bugün

Mecazi olarak yapılan eylemdir.

En çok da tanımadıklarımıza ve aynı zamanda bizi tanımayanlara bazen derdimizi anlatma eğilimidir.

Bazen bunu yapmayı seviyorum. Şimdi nerden bulacaz tanımadığımız birini diyesim geldi.
Psikoloğa gitmekle eşdeğer sayılabilir.

Çok rahatlatır,sizi tanimayan kisilerin olaya objektif baktigi düsünulur.

Sır tutmasi suphesi dusunulmez.
karşılıklı hiçbir çıkar gözetilmediği için bilse ne olur bilmese ne olur diyeceğiniz kişiye içinizi dökmektir. tanıdık birisine dökmeye göre daha kolay bir eylemdir.
Eğer içinizi dökecek birini bulabiliyorsanız tanımadığınız birisi bile olsa içiniz rahat eder.
Objektif ve daha doğru bir yorum isteyebilirsiniz mesela. Kimsenin diyemediği şeyleri size söyleyebilir tanışmadığınız bir insan. Güzel şeydir. Ben buraların güzin ablası olmuştum bir ara.
bazen ihtiyaçtır.
iç rahatlatıcı eylemdir.

karşınızdaki kişi sizi tanımadığından, size karşı önyargı beslemez. Siz de içinizi daha rahat dökersiniz.
Bilmediği o kadar fazla şey vardır ki, anlat anlat bitmez, illa bir yer eksik kalır. Olmaz. Bunun yerine daha kısa kesitler seçilebilir.

Ya da daha güzeli; tanımadığınız bir insanın omzuna başınızı koyun. Susun.
Tanıdığınıza içinizi dökmekten kat kat iyidir.
normal durumdur, yoldan geçen herhangi birine tüm hayatımı anlatabilirim. kimi delilik diyor, bipolar olmak böyle bi şey olsa gerek.
benzer diyalog behzat ç'de geçiyordu.
connected2.me bu konuda güzeldir dkjsldsf.
insanı rahatlatan eylemdir.
Cok rahatlatır insanı. Karsındakı senı yargılamadan anlamaya calısır cunku. Senı tanıyan bırı hemen "ama"lı "lakın"lı cumleler kurarken, tanımadığın der ki dayan geçicek.
Sözlüğü bu amaçla kullandığım olmuştur. Destek için mesaj atan ulusözlük'ün güzel yazarları sağolsun.
Çok akıl vermişimdir yardımcı olmuşumdur böyle gençlere.
Ben mi, beni rahatlatmıyor ankatmak hayır...
Tarafsızlık konusunda dışardan bakabilme açısıyla en doğrusudur bazen.
Arkadas aile vs vs bir yere kadar icini dokersin. Lakin yabancı biri oyle değildir. Anlat gitsin nasılsa yabancı. Yıllardır kişinin yabancı biriyle dertleşmesinin daha sağlıklı olduğunu düşünürüm. Bazen bir şarapçı bazen bir sözlük yazarı.
Genelde taksicilere denk gelir bu tipler.
bu sabah 'ya tanımadığım birine bi içimi döksem' diye düşündüm bu başlığı göreceğimeymiş. 4 yıl evvel üniversite 2. sınıfta mıydım neydim. (bi hayli ergen bir hikaye ama azıcık hüzün barındırıyor) işte boyumdan büyük dert edindiğim yıllardı. hakikatten düşününce ürperiyorum onca şeyi nasıl yaşamışım da bu zamana gelmişim diye. neyse okula gitmek yerine tek başıma bira içmeye gittim Taksim'e. saat 15:00 suları. bi kuytu sokağa girdim tatlı bi pub buldum dışarı oturdum söyledim 50'liği tıktık içiyorum. bi kız beni görmüş bana anlat neyin var dedi ben de söküldüm. oturduk birlikte içtik ettik bir rahatladım bir rahatladım anlatamam. kızcağız anlattığım şeyler karşısında nötrdü neyse velhasıl kelam iyi gelir. tavsiye ederim.
Bir bakıma one night stand kavramının maneviyat uyarlamasıdır.
Epeydir yapmadigim.
Tanımadığına içini dökmenin çok anlamlı olmadığını düşünüyorum. Tek taraflı bir iç döküş ise eğer, sırf rahatlamak için dökülmesi elbette bir faydadır. Ancak burada reaksiyon almak ve karşılıklı çözüm üretmeye çabalamanın daha önemli olduğunu düşünürüm. Bu ise tanımayanla yapılacak iş değildir zannımca.

Tanıdıklarım, özellikle üniversite yıllarındaki arkadaşlarım (kız erkek ayrımı olmaksızın) yıllarca gelip bana içlerini döktüler. Bunda benim iyi bir dinleyici olmam ve sırlarını etrafta ifşa ediyor olmamamın verdiği güven elbette önemlidir. Daha da önemlisi ise aktif dinleyici olmaktır.

- vah vah!

- öyle mi? Gerçekten mi?

- hadi canım!

- yapma bee!

- seni anlıyorum.

- elbette sen haklısın!

Gibi içi boş reaksiyonlardan öte, gerçekten bir aktif dinleyicilikten bahsediyorum.

Kişiyi tanıyor olacaksın. içinde bulunduğu durumu tanıyor olacaksın. Ayrıntıları ondan öğreniyor olacaksın. Onun iç daralması, üzüntü ve saplantı gibi hallerde bulunuyor olması sebebiyle göremiyor olması muhtemel çıkış yollarını görebiliyor ve çözüm önerileri geliştirebiliyor olacaksın. Dahası onun adına iyi olduğuna inandığın doğruları ona anlayabileceği şekilde ifade edeceksin.

Karşındaki bazen kızgın olacak. Bazen üzgün olacak. Bazen ağlıyor olacak. Bazen akıl ve mantığını devre dışı bırakmış ve saplantı ve önyargılarının esiri olacak. Ama senin onu dinlediğin gibi, onun da seni dinlemesini sağlıyacaksın. Doğru damarı bulup oradan gireceksin mevzuya.

Böylece tek taraflı olmayan bir iletişim sağlamış olacaksın. Peki bu kadar zahmete niye giriyor olacaksın?

Ona değer veriyorsundur. Senin nazarında kıymetlidir. Bencil değilsindir, başkasının mutluluğu senin mutluluğundur. Küçücük bir faydan dokunuyorsa mutlu olacaksındır.

Arkadaş, çokça bulunabilir. Ama dost?

Dostunuz çok, bahtınız açık olsun dostlar.
Yapmam yapmam dememeli gün gelir herkes yapar.
Az güvenir çok sorgularim.
Fakat kimi zaman tanimadigina içini dökmek gerek.
hızlı para kazanma yollarında "arkadaş arama şirketleri istediğiniz tipte ve huyda paralı arkadaş ayarlıyorlar. bu kiralık arkadaş siz olup hızlıca para kazanabiliyorsunuz diyor" bunu okuduktan sonra elini çabuk tutmak gerek arkadaşlar çünkü tanımadığınız biriyle konuşmakta artık parayla olacak.
Kısa bir süre sonra şantaj malzemesi yaratacak olaya maal verme durumu.