bugün

en iğrenci çaldırıp çaldırıp kapatmak olan telefonu oyuncak eden şakalar.
görevleri telefonlara su taşımak olan sakalardır. (bkz: iğrenç kelime esprileri) (bkz: sözlükte türkçe karakter sorunu)
sapıklık boyutuna geldiğinde illallah dedirten ve korkutmaya başlayan insanlığın hizmetine sunulmuş bir aletin amacından saptırılması
ayça şen ve yavuz seçkin muhteşem örneklerini vermişlerdir.
sabahın 5inde arkadaş aranır ve olaylar gelişir

hebeley ufuk: alo uyuyo musun lan
arkadaş: noldu olum hayırdır bu sattte bi şey mi oldu
ufuk:uyuyo musun olum
arkadaş: e evet uyuyodum
ufuk: ha ben uyuyorsan uyandırmayım diye aramıştım
arkadaş: seni allah nasıl biliyorsa öyle yapsın e mi
ufuk: keh keh keh ahahaha
küçükken bir kere üflermisiniz sistem bozuk düzelmesi için deyipte benden okkalı bir nefes isteyip aldıktan sonra sağolun burası çok sıcaktı seriledik şeklinde vukuu bulan şaka.
burda gayet ilginç bir örneği vardır. yalnız bol küfürlüdür. önceden uyarıyım da, kötülemeyin sonra.

http://www.youtube.com/watch?v=q2lo5aQeDgw
+ aloo (kurban)
- iyi günler beyfendi ben xxx tv'den arıyorum (şakacı)

+ buyrun, ne için aramıştınız?
- şimdi beyfendi, bizim tv'nın ufak bir bilgi yarışması var ve biz bu yarışmaya katılacak kişilerin tel. no'sunu bilgisayardan otamatik olarak seçtiriyoruz ve şans eseri sizin tel.niz denk geldi. bu arda isim ve soyad nedir?

+ allah allah, eee? hııımm şakir bezici adım soyadım!
- şimidi efendi, yarışma akşam başlayacak ama yarışmaya katılmak için bir barj sorumuz var, ve bu barj sorusunu bildiğiniz taktirde sizi akşam ki yarışmaya alacağız! anlaşılmışsa barj sorusunu sorabilir miyim?

+ tamam sorun o zaman
- fransa'in başkenti neresidir şakir bey * *

+ hah paris, de mi paris???**^# bildim mi!
- hayır şakir bey doğru cevap çorum'dur.

+ çorum mu? olur mu ya! bizim çocuğa sordum paris'tir
- şakir bey, sinirlenmeyin lütfen. sakin olun biz size bişey yaptık?

+ ne yaptınız??
- şakir bey size kamera şakası yaptık! gülümseyin ve kameraya el sallayın!!! *

+ hay allah ya, nerede ki kamera el sallayım hadi...
- şakir bey siz sallamya devam edin biz tel.'i kapatıyoruz, ama biz sizi görürüz.
+ haydi selametle he he hühe!
1.gün
parantez:iyi günler X ile görüşebilir miyim?
virgül:burada öyle biri yok
parantez:pardon rahatsız ettim.

2.gün
parantez:iyi günler X ile görüşebilir miyim?
virgül: burada öyle birisi yok karıştırıyorsunuz siz.

derken 3-5 gün daha devam edilir.
ve virgül son kez aranır.
parantez: iyi günler ben X beni arayan oldumu?
melankolik evinde öğrencilerini misafir etmiştir. canı sıkılan ögrencileri gece gece telefon şakası yaparlar ama öyle böyle degil...

öncelikle biri avea biri vodafone hatlı telefon alınır. telefonların dışarı ses vermeleri sağlanır. biri avea'dan digeri vodafon'dan iki adet gizli numara ile kıl olunan kişiler aranıp telefonlar 69 pozisyonunda bitiştirilir. iki numara da aynı anda açarsa eğer, değme keyfine...

