bugün

%75 inin ahirete %25 ininde dünyada verildiği çok faziletli bir namazdır.
(bkz: gece namazı)
Gecenin bir kısmında kalk ve sana mahsus bir fazlalık olmak üzere onunla (Kur'an'la) namaz kıl Rabbi'nin seni övgüye değer bir ma­kama çıkarması umulur. (îsra/79)
namazdan sonra içtenlikle istenen her duanın kabul edileceğinin allah tarafından söz verildiği namazdır. birileri uyurken, diskoda eğlenirken, gece hayatı yaşarken, allah nidalarının azaldığı bir vakitte namaz kılmak kadar gurur verici birşey yoktur.
huzur denilen kavramın hissedildiği tek vakittir. iki rekat namaz. başka birşey değil.
Kabir karanlığını aydınlatan , karanlık gecede bir kandildir.
hz. muhammed in gece kılamazsa gündüz on iki rekat olarak kıldığı namazdır. namı diğer gece namazı. imsaka kadardır. vitirden önce kılınır.
“Kim devam ettiği gece ibadetini veya virdini yapmadan uyuya kalırsa, onu sabah namazı ile öğle namazı arasında ifa ettiğinde, geceleyin ifa etmişçesine sevap yazılır.”

sonradan gelen edit: güzel bir şekilde anlatmış;
http://derindusun.com/tr/...nir-resimli-anlatimi.html
Gece namazının konuşulduğu bir sohbet yerinde bir kişiye,
“sen gece kalkıyor musun?” diye sordular.
"Evet kalkıyorum" dedi.
"Kalkınca ne yapıyorsun?" dediler.
"Tuvaletimi yapıp tekrar yatıyorum" dedi.
sabah namazı vakti girmeden önce kılınan namazdır.

“Niyet ettim Allah rızası için nafile namazını kılmaya” veya
“Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazını kılmaya” diye niyet edilir.
2 rekat olarak kılınacaksa, sabah namazının sünneti gibi kılınır.

gece namazından farkı, geceleyin uyanıp kılınmasıdır.
cümleten allah kabul etsin.
islam alimleri tarafından manevi terakkinin(manevi ilerleme)nin en önemli unsuru olarak gösterilmiştir.
peygamber efendimizin " Farzlardan sonra en faziletli namaz gece kalkarak kılınan namazdır. " şeklinde betimlediği namazdır. Başka bir hadisi Kudside ise; "Kulum bana ancak nafileler ile yaklaşır.O derece yaklaşır ki, ben ,onun gözü,kulağı ve kalbi olurum." Yani kulum bana öyle yaklaşır ki,ben onun gören gözü ,işiten kulağı olurum ve o kulumun artık gözü kötüyü görmez, yalanı işitme ve o kulumdan hata sadır olmaz demektir.

En faziletli nafile ise , gece teheccüd vaktinde yapılan nafiledir. Müstecap yani duaların ve tevbelerin kabul olduğu vakitler üçtür :

1-Ramazan-ı şerif ayı;ramazan ayı senede bir kere gelir ve bunu beklerseniz çok geç olabilir.

2-Cuma geceleri:Eğer cuma gecesi beklenirse, cuma da haftada bir keredir.

3-Teheccüd vakitleri: Teheccüd vakitleri her gecedir ve tevbelerin kabulü ve dualar için en makul ve en müstecap vakitlerdir.

her gece insan oğlunun dualarını ve tövbelerini kabul ettirmek için elinde bundan daha hayırlı bir yol var mıdır... ?
Ramazanın son on günü camilerin dolup taşmasına sebep olan namaz. Sokaklar bomboş,sadece kuran sesi,manevi hava en üstlerde. müslümanların bir kez de olsa o havayı solumaları gerektiği kanısındayım. Hem illa hepsini kılacaksınız diye bir şey de yok. iki ya da dört rekatta kılabilirsiniz.
Bir kere cünüp olduğumu unutup uyku sersemliğimle kıldığım namazdır.
Nakşibendilerin kıldığıdır.
Uykuya yenik düşerek kılamadığım namazdır.
Gece Namazı olarak da bilinen Namaz. Eskiden sanırsam, "Herkes uyurken sen namaz kılarsın" sözünden etkilenerek kılmaya başlamıştım.