bugün

Türk düşmanı değillerdir element uydurma

Türkçü bir tatarım.
babanne tarafından mensubu olduğum savaşçı, inatçı, dirayetli, bir o kadar da misafirperver bir turan halkıdır.

tatar genleri baskın olsa gerekki sadece çeyreğim tatar olmasına rağmen elmacık kemiklerim çıkık ve gözlerim de çekik. hoş ailemin geri kalanı da oğuz türkü olduğu için şaşırmamak gerek.

tatarların en belirgin özellikleri ise saç renklerinin farklılıklar içermesine karşın tenlerinin beyaz, elmacık kemiklerinin çıkık, gözlerinin de çekik olması, ayrıca diğer çekik gözlü halklara hiç benzemezler. boyları genelde orta-uzun ve yapıları güçlü ve iridir. ben ufak tefek bir tatara henüz hiç rastlamadım. hatta kadınları bile kemikli ve yapılıdır.

günümüzde tatarlar yoğun olarak ukrayna kırım özerk cumhuriyeti ve rusya tataristan özerk cumhuriyetinde yaşıyorlar. ukraynada yaşayan tatarlar daha çok tarım ve hayvancılıkla uğraşmalarına karşın rusya tatarları bilim, spor, sanat, siyaset ve edebiyat alanında uğraşmaktadırlar. öyleki bugün rusya federasyonunda akademik çevrelerde yığınla tatar akademisyen bulabilirsiniz.

tatarlar belki de macarlar kadar türkolojiye meraklı olup türk dünyasının belki de en eğitimli kitlelerinden biridirler. rusya federasyonunu dünyada temsil eden sporcu, sanatçı, bilim adamı, akademisyen ve yazar yığınla tatar bulabilirsiniz. bilhassa tataristan tatarları türk dünyasının yüz akı aydınlık yüzüdürler.

türkiyede yaşayan tatarlar ise daha çok eskişehir, bursa, balıkesir, bilecik, istanbul, konya, mersin, ankara, manisa, kütahya, kırıkkale, amasya, samsun, trabzon gibi şehirlerde yaşarlar.
Kuman moğol melezi de değillerdir bulgarların devamıdırlar

Türk olan bulgarların.
volga bulgarları ile kıpçakların altın orda devleti döneminde karışımı ile ortaya çıkan türk halkı.
çok sevdiğim bir topluluk, öyle böyle değil. rusların asimilasyonuna karşı inatla direnmektedirler.

tatarlar bizim canımız ciğerimizdir.

osmanlı'da da bize çok yararları olmuştur, orta asya türk hanlıklarınada.

çok iyi süvari birlikleri vardı, zamanının en iyileriydi. cengiz han ordusunun tedrisatından geçmişlerdi çünkü.

kızlarıda çok güzeldir bu arada...
(bkz: kırım tatarları)
(bkz: kazan tatarları)
(bkz: astrahan tatarları)
(bkz: nogay tatarları)
(bkz: Volga Tatarları)
çekik gözlü has Türkler.
bunların kızları güzel oluyor..

(bkz: eskişehir)
ayık olun!

görsel
Cesur ve popüler bir türk toplumu ruslara karşı yaptıkları akınlar ile bilinirler

Kazaklar ve Moğollar ile altın orda devleti nı kurmuşlardır

Cengiz han ın babası nı zehirleyen tatarlar ile alakaları yoktur.
(bkz: çi börek) gibi yemekleri bayılarak yiyen sonra da (bkz: tatar yayı) gibi mühendislik harikası şeyleri duymayan üstüne de pişkin pişkin konuşan ermenilere dert olmuş halk.
(#22052460).
Başlığın ilk entrysine paralel olarak, ilginçtir ki benim de babaanne tarafım tatar. Yalnız yanlış hatırlamıyorsam sadece babası tatardı. Yani bende de %12,5 oranında tatarlık oluyor.
Babamın ve anneannemin etnik grubudur

Türk halkıdır kıpçak türklerinden gelirler.
moğolca değil, türkçe konuşurlar, demek ki türktürler. tartışılacak bir şey yok.
(bkz: tatarligimla gurur duyuyorum)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar