bugün

tanım: arkadaşlarınızın arkadaşlarını gösteren listedir. aralarından tanıyor olabileceklerinizi eklersiniz. bildiğiniz facebook pezevenklik sistemidir. başka bir açıklaması yok bunun. niye sunuyorsun bana o listeyi arkadaş? ben arkadaşımın adını mı bilmiyorum da "bunu tanıyor musun" diye soruyorsun bana.

ayrıca arkadaşlara sövmeye sebep listedir. nerede çirkin varsa toplamışlar arkadaş olarak ve benim önüme sunuyor facebook'ta bunu. hadi onlar yaptı böyle bir şeyi de bana niye ikide bir gösteriyorsun be facebook? çarpıya basıp kaldırıyorum, tarayıcıyı kapatıp açınca yine çıkıyor.

arkadaşlarıma sesleniyorum buradan tesadüfen okurlarsa belki gidin güzel arkadaşlar bulun allah aşkına. yazık la bana da. göz bu.
her zaman en yakın arkadaşınızın sevgilisi çıkar o liste de.
genelde sevmediğiniz kişiler oluşturur bu listeyi.
nerden tanıdığımı merak ettiğim insanlarla dolu olan liste.
genelde uzak akrabalardır. *
ismini bilmeyip de tanıdığın kişilerdir hep.
tanıdğın ancak uyuz olduğun kişilerdir öyle dururlar eklemessin hiç.
tanıyor olabileceğin kişiler listesi değil de tanımaz olaydım dediğin kişiler listesi olsa daha çok tutabilecek liste.

abi o adamı sevsem eklerim zaten!
zırt pırt eski sevgilinin yeni bir resmi karşılaşılan facebook bir şeyi.
içinde tanımaktan pişman olduğum insanları barındıran facebook zımbırtısı.
bir örnek,
http://prntscr.com/ez4xg
arkadaş ekleme talebi yollaman gerektiğini sanıp, "önüne gelene sarkıyorsun" gibilerinden bir uyarıyla hesabının kapatılma tehlikesi yaşayabileceğin öneri.
facebook un içeriklerinden biridir zannımca profilinizi sürekli ziyaret edenler bu listede çıkıyor.
kızım. facebook bana kızımı 'tanıyor olabileceğim kişi' olarak göstermiş. 'çocuğunuzu tanıdığınızı sanmayın, onun tanımadığınız ne yönleri olabilir' demek istiyor olabilir mi ki? içime kurt düştü.
tango da da mevcut olan bir butondur.
işte bunlar hep aranje edilmiş birlikteliklerdir.
facebook'un bu özelliği ile ilgili bilinen bazı gerçekler var. bunlar ortak arkadaş, mail listeniz, telefonunuzdaki kişiler listesi, iş ve eğitim alanlarında yakınlığınız.

bunların dışında ki bir özellik olan sizin profilinize giren kişileri çıkartmasına ise bir örnek vermek istiyorum;

bu algoritmayı kullanacağım için bir ara araştırmaya başlamıştım ve konuyla ilgili yabancı bir forumdaki tartışmayı okudum, oradan çeviri yaparak iletiyorum:

"bu özelliğin nasıl çalıştığını çok merak ediyorum. sanırım profilimize giren insanları çıkartıyor karşımıza. çünkü ne zaman aynı üniversiteden ancak başka bir bölümde bulunan bir hatuna çaksam, ertesi gün tanıyor olabileceğiniz kişiler listesinde onu görüyorum, hatta bu çaktığım kızlardan biri, hayatındaki herşeyi annesine söylediğini ondan hiç birşey saklamadığını bana söylemişti (seviştiğimizde dahil). bana bunu söyledikten bir kaç gün sonra tanıyor olabileceğiniz kişiler listesinde hatunun annesini gördüm! bu güzel bir özellik aslında, bu şekilde ileride kimlere çakma potansiyeliniz olduğunu görebiliyorsunuz."

adam haklı beyler, olaya bu yönden bakın, kullanın.
Tanımak istemediğim insanların oldugu kişi sayfasıdır.
biraz didikleyince aralarinda eski sevgilimi bulduğum kisilerdir.
Tanımamayı istediklerimizdir. isteseydik listemizde olurlardı.
Arkadaşiniz olmayip, profilinizi sık ziyaret eden kişileri gösteren facebook zımbırtısı.
Saçma sapan kişilerin çıktığı bölümdür. büyük ihtimal sizin profilinizi sık ziyaret edenlere göre çıkan zimbirtidir.

Kendisi de böyle bir tespitte bulan arkadaslar bana ulaşırsa sevinirim.
face book arkadaşlarınız arasında olmamasına rağmen profilinize bakanların da aralarında bulunduğu liste...
ilkokul öğretmenim, uçakta yanında oturduğum kişi, yurtdışında tanıştığım arkadaşımın en yakın tüm arkadaşları, arkadaşımın babası, kuzenimin bir kez görüştüğüm arkadaşı, kütüphanede tanıştığım biri filan burda çıkıyor üstelik bildirim geldiği için face aktif kullanmasam da unuttuğum insanları hatırlatarak beni şaşırtıyor. ortak arkadaşlarımız filan da yok üstelik. birine kendinizi hatırlatmanın alternatif yollarından.
Lanettir lanet. Aralarında bir tane adam gibi adam bulamadığın gibi gezerken alayını ekletir.
ortak arkadaşım ya da ortak alanlarım olmadıgı fakat tanıdıgım hatta gün içerisinde görüp selamlaştıgım kişiler akşamında çıkıyor bazen. muhtemelen beni aratıyorlar ve bu ben de görünüyor diye düşündüğüm.