kız olsun erkek olsun karşısındaki gence yercesine, utanmadan, malzemecesine bakan teyzedir. süzdüğü insanın kendisinin farkında olduğunun farkında olsa da takmamaktadır.

yeni farkettim ben bu durumu. yolda, otobüste, hastahanede nerde bir kısa boylu şişman teyze görsem gözlerimin içine baka baka süzüyor beni. öyle onlara çok ters gelen uçuk tiplerden de değilim.

sanırım bu dertten muzdarip olan tek kişi de ben değilim. dikkat ettim de bu teyzeler özellikle genç kızları delicesine, coşarcasına süzüyorlar. gözlerini belerte belerte (bkz: belertmek) bakıyorlar kıza. kız otobüsün kapısından giriyor bir başlıyorlar yukardan başlayıp süzmeye, kız otobüsün arkalarına gidene kadar devam ediyorlar. hatta o hep ağran boyunlarını adeta 180 derece çevirip izlemeye devam ediyorlar kızı arkalardayken.

bazen bu duruma düştüğümde teyzeyle bakış yarışına giriyorum ama teyze utanmak nedir bilmediğinden devam ediyor bana bakmaya, pes ediyorum. tamam lanet olası sen kazandın deyip havlu atıyorum. ben bunları söylerken teyze süzmeye devam ediyor beni.
gençliğinin üzerinden asırlar geçtiği için, karşısındaki genci inceleyerek nasıl genç olunuyordu hatırlamaya; belki de o günlere dönmeye çalışan teyzedir.
muhtemeln sadece kişiyi beğenmişlerdir. malum, yaşlılar çok daha meraklı olurlar. hele ki gençler ve gençlerle ilgili her şey konusunda epey meraklıdırlar. birilerini izlemek (oturup kalkmasını, yemek yemesini, konuşmasını, kıyafetini vs) sadece hoşlarına gitmektedir.

tıpkı çocuklar gibi.
kızına yada oğluna ayarlamaya çalışıyordur.. (bkz: ben bunu bugün gördüm)
yaşlı teyzedir adı üstünde. sanırım yaşlanan herkes bunu yapmak zorunda. bu teyzeler torunlarının tanışmaya getirdiği kız arkadaşlarını nasıl süzerler bi* düşünün artık. o kız arkadaşınıza baktıkça siz kızarır bozarırsınız. ama olsun en azından yapmacık değiller, kendilerini farklı göstermeye çalışmadan istedikleri gibi davranıyorlar.
şehir dışındaki torununa benzetir ve öyle süzer durur.
eğer karşısındaki gençte herhangi bir beğenmediği özellik varsa o süzmeleri cık cık efektleri ve durumdan hoşnut olmadığını apaçık belirten bir yüz ifadesiyle süsleyen teyzedir.
düğünlerde kızların başına gelendir.
-evladım bi el atsan şu poşetlere!
-yaşın kaç yavrum?
-ne baktın?
-tövbe tövbe!*
-okuyor musun?**
-sen ne çiğniyosun?
vb..

cümlelerinden birini kurmaya hazırlanan yaşlı teyzedir. aslında bakarken kafasında cümleyi seçiyordur.. tehlikesizdir, heyecan yok..
yaşlı teyzelerin, tanısın tanımasın, insanlara çok dikkatli ve uzun uzun bakmak gibi huyları vardır. hatta bazen bakarken dalıp giderler. bakılanın rahatsız olabileceğini hiç düşünmezler.

edit: imla.
bazen kamera görevi görür bunlar.
bir sokağa girersiniz. sokağın ortasında oturmakta olan hanım teyze gözleri size sabitler. sokağın bitiminde yokoluncaya kadar kafası sizi takiptedir. 15 dakikalığına ünlü olmuşsunuzdur hanım teyzenin muhabbet konusu olarak.
apartman hayatı, ölen komşuluk kavramı derken yaygınlaşan tutumdur. yaşlı teyzeler fotoselli alarm gibidir. siz apartmana girersiniz daha merdivenden ilk adımınızı atmışken, yaşlı bir teyze kapıyı açar. bir süre durursunuz aha s.çtık nidaları eşliğinde içinizden çığlıklar atarsınız. ancak teyzeyi ürkütmek de istemezsiniz. nitekim ürkütmemek de gerek. teyze kişisi bir süre sizi inceler ve daha sonra kapıyı kapatıp içeri girer.
milf hunter'a denk gelmediği sürece şanslıdır. ya da belki de şanssızdır, bilemedim.
karetta karetta kıvamındaki teyzenin süzülerek gençlikle buluşma çabasıdır.