bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. .
  braveheart filminin başlangıcında yer alan özlü sözdür. gerçeklik payı veya vermek istediği mesaj her bünyeye göre değişebilir.

  ayrıca;

  tarih'te hiçbir savaşı kazanmamalarına karşın her savaştan galip çıkmayı başarabilen ingiliz milletini ve devletini fazla bağlamayan sözdür.
  ... cennetten kovulan
 2. .
  (bkz: Yabancıların tek zaferi tarih kitaplarındadır)*
  Eğer gerçek tarihten bahsediliyorsa evet kazananlar yazar.Ama tarih kitaplarını akıllılar...
  ... fehimsiz ekmek
 3. .
  (bkz: gerçekleri tarih yazar)
  ... nickimle değil entrylerimle hatırlanmak isterim
 4. .
  ikinci dunya savasindaki tum olumlerin, suclarin, vahsetin almanya'ya yikilmasi buna guzel bir ornektir. eger almanlar kazanmis olsaydi, bugun ikinci dunya savasindaki ingiliz vahseti, amerikan vahseti diye okuyor, adolf hitlerin nasil buyuk bir devler adami oldugunu ogreniyor olurduk.

  bir de savasa son anda giren, zaten ruslar'a yenilmis, cokmus bir almanya'yla savasip sadece 200,000 olu veren (bir kismi da asya pasifikte olmustur) amerikanin savasi kazanan, kahraman ordu olarak gosterilmesi vardir ki, tamamen yalandir. bu fikir kafalara filmlerle kazinmistir. almanlari ruslar yenilgiye ugratmis, amerikalilar aslinda ruslar tum avrupayi ele gecirmesin diye avrupa'ya cikmislardir. ikinci dunya savasinda olen 200,000 amerikan askerine karsin 13 milyondan fazla rus, 7 milyondan fazla alman olmustur. yahudileri nazi kamplarindan kurtaranlar da amerikalilar degil ruslardir ama tum filmlerde sanki bunu amerikalilar yapmis intibai uyandirilir.
  1 ... isla morada
 5. .
  (bkz: galatasaray)
  ... sen bana bu diyemezsin