bugün

benim düşüncem bu yönde. biliyorum bu entry çok eksilenecek ama umrumda değil sonuçta burda milleti tatmin etmek gibi bi çabam yok. evet tanrı olsa afrika olmaz hergün afrikade yüzlerce çocuk ölmez, insanlar açlıktan bi deri bi kemik kalmaz, burjuvaların binlerce dolar verip aldığı peruklar için afrikalı kadınlar bir iki dolara saçlarını kazıtmaz, bir anne sığınma kampına giderken yolda açlıktan evlatları ölmez, ufak yaştaki çocuklar tecavüze uğrayıp aids denen pislik sonucu hayatını kaybetmez, bir parça ekmek için kadınlar beyaz erkeklerle yatmak zorunda kalmaz, açlık sonucu ölen bir çocuk dergilerin kapaklarını süslemez, kaar kıtadan kaçan mülteciler sularda boğulup can vermez, kendi topraklarındaki elmas madenlerinden batı milyonalrca dolar kaldırırken onlar iki üç dolara çalışmaz, pazarlarında en çok satılan şeyler çamurdan kek olmazdı. sakın bana sınadı denedi gibi eşyler demeyin orda adam açlıktan korsanlık yapıp mal çalıyorsa ve inanca göre cehenneme gidecekse bu o adamın değil varsa tanrının suçudur çünkü onu hırszlığa iten odur.
bir de şu açıdan bak tanrıya ailem benim yanımda olsun diye dua edersin tanrı aileni yanında mı tutar yoksa ailenin senin yanında olması için sana bir fırsat mı verir işte buda böyle tanrı olsaydı afrika olurdu bu halde olurdu ama diğer insanların oraya yardım etmesini ve insanların kardeş olması gerektiğini hatırlatırdı...
subjektif olarak, yanılsamalı bakış. dünyadaki kötü şeylerin sebebi tanrı değil insandır. çünkü tanrı insanlara bir beyin ve özgür irade vermiş. oysa insanoğlu bunu hep en kötü şekilde kullanmıştır.
kirli sakallı, uzun saçlı insanlar mevcuttur ama bu durum, berberin yokluğunu göstermez. tanrı insanlara, afrika'ya yardım etmeleri için fırsatlar sunar ama eğer insanlar bunu değerlendiremiyorlarsa, bunun suçlusu tanrı değildir.
(bkz: tanrı ile koruyucu meleği birbirine karıştırmak).
tanrı zengin insanlara paylaşmayı öğretmek için bazen acı yolu seçer.
bu dünya da ki eşitsizliklerin, açlığın, savaşın herşeyin sebebi insandır. para yı icat eden dünyadaki bütün yiyecekleri sömüren insandır...aptalca lüksleri olan gene insandır. şimdi biri bana afrika daki insanların açlığının, perişanlığının tanrıyla olan alakasını açıklasın.

not: dindar değilim ama tanrının varlığını inkar ediyorsanız sebebiniz bu olmasın.
bizi, "dünya nasıl meydana geldi?" sorusuna kadar götürecek olan tez. bu topa gimeyeceğim.

ama şahsi kanaatim şu: insan insan olsaydı afrika olmazdı.
insanın yediği her boku allah (c.c.) nin üzerine atmasına örnek gösterilebilecek varsayımlardan bir tanesidir.
islamiyette ki allah inancını çok da bağlamayan bir önermedir. ancak bir hıristiyan dindarı bu söylemle sıkıştırabilirsiniz. onların tanrı inancı insanlara iyilik dağıtan mutlu bir şişman amca şeklinde. bulutlarda yaşayan bu amca hep mazlumun yanında ve sürekli iyi insanlara iyi ödüller dağıtıyor filan. peki afrikadaki iyi insanlar neden aç ?
islamiyetteki Allah inancı ise böyle bir şey değil. o ilimlerin sahibi. fiziksel dünyayı yaratan ve kurallarını da gözeten biri. kısaca yemek yemezsen açlıktan ölürsün. istersen abd başkanı ol istersen afrikalı köylü bir çocuk. bu durum değişmez. acımasız gibi gözükse de aslında sana bir din indirerek ne yapman gerektiğini de söylemiş. komşun aç iken uyumayacaksın. uyuyabiliyorsan da cezasına katlanacaksın.
kahraman! senmisin lan...
Allah zaten Afrika'yı kurtarmamız için insanları yaratmış ( Afrika vb. ). Önce tüm Dünya elinden geleni yapsın. Sonra baktık olmuyor , o zaman sorgularız bu durumu.
islam kültüründen uzak, iç dünyası sallantılı bir bireyden duyabileceğimiz basitlikte bir önerme... sevgili sözlük yazarımız, dostumuz, bir tarafta göbeği yağ bağlayan insanlar dururken, afrika'daki insanların açlıktan ölmesini adaletsizlik olarak görmektedir. Bu da arkadaşımızın kafasındaki tanrısal adalet imajına aykırı tabii. Burada tanrı'yı sorgulamak yerine, neden kendi vicdanlarımzı hesaba çekmiyoruz? belki de bunların sebebi bizleriz. Tüm bu ölümlerin... en büyük günahımız ise o insanları çölde unutmak ve tabi insan olduklarını da. Bizler toplum olarak sınanıyoruz. Allah insanı insanla imtihan eder.