+ alo..
- alo
+ kiminle gorusuyorum?
- asıl ben kiminle görüşüyorum, beni arayan sizsiniz! * *
+ kardeşim dalga mı geciyorsun , gizli numaradan aramışsın beni?
- sacmalama ya ne araması, asıl sen aramıssın beni gizliden beni mi yiyorsun derdin ne senin, defol git.
+ bik bik bik
- cük cük cük

tam telefon kapatılırken aptallar diyip 3. ses eklenir ikisi de kendisini arayanın telefon şakası yaptıgı sanıp bu sefer küfür etmeye başlarlar.

neticede sabaha kadar kramplar eşliğinde gülünmüştür.
amerikada z100 adli radyo kanalinin cok super bir sekilde yaptigi, insanlari telefon uzerinden kandirma sanatina verilen ad. birnevi telefon sapikligi.
-alo
+hohohhohoh (telefona hohlama sesi)
-ayy pis sapık, allah belanı versin!
-nurten kız benim gülcan telefonu siliyordum ne var be!
okuduğuma göre aynı versiyondan çok kullanılmış şaka,zira biz de kullandık. öğrencilik yıllarından kalma, telsimin yeni çıktığı bedava olduğu bir dönem;
8-9 arkadaş toplanılmış bir numara rastgele çevrilmiş,

öğrenci1: alo merhaba tüpçü hasan lütfen
- yok yanlış numara kızım

ö2: abi tüpçü hasan orda mı?
-allah allah yanlış numara oğlum yok burda.

ö3:...
-...

ö4:...
-....

ö5:....
-....

ö6:...
-....

ö7:...
-...

ö son: iyi akşamlar , tüpçü hasan siz misiniz?
-skecem tüpçü hasanı, değilim mına koyım ne adammış mübarek başbakan sanki değilim ben tüpçü hasan değilim....

ö1: * alllooo ben tüpçi hasan abi be beni arayan var mı sana zahmet? *
- * var sk... uşağım var, gel arayanları sktim sıra sende *

helal olsun be amca valla hala tebrik ederim seni... utandırdın bizi *
bazen telekomun gönderdiği faturalardır. ama bunlar daha çok eşek şakası kıvamındadır.
aloo alooo aloooo ses yok
bi de bunlar var çıt yok daha kapatmamış, nefesi geliyor . kardeşim konuş alo de . sen de öğren a-l-o aloooo ulan madem dilsizsin neden jeton ziyan ediyorsun. nedir bu bizim çakamadığız çağdaş bir işletme yöntemi mi. beni işletmiş mi oldun. ben işlemiş mi oldum .ne oldu. anlamıyor ki bunların işi gücü yok bir yerde oturuyorlar pasa telefon şu numarıyı çevirelim hiç bişey söylemeyelim bakalım ne yapıcak işsiz güçsüzlükten yüz alıyorlar.*
denenmiş ve başarı ile sonuçlanmış şakadır.

ilkokul yıllarında geçmiştir.

+ alo !

- buyrun.

+ merhaba. "xyz" Radyodan arıyoruz.haftanın talihli numarasısınız.Sorumuzu bilirseniz büyük ödül sizin olucak.

- oleeyyy...süper....aaaa....harikaa....alkış....(çığlık evde).

+ adınız nedir efendim ?

- "abcd".

+ isminizdeki sesli harfleri söylermisiniz ?

- "a" .

+ bildiniz tebrik ederim.ödülü kazandınız.

....evde çığlık kopar..........
- ne kazandık beyfendi ?

+ fırat gri boru.iyi günlerde kullanın.

- ?*?-?*?

( not: ilkokul esprisidir.)
evde ders çalışırken ilgi kitap hariç her yere kayar ya hani.. işte bizde de aynı durum vardı şakayı yapmaya karar verdiğimizde. oturduk üşenmedik internetten polis telsizi kaydı indirdik. onu fona koyduk ve aldık telefonu elimize.
şakayı üzerinde test edeceğimiz arkaşımızı aradık; +bizden biri
-arkadaş

+ iyi günler duruberk beyi aramıştım
- buyrun benim
+ merhaba beyfendi ben trafik bölge müdürlüğünden arıyorum. yaklaşık altı ay önce alkollü araba kullanmaktan dolayı ehliyetinize sahil yolunda el konmuş, fakat ehliyetinizi yasal olmayan yollarla geri aldığınız trafik şube tarafından belirlendi. ( arkadan polis telsizi sesleri tam gaz gelmekte)
- ....(şakayı fena yutan mağdur sadece kekeleyebilmekte)
+ bir haftadır size ulaşmaya çalışıyoruz şubemizin kayıtlardan bulduğu numara kullanılmamakta. bugün saat 5'e kadar gelip ifade vermeniz gerekiyor.(şaka saati 2buçuk) yoksa hakkınızda yasal işleml başlatılacaktır.şuanda nerde bulunduğunuzu öğrenebilir miyim?
- e ııh. beşiktaş kampüsündeyim.(madur hala şoktadır)
+ tamam. ben bir ekip arabası gönderip sizi bulunduğunuz yerden aldıyorum. ekiple konuşup tekrar sizi arayacağım. (telefon kapanır)

beş dakika sonra madur aranır şaka olduğu açıklanmak için ancak madurun telefonu ısrarla meşguldedir. tabi ki madur güvendiği mercilere haber vermektedir. şaka ekibi bu durumdan bir hayli korkar. madura ulaşıldığında aradan onbeş dakika geçmiştir. olayın bir şaka olduğu açıklanır ve madur ilk şokun etkisiyle saydırmaya başlar. şok atlatılınca 'intikam soğuk yenen yemektir kızlar' nidaları duyulur. karşılıklı gülüşerek telefon kapatılır. ancak şaka ekibi için korkulu bekleyiş başlamıştır.

önemli not!: şaka ekibi, madurun ehliyetini süresi dolmadan aldığını bilir ve şaka bu gerçek üzerine kurulur.
telefon çalar
_kenya dışişleri, buyrun! diye açılır
+ özür dilerim ben ahmet'i aramıştım
_hayır, burası kenya dışişleri
+rahatsız ettim kusura bakmayın der ve karşı taraf kapatır

biraz sonra telefon yeniden çalar..

istenirse işlem devam ettirilebilir, tabi ciddiyetin korunması şartıyla.
+ iyi akşamlar biz yemekteyizden arıyoruz.
- bi saniye ben kocamı vereyim.
+ tamam o zaman ben de karımı vereyim(!)
Kurbanın cep telefonu alınır. rehberden kendi numaramız bulunup isim kısmı kurbanın hattına göre turkcell, avea vs. değiştirilir. Sonra hattınız 3 gün içerisinde kapanacaktır, telefonu dik pozisyona getirip üzerine dikkatlice oturunuz şeklinde gubidik mesajlar yollanır. Bununla da kalınmaz turkcell'de sana gıcık olan biri var galiba diye zavallının üzerine gidilir, gaza getirilir.
lise yıllarında bu işi kontör kazancına çeviren bünyeler de mevcuttur. o dönemlerde bu aran kazan olayları yeni çıkmıştı ve biz yoksul öğrenciler de lise yurdunda rasgele 532 * ile başlayan numaralara çağrı atmaktayız ve mutlaka arayan cıkmaktadır.burda biz öğrenciler ö, kurbanımız ise k dır.

-k: az önce beni aradınız.
+ö: beyefendi ben türkcell müşteri hizmetlerinden *arıyorum.*
-k: buyrun ne oldu bir sorun mu var?
+ö: beyefendi sizin numaranız 0532 33.... değil mi?
-k: evet benim numaram, doğru.
+ö: beyefendi son zamanlardaki tv reklamlarımızı takip ediyor musunuz?
-k: yok ya pek izlemiyorum.ya çok yazıyor başka birşey demeyecekseniz kapatsak artık.
+ö: beyefendi bu görüşmenin tüm ücreti turkcell tarafından karsılanıyor. *
-k: heee. o zaman konuş konuş yaww! *
+ö: beyefendi numaranızı tekrar söyler misiniz? *
-k: 0532 33.....
+ö: beyefendi son iki ay faturalarınızı ödememişsiniz.
-k: ne demek ödememişsiniz. hepsini ödedim ben. olmaz öyle şey! *
+ö: beyfendi ama öyle görünüyor.
-k: nah ödemedim hepsini ödedim ulan ben onların. sktir git lan!

ve bu konuşmaların başka değişik versiyonları sayesinde kazanılan kontörler. haklarını helal etsinler artık, öğrenciydik mecbur kaldık. *
yine biz öğrenciler tarafından bir 532 li numaraya çağrı atılmıştır. karşı taraf bizi aradığında da yan taraftaki evin bahcesinde de bir çerkez düğünü vardır ve akordeon eşliğinde yüksek sesle oynak müzikler çalmaktadır. yine kurban k, biz ö olalım.

-k: beni aramışsınız.
+ö: abi ya niye gelmedin düğüne? * valla o kadar bekledik bir sen gelmedin!
-k: ya bana davetiye falan gelmedi ki.
+ö: nasıl gelmez abi, biz ilk sana gönderdik!
-k: valla ulaşmadı elime geçmedi!
+ö: hem düğüne gelmiyon, hem de yalan söylüyon abi.
-k: ya belki dükkana gelmiştir. *
+ö: abi hadi al çoluk çocuğu çık gel.
-k: ya ben şimdi tarladayım, gelemem ya.
+ö: abi olsun bak gelin seni bekliyor.
-k: yaww tamam da gelemem ben, çok çok özür diliyorum, affedin beni.
+ö: öyle olsun abi, biz de senin düğününe gelmeyiz.

bu şekilde dakikalarca konuşulmuş ve bu abimiz mahcup bir şekilde telefonu kapatmıştır. işin garip yanı ise kim olduğumuzu hiç sormamış ve hemen savunmaya geçmiştir kendini.
hayatımın hiç bir evresinde yapmadığım, ve birçok kez mağruz kaldığım, derin hoşnutsuzluk duyduğum şakadan uzak eylem.

henüz milenyuma girmemişken arkadaşımın kardeşinin saf bir hanıma yaptığı nahoş latife

-- iyi günler türk telekomdan arıyoruz
++ iyi günler buyrun
-- telefon hatlarında bir sorun oluştu Lutfen telefonunuza üfler misiniz
++
++ püff
-- bir daha lütfen
++ püff püff
-- ohhhh daşşakların rahatlasın zuahah
++ şerefsiz
yine 532 li numaralara rasgele çağrı bırakılmaktadır. ve gene arayan kurbanlar çıkmaktadır. yine ö biz olalım, kurban da k olsun.

+k: beni aradınız az önce. kimsiniz?
-ö: abi ben büveyhi! * * *
+k: ne kim? bülent mi?
-ö: yok abi büveyhi, büveyhi!
+k: ne bülent mi diyon ne diyon?
-ö: abi tanımamış gibi yapma! büveyhi ben ya büveyhi!
+k: ya ne diyon bület mi bünyamin mi?
-ö: abi büveyhi ya!
+k: yaw düzgün söylesene be adam!
-ö: abi ben bü-vey- hi! *
+k: yok ben tanımıyom öyle birini.
-ö: nasıl tanımazsın abi ya? *
ve patt diye telefon kapanır. bu şekilde sadece adam ismi anlayabilmek için bile sizle dakikalarca konuşur ve arankazandan kontörler yağar. hem eğlence hem de kazanç kapısı olmuştur bu şakalar yani. * *