bugün

sınıflı topluma bir tepki olarak doğduğunu bilerek din de tanrı da elbet var diyen kişinin;
işte buna rağmen bütün bu sistemin bizi öte dünyadaki adalete inandırarak sindirdiğini düşünen kişinin,
fakat bütün bu dogmatik teslimiyete rağmen, dinlerin hayatta ki gerçek acılara merhem olmayıp, insanlığı geride tutan sistemler olduğu algısına varan kişinin söylemidir. uzun lafın kısası, elbette tanrı var, insanın buna ihtiyacıda var, ama ben o insan değilim, doğmalar size kalsın diyen insanın söylemidir.
(bkz: tovbe et bre kafir)
bir ateist söylemi..
tanrı'nın varlığınının/yokluğunun yaşamı üzerinde hiç bir etkisi olmadığını düşünen insan söylemi. hayatı bok gibi gidiyor, ailesiyle sorunları var, sağlığı pek yerinde değil ama tanrı'nın varlığıyla avunacakmışmış. acıktığımızda tanrı'yı yer, üşüdüğümüzde tanrı'yı yakarız artık. tanrı'nın bütün kullarını sevip başına türlü belalar sararak sınaması var bir de, gülüyoruz.
(bkz: beni al onu alma)
(bkz: sezen aksu)
Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilah edineni gördün mü? Ona sen mi vekil olacaksın(furkan 43) ayetini akla getiren cümle.
not: not mot yok kardeşim.
(bkz: cehennem de var)
bir ateist'inkinden çok bir agnostik söylemi.
(bkz: tanrıya inanmam ama ondan korkarım)
tanrı kavramını hiç duymamış birinin doğal tepkisi.biliyorsa eğer sözlük formatını yalamış yutmuş ki varyasyon yaratıyor.
"tanrı varsa bundan bize ne?" sorusunu doğurması muhtemel düşünce mayası.

bireysel tanrıların benzeştiği yerde var oluyor "biz" ler.
o tanrısına dua ediyor, bu kendi tanrısına ediyor, sonra bir bakıyor ki kendi tanrısıyla onun tanrısı aynı.

belediye otobüsü varsa bundan bana ne diyemezsin.
elbet bi gün kıçın sıkışır binersin o otobüse.

hatta buğulu camlarına kalp bile çizer üstüne şarkı bile yazarsın.
bir şeyin varlıgı inanmaktan fazlasına ihtiyaç duydugu için baştan çöküyor aslında ama varlıgı benim kadar kesin olsaydı* her şeyle etkileşim içinde olacaktı, "bana ne" demekten çok işine bakması önerilirdi o yüzden.**
not: bir inancı sahiplenmek ne kadar mantıklıdır?
dit: lan melekler var ha, hem de ışık hızıyla hareket ediyolar! eksileyince yazı tersine mi dönücek, hiç düşünmüyor musunuz be siz?
tanrıya inanmamayı gerçeklikle bağdaştırıp hayatına yön veren kişiler için normal bir durum. zaten gerçeklik algısının bu dünya için sadece yeme, içme, seks yapma gibi maddesel doyumunun hazzından vazgeçebilecek çok az insan tanıyorum. ha, maneviyat doyumunu da kutsal adledilen bir şeye muhaliflik ederek geçirmek, arasıra bu kişiler için düşük dozta aspirin içerir. kişinin kendi görüşünde özgürlük diye niteliği şeyin nedense başkalarının sınırlarına ahlaki ölçüde tecavüz etmeye başlayıp zarar vermesi cehaletin örtünme misyonuna modern kılıftır bu kesim için.
küçükken ailesiyle ilgili problem yaşamış yada hiç ailesi olmamış veya ailesiyle ilgili bir konuda kaderden büyük darbe görmüş veya ailesi tarafından radikal bir yaşamla yetiştirilmiş bir gencin, ama kesin olarak küçüklüğünde yaşadığı kötü olumsuz olaylar sonucunda, yavaş yavaş başlayan isyanlarının sonucunda söylediği, varlığını kabul etmediğini belirten söylemdir.

zor gördüğü şeyleri reddetmek.
korkularından kaçmak.
işine gelmeyeni yapmamak karalamak.
hayata karşı radikal bir duruş sergilemek, dikkat çekmeye çalışmak.
tersten bakmak için;muslumanin allah in yoklugu ihtimalinden korkmasi
(bkz: #3595351)
(bkz: ateistsen bundan bize ne)
özgür ifade biçimlerinin ulu orta sevişerek kimlerinin zedelenmemiş ruhani ve dogmatik fikirlerini sözde*kirleten cesur tavır.
takınan kişi ve kişilere haz veren, bireysel düşüncelerde eleştirisel bir yapı. beyni olan herkesin savunabilceği iradenin asıl öznesidir .
senin tanrın beni ilgilendirmiyor edası akabinde gelecek tüm inatsal bir yerlerinde sıkışmış cümleler yığını.
kabul edilmesi bu yandan gereksiz, saplantılı bir sistemin şahsına münhasır söylemlerinin dışa vurumları biraz da.
aslı birey temelli hayatın, dimağına değdirmeyen gayri akli tavırlıları acıyarak incelemesi bir yandan da.
tanrı sizin ve bu benim umrumda değil, aynı sizin umrunuzda olmaması gerektiği gibi benim tanrımın olmadığı.
gerçi bu yandan bakınca içerideki hazin son üzmüyor değil. hesaplar ortada sahi.
neden sorgula mıyorsunuz?
hiçbir kimse "tanrı"yı gördükten sonra; "aa. buradaymış. ama gene de ilgilenmiyorum." diyemez. bu, dargınlıktan çok daha ötesi. mecburen inanacaksın. zira "diğer taraf" kavramı mevcut. her ne kadar "adaletsiz" de olsa..

ama tanrıya inanan birisinden duyup da; "aa. buradaymış. ama gene de ilgilenmiyorum." denilebilir. dinimizce haktır*. her, "tanrı" hakkında bir şey söyleyen teist ciddiye alınsaydı; "din" üzerinden (şimdiki zamana bakarak) çok daha fazla rant elde edilirdi.

kısacası; "teist" kişileri susturmak için kullanılan "gayrı teist" kişi söyleminden ötesine gidemez.
tanrı'nın olmadığına inanan, hatırlatılması üzerine "belki vardır neblim" diye sayıklayan ateist söylemidir.
katıldığım söz öbeği , tanrı dan bize ne ? bize mi kalmış ? ne planları vardır kim bilir.
Apateist kişi söylemi. Tanrının varlığı veya yokluğunun onun için hiçbir önemi yoktur.