bugün

kişinin, maçı yapan gruptan sadece bir ya da iki kişi tanıdığı, diğer bütün oyuncularla maçtan 5 dakika önce tanıştırıldığı ya da o şansının dahi olmadığı bir halı saha maçında üzerinize afiyet sıçmasıdır.. konuyu biraz daha açmam icap ettiğinden şu tarz bir empati yapmanızı rica edeceğim.. bir arkadaşınız sizi aramış ve ertesi güne maçları olduğunu ve adam eksiği çektiklerini güzel güzel açıklamış, sizden de kaleci olup olamayacağınızı öğrenmek istemiştir.. (illa ki kaleci olması gerekli değil ama dikkat çekmek istediğim durum en fazla kaleciyken kendini göstermekte..) sizde ''neden olmasın?.'' demişsinizdir; ''eğlenceli olur.''.. işte öyle demiyeceksiniz bu yazı sizi bu düşünceyi aşılamaya çalışıyor..
tamam kaleci olarak ün salmış değilsiniz bir iddianız yok ama iş düştüğünde de görevi layıkıyla yerine getirdiğiniz, zaman zaman panterleştiğiniz biliniyor.. yani, özellikle de arkadaşlarınızın 1'e 10 katarak sizi lanse etmesinden dolayı, beklentiler o kadar da düşük değil sizden..
efendim maç başlar daha ilk dakikada bir gol yumurtlarsınız.. illa ki hemen biri gelir ''önemli değil kardeş..'' der size sırtınızı ovalar.. işte aslında en kötü şey budur.. ''önemli laan biliyorum!'' diye bağırmak istersiniz.. ''bacak arasından geçirdim lan topu nesi önemli değil!'' sizi dövsünler sövsünler ama 'boşver kardeş' demesinler istersiniz.. zaten benim düşünceme göre tanımadıklarınla maç yaparken maçın böyle hırs dolu kavgalı gürültülü iddialı olması daha iyidir.. o tür maçlarda sıçsanız bile gam yemezsiniz.. en kötü üstünüze gelirler siz de çamurluğa yatarsınız onların hatalarına bağırırsınız çok şartsa da bir-iki itişirsiniz biter gider.. ama işte bu anlayışlı takım sizin ömrünüzden ömür çalar.. devam edelim sanal maçımıza..
1'i hatalı 3 gol daha yemişsinizdir.. ancak hatalı yediğiniz gollerden dolayı 3'e 0 gelinen pozisyonda yediğiniz gol bile açık olarak dile getirilmese de milletin kafasında size bir eksidir.. takım arkadaşların mental barajı dolmaktadır artık.. ilk belirtiler defansın sıkıştığı zamanlarda bile topu size dönmemesidir.. adam topu size geçirmektense 3 kişiyi çalıma dizip geçmeyi daha makul görür o defans haliyle.. daha da kötüsü kimse de bir şey demez bu duruma.. sonra yavaş yavaş yenilen gollerden sonra gülümsemeler başlar.. yine boşver diyorlardır size ama bu sefer inceden sırıtarak.. kıllanırsınız dalga mı geçiyorlar diye.. top yine sizdedir uzaklaştırmaya çalışır rakip forvete teslim edersiniz topu.. bir gol daha.. artık iş kontrolden çıkmıştır.. herkes size bakıyor sizin hakkında konuşuyor gibi geliyordur.. kısmen haklısınızdır da zaten takım arkadaşlarınız her hatanızda birbirlerine bakıp fısıldaşmaya ve gülmeye başlamışlardır.. çok kötüdür of yazarken bile bir acaip oldum.. hayır kesin bir saldırı da olmadığı için şahsınıza çamurlaşamazsınız da içinizde kalır..
bir gol daha görürsünüz kalenizde.. her zaman sırtınızı ovan defansın sigortası herif artık direkt gülerek ''olm bu da yenir mi ama artık ya..'' der.. artık dönüşü olmayan bir yoldasınızdır.. işin kötüsü belki bu son gol en yenilebilecek goldür zerre hatanız yoktur ama zaten o sigorta olacak herif bir sonraki golde size öyle bir çıkış yapmayı kafasında koymuştur daha önce.. haksız çıkması imkansızdır size karşı.. pezevenk nasıl sigortaysa zaten kevgire döndük burda.. artık kurtarışlarınızda alkışlanmaya falan başlamışsınızdır.. hele de maçı izleyenler de varsa o koruduğunuz üst kale direğine darağacı gibi asılsanız yeridir..
bir ömür gibi geçen 60 dakikanın sonunda önünüzde iki seçenek vardır.. ya hemen pılınızı pırtınızı toplayıp, paranızı bırakıp hızlıca evin yolunu tutup, milletin arkanızdan sizi getiren arkadaşınıza laf sokmasına izin vereceksinizdir.. ya da yüzsüzlüğe vurup soyunma odasında onlarla beraber kendinizle dalga geçecek, arkadaş olacaksınızdır.. daha iyisi bu ikinci şıktır, gururun alemi yok sıçtınız çünkü.. hem bu yöntemle bir sonraki maça çağrılmanız ve kendinizi göstermeniz söz konusu olabilir.. * * *
edit: bir sürü imla hatası yapmışım kusura bakmayın..
edit 2: dakikada bir düşüp durduğum için de ben editimi tam tamamlamadan kaydedilmiş entrym ve bunun neticesinde bir 'söyliyeyim' ibaresi yaklaşık 5 dakika kadar manasızca ilk editin sonunda yer almıştır.. yine özrü bir borç bilirim..
(bkz: iyi oynarım deyip kötü oynayanlar)