bugün

Onların kulakları vardır duymazlar, gözleri vardır görmezler, dilleri vardır hakikati söylemezler...." (A'raf Suresi, 179'uncu ayet)

sana hangi delili sunsam inanmacağındır,bu durumda ben genelde anlayana sivri sinek saz, anlamayana sikim bile az mattosunu benimsemişimdir.
bu tanrı yoktur çünkü yoktur gibin birşeydir.
allah kuran'da kullarına düşünmeyi emreder. düşünün, sorgulayın der.
yaşayan her insan kendisine kalbinin atması için her seferinde emir vermesi gerekmediğini, uyurken nefes alması için bir çabası olması gerekmediğini, içine çektiği oksijen'de ki kusursuz dengeyi ve bu sayede ciğerlerinin yanmadığını, kupkuru kara topraktan yemyeşil ağaçların çıktığını, bir kaplanın suratında kusursuz desenlerin altın oranın 1,618 kuralına bağlı yaratıldığını bilir. bunların bir tesadüf olmadığını ve allah'ın kusursuz yaratılış delillerinden olduğunu anlar.

allah vardır, bu kesindir.
en inanmayan kişi bile allah'ın varlığını içten içe bilir.
ve allah'ın delilleri her yerdedir.
varsayalım ki mantıklı açıklama bulamadık kabul ettik tanrı yoktur.

sonra kalktık aynaya baktık. aynada gördüğümüz şeyi mantığımız açıklayabilir mi? o gözler, o dişler, o damarlar, o organlar bir damla meniden nasıl oluştu. haydi mantık açıkla bakalım...
mantık ve kanıt denildi diye özellikle durdum bak. ikisi birleşince objektif ve bilimsel-felsefik perspektif oluşuyor ya.. iyi. peki "tanrı yoktur" neden yoktur? niye 2 parça enerji birleşir de olşur milyar yıl yaşarız? diğerlerini boş ver sadce bu. başka sorum yok?

yok yok dur bir tane daha:

peki niye her gün biçok-biçare-mantıklı insanın düşünmekten ruhunu paspasa çeviren ıstırap dolu "naabıyorum ya? ben neyim, niyeyim, buralar da nereler?" sorusuna bir cevap bulamıyorsunuz? sözüm ona siz bilim taraftarları çözmese kim çözecek dersiniz? ~
eğer niyet kelime oynuysa alın oyalanın~ ~mantıken yukardaki iki soru da aynı cevabı istiyor ama farklı cmlelerle ~

edit:
pek bilim sevicileri için;
Pascal :kalbin, mantigin ve aklin bilmedigi nedenleri vardir
tanrı vardır çünkü olmalıdır ,tanrının olmaması cevaplamak için düşünmekten delirebileceğimiz sorular demektir.iki insan düşünün ki biri okumuş etmiş ya da lise terk olsun, ikinci insan ise bir kadın olsun hayatında tanıdığı erkek sayısı babası ve kocası olmakla sınırlı okumaya en yakın teması gazete kağıtlarından kese kağıdı yapmak olsun, görebildiği en geniş alan evinin bahçesi olsun vs... bu iki insana şu basit soruyu soralım " cam nasıl yapılır?" lise terk bireyimiz buna en yalın şekliyle "kumdan" cevabını verebilecek ancak diğer birey ise " takdiri ilahi" diyebilecektir, ya da ben bilmem beyim bilir... sonuç olarak insanın sonunu ,başını bilmediği bilemediği ;fikrinin, zihninin yetmediği noktaları tanrı diye bağlamak gibi bir kolaycılıkları vardır.tanrı ;ölen babayı sadece kurtlar yedi gübre oldu dan ;cennete gitti, meleklerin yanında söylemi daha rahatlatıcı olduğu için var, öldüğünde babayı tekrar görebilme ihtimali tanrıya bağlı olduğu için var. bir spermin insana dönüşmesi mucize olduğu için tanrı var.
(bkz: dogmatik fikir)
"Çünkü olması olmamasından daha iyidir" diye devam edebilecek cümle. Normal basit bir insandan bahsederek çiziktirelim bişiler;

Kahramanımızın adı "özgür" olsun.* Her insan gibi bu kardeşimizde hayatını önemsiyor ve yaşamak için bir takım zorluklara katlanmak zorunda diye düşünelim. Babadan gelen bir parası yok misal. Çalışmalı ve hayatını daha üst standartlara taşımaya sürekli olarak gayret etmek zorunda olan bir kardeşimiz. Gerçi babadan gelen ya da aileden kalan hayatını daha güzel kılacak bir şansı olsa da bu değişmeyecekti. Sadece bunun farkının olmadığını belirtmek için üstünde duruldu ve her insan gibi; özgür'de şu şekilde yaşıyor;

----------->

Devamlı ileriye yani. Her sene doğum günleri, yeni yaş kutlamacaları o bu derken kaçınılmaz sona doğru yavaş yavaş ilerlemekte özgür. Gençken pek umursamasada bu durumu zaman ve yaş ilerledikçe oldukça can sıkan bir hal almaya başladığının o da farkında. Peki insan çaresiz kaldığı zaman ne yapar ? Bu çaresizden çıkmak için kendini umutlandırır. Toprağa kavuşmadan önce yapılacak en mantıklı seçenek zaten bu gibi gözükmekte. Zamanında aynı umutsuzluğa kapılmış insanların yarattığı hazır bir kalıp varken bunu seçmesi ve bu tarz bir cümleyi haykırması gayet normaldir.

tanrı vardır çünkü vardır

Yalnız özgür'e hikayenin sonundan bahsetmek gerekir. acımasız yerine koyulsakta;

-------------------|

Ondan sonra ne başlar, kimse bilmez...
evet ancak bu kadar iyi açıklanabilirdi. 10 üzerinden 4588765456787654567 veriyorum.
tanrı vardır çünkü yokluğu kanıtlanamaz.
http://www.turkleronline....merler/muazzez_kitap2.htm
tanrı vardır çünkü insan vardır. insan var oldukça tanrı'da var olacaktır. ha insan yok olunca tanrı da mı yok olacak?

(bkz: orasını allah bilir)
vardır çünkü eşşeğin zikinden dolayı.
Tanrı nın olmadığını varsayan düşüncelerin hepsi saçma salaktır.. çünkü bi kere bunu savunan insan toplulukları ilk insanı bile açıklayamamaktadır.. mesele ilk insan değil ilk canlı varlık hatta ilk varlık.. daha sonra bu varlıklar nasıl olmusta düşünebilen müthiş bir canlı haline gelmiştir...şuan dahi günümüz teknolojisi ile cansız herhangi vir varlık canlı hale getirilemeiştir.. ki ilk çağlarda ne olmustuda cansız varlıktan canlı varlık olmustu.. eğer yaratılış veya inanmıyorsan var olmak vs. çözülebilirse ortada bir soru işareti kalmayacagına inanıyorum.. şahsen..