bugün

Geçen sene gittiğim dershane data paketleri yani tel numaralını rakip dersaneye satmış. Sapık gibi bağlandılar. Sonra hallettik.
Herkes kendini düşünüyor malesef.
Uludağ sözlüğe çok uzun bir aradan sonra yazma gereği duymamın sebebi.
Bir gün arkadaşımla şu an hatırlamadığım bir ürün hakkında konuştuktan bir veya iki gün sonra ürün google reklamı olarak karşıma çıktı.
Dün de epey gaz sancısı çeken minnak yeğenimi el hamağı gibisinden bir şey kurup sallarken ‘aslında hamak alsak daha iyi olur, bu kadar yorulmayız hem’ diye düşünürken bugün google reklamlarında indirime giren bir bebek hamağı çıktı karşıma.
Müşterilerine doğru ürünü pazarlayabilmek için bu denli çirkefleşebilen bir firma olması hakikaten çok üzücü.
Bu dediğim şu an için apple ürünlerinde rast geldiğim bir durum, android kullanıcılarında var mıdır yok mudur bilemem.
Sonuçta kuvvetle muhtemel ki google apple ile bu konuda bir işbirliği içinde. Dediğim gibi, karşıma doğru ürünü çıkarabilmek için böyle bir şey yapmaları en iyi ihtimal kişisel verilerin korunmasına aykırı bir durum ve kesinlikle dalga malzemesi olabilecek bir konu değil. başıma iki kere gelmiş olmasa denk gelmiştir diyeceğim ama büyük ihtimalle telefonlarımız yalnızca konuşma esnasında değil sürekli olarak dinleniyor.
Edit: imla.
doğru ve bence dinlenmelerinde bir sakınca yok. sonuçta sabahtan akşama kadar çalışıyorlar. ben yan gelip yatabiliyorsam benim tlefonum da yatabilmeli.
Kesinlikle Dalga malzemesi olabilecek bir konu değilin üstüne iyi denk geldi. Keşke yazarlarımız arada bir de yazılanları okumaya zaman ayırabilse.
bu olaylar şu sıralar artmaya başladı. Herkes örnekler vererek anlatıyor. En sonunda telefonları satıp tuşlu nokia alacağız galiba.

Çerez olaylarının abartılıp, orospu çocukluğu yapılmasıdır. Çerez olayl da şu şekildedir;

Google a girersin ve "mp3 player fiyatları" yazarsın siteleri gezersin. işin biter ve çıkarsın.

Daha sonra kedine mama almak için bir siteye girdiğinda sağda, altta, üstte, solda her hangi bir reklam alanı olan yerde "mp3 player" reklamı görürsün.

işte bu olay çerez olayının kaşarlanmışı. Konuşulanları analiz eden bir sistem geliştirmiş muhtemelen deyyuslar.

Bir gün bunu kanıtlamak için bir kelime bulup gün boyunca mikrofona yanaşıp tekrarlayacağım...
(bkz: #39250740)
Yadsınamaz bir gerçektir. Teknoloji öyle korkunç boyutlara ulaştı ki önünde akıllı yazan her cihaz içerisinde bu korkunçluktan bir parça taşır. Dinlenme ve benzeri şeylerin önüne geçebilmek için ıssız bir adaya yanında hiçbir şey olmayacak şekilde yerleşmek lazım. Gerçi o zaman da kafamızın üstünde drone uçururlar.
Bu kapitalist sistem öyle bir gelişti ki teknolojinin inanilmaz ilerlemesiyle 10-15 yıl sonra halimiz nolacak diye merak ediyorum evde karnimiz acikti diye konussak kapimizda pizzacı belirecek herhalde.
telefondan dinlense nolur adam uzaydan 7/24 canlı izliyor seni.
böyle bir hadiseyi duyduğumda merak edip denemiştim. internet açıkken bir kaç defa üst üste kedi maması lazım tarzı şeyler söyledim. daha sonra instagram üzerinden birçok mama firmasının reklamlarıyla karşılaştım.
Geçen bununla ilgili bir komplo teorisi okudum istemsizce,valla ya diyebildim.lan canımız pizza çekiyor yesek mi falan çat diye pizzacıdan mesaj geliyor.bi cihaza ihtiyaç oluyor çat diye ilgili firmaların mesajları geliyor ben bunu zaman zaman yaşayan biri olarak inceden inceye inanmaya başladım
telefon ve internet ağının takip edildiği bir gerçek. Böyle bir takip devletin güvenlik amaçlı yapması mantıklı ama geçmişteki tecrübelere baktığımızda bu teknolojiler hükumetlerin sopası olarak kullanılıyor. Vaktim birinde bir hükumet önce bir memura muhaliflerini takip ettirip alaşağı ettirdi, sonra da o memur bu teknolojiyi kendine karşı kullandığında hükumet ortalığı ayağa kaldırdı.
Bu haberde de Türkiye'ye ile ilgili bir iddia var. (https://www.forbes.com/si...nce-erdogan/#230b9d304434)
işin tehlikeli yanı şu, facebook, twitter, instagram koordineli bir şekilde abd istihbaratına bilgi aktarımı yapıyor. Vermeme gibi bir lüksleri yok. O halde esas soru şu; türkiyede önümüzdeki günlerde yapılacak olan seçimlerde kim kime karşı bu verileri kullanacak? Kim kimi destekleyecek?

--spoiler--

Facebook'un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg, ABD Kongresi'nde ifade vereceği oturumlar öncesinde Pazartesi günü Amerikalı milletvekilleriyle görüştü, kullanıcılarının verilerinin kötüye kullanılması nedeniyle özür diledi.

Zuckerberg'in özrünü içeren açıklama, 87 milyon kullanıcının bilgilerinin siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica ile izinsiz nasıl paylaşıldığına ilişkin bu hafta Kongre'deki ifadesinden önce geldi.

ABD Temsilciler Meclisi'nin ticaretten sorumlu komisyonu tarafından paylaşılan metinde Zuckerberg, "Sorumluluklarımıza yeterince geniş bir açıdan bakmadık ve bu bir hataydı. Bu benim hatamdı ve özür dilerim" dedi.

Zuckerberg metinde ayrıca, "Bu araçların kötüye kullanılmasını önlemek için yeterince önlem almadığımız ortada. Bu sahte haberler için de geçerli, seçimlere yabancıların müdahalesi için de, nefret söylemi için de, (yazılım) geliştiriciler ve veri güvenliği için de" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi de sorulacak

Salı günü başlayacak oturumlarda Zuckerberg'e, Rus operatörlerin 2016 ABD Başkanlık seçimleri sırasında sosyal platform üzerinden verdiği reklamlar da sorulacak.

Zuckerberg'in açıklamasında şirketin "Rusya'nın müdahalesini anlamada ve buna yanıt vermede çok yavaş olduğu ve daha iyi olmak için çabaladıkları" da belirtildi.

Cambridge Analytica şirketinin milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerini usulsüz kullandığının ortaya çıkması sosyal medya platformuna yönelik eleştirileri artırmıştı.

Veri analiz şirketi, ABD'deki son başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın ekibiyle çalışmıştı.

Facebook'un Cambridge Analytica skandalının ardından attığı adımlar yeterli bulunmazsa, Kongre'nin sosyal paylaşım sitesini düzenlemek için yasalar çıkarabileceği belirtiliyor.

Şirket, televizyonlar ve radyoların da yapmak zorunda olduğu gibi, platformda yayımlanan siyasi reklamları kimin verdiğini açıklamaya hazır olduğunu söylüyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-43707319

--spoiler--
apaçık net birşey olan gerçektir, telefon da a desem o gün a reklamları çıkıyor karşıma.
Telefonu bırakın geçen ay yargılanan bir arkadaşımızın karşına whatsapp yazışma kayıtlarını çıkardılar. Şimdiye kadar yoktu yeni başladı bu, büyük süpriz oldu. Olay whatsapp yazışmalarına kadar geldiyse sıkıntı büyük.

Şu an signal ve telegram güvenli sadece.
günaydın denilen olaydır.

kimsenin haberi yok ama devlet babalar gibi istediğini dinliyor.
(bkz: conspiracy theory).
havalar da ısındı muhabbetinden 1 dk sonra gelen sms.
not : muhabbet telefonda değil normalde yüzyüze yapıldı.

görsel
Kalkın mahvolduk.