bugün

teknolojinin hayatımıza girmesiyle hayatımızdan çıkanlardır.

(bkz: mektuplar)
(bkz: sohbet)
mesafeler, daha iyisi olamazdı.
akşam oturmaları.
cok önemli şeyler değillerdir.

teknolojiyle hayatımıza girenler daha tehlikelidir:
(bkz: asosyalizm)
Kağıt kalem . Artık herseyim telefonda notlar kısmında...
hayatımızdan çıkanlardan ziyada hayatımıza girenleride konuşmak gerekir.mesela kaypaklık çoğaldı,umursamazlık çoğaldı.insanlar eskiden nasıl sözleşipte buluşurlarmış ekmeden ekilmeden,kök salmadan...
Kaliteli bilgi cikti malesef. Herkes (guya) her seyi bilir oldu. Yaz google a ciksin, sonra isine geleni, en kisasini oku ahkam kes orada burada.
Saygı ve onur.
misket, topaç, körebe, saklambaç ve daha bir sürü saymakla bitiremeyeceğim şey.
mutluluk.
çok şey değişmiştir. en üzücüleri de şunlardır ;

(bkz: sadakat)
(bkz: samimiyet)
kışın soğuğunda tüm aileyi etrafında toplayan soba. *
teknoloji hayatı hayatımızdan çıkardı. ama verdikleri öyle sinsiydi ki, hayatımızı çaldığını anlayamadık.

ilişkilerimizi, kültürümüzü, paramızı, işimizi, her şeyimizi aldı götürdü. bilgiyi ucuzlattı, tembellik bıraktı.
özel günlerde gönderilen ve bayram seyran zamanlarından on beş gün önceden kurulan kartpostal tezgahlarının sıcaklığı ve dolayısıyla dostlara emek harcanarak gönderilen tebrik kartları.

mektup.

sadakat.
Kendi ellerimizle yaptığımız Çamurdan araba. Ne acayip arabalar yapardık! Dingilleri çer çöpten olurdu falan...
(bkz: aile içi sohbet)
mahalle maçlarıdır, saklambaçlardır, yılbaşlarında atılan torpillerdir. mahalle kültürünün son demlerine yetişmiş biri olarak bile kendimi çok şanslı sayıyorum bu konuda. servis beni evin önüne bıraktığı zaman o 5 metrelik yolu yürüyemeden arkadan "pisces gel lan maç var" diye bağrışmalar gelirdi, gömlek pantolon maça dalardık. ev, uyumak ve sıyrılan dize pamuk bağlayıp hemen çıkmak için yaratılmıştı. şimdi bakıyorum, o yuvarlandığımız, oturup bim'den 25 kuruşa aldığımız le cola'yla birbirimize hava attığımız yerlerde kuş uçmuyor. hüzünlendim gene sözlük.
telefon kulübeleri. süperkahramanların da sonunu getirdi teknoloji. süper robotlar akıllı telefonlar var artık.
el yazısıyla yazılan ödevler.