilmekte ve odtü kütüphanesindeki herhangi bir terminalin yaptığı tüm işlemler istanbul'da yapılabilmektedir.
  1 ... ditty
 3. 3.
  airties modemlere bağlanıp linux komutları yazarak 10 sn de ip değiştirebilceğiniz gibi, tüm interneti kod yazarak kesip iş arkadaşlarınıza mola verme imkanını sunduğunuz protokoldür. ayrıca üzerinde çalışılıp modemin yazılımını geliştirebilme imkanınıda sizlere sunar.
  ... meybivi
 4. 4.
  Kısaca güvenli bağlantıya yönelik transfere dayalı bir istemci-sunucu kontrolüdür.ilk 1969'da geliştirilmeye başlanmıştır. 73 ten önce telnetin tanımı bir * protokolü olarak açıklanıyordu. Bi de o zamanlar ASCII 8 bitlik kanal tabii. Şu anda ise neredeyse hiç kullanılmıyor. 2005ten beri telnet protokolünün uzak oturum amaçlı kullanımı yok gibi. Tabii halen nadiren de olsa bazı zorunlu durumlarda kullanılabilmektedir. (bkz: banka veri sistem ambarları) Örneğin, sunucuya komut yollamanın ve gelen cevapları sınamanın kolay bir yolu oldugundan SMTP, IRC, HTTP, FTP veya POP3 gibi servislerdeki sorunları tespit ederken kullanılabilmektedir.
  ... connycargo
 5. 5.
  osi referans modeline göre application layerda çalışan protokol, varsayılan portu 23'tür. basit anlamda uzaktan bir routera bağlanmak için kullanılır.
  ... orantisiz gutan