bugün

egzantirik sorular sormayı seven tarih hocamız şöyle bir soru sormuştur,

bir strateji oyununda hede ülkesi olduğunuzu düşünün, savaşacağınız ülke olan hödöyü bilmem ne bilmem ne şekilde yenebilmeniz için neler yaparsınız? ( cevapta umduğu şeyler askeri özellikler, savaş stratejileri vs.dir)

öğrencinin verdiği cevap: oyunu easyde açarım.
lise 1 sağlık bilgisi sınavı
.kadınların bu bir aylık periyodik döngüsüne _____________ döngüsü denir.

erkek bir arkadaşın cevabı: mastürbasyon

hatta sınavdan sonra sınıfta hoca açıkça söyleyince bunu yazdığını ağlamıştı lan çocuk. ehaha
bir felsefeye giriş sınavında yaşanmıs olaydır:

soru: güzellik doğada mıdır yoksa öznel olanda mıdır? filozoflardan örneklendirerek tartışınız.
cevap: ....... platon a göre zevkler ve renkler tartışılmaz.
bu cümle platon a ait değildir dersi veren hocanın yazmış olduğu kitapta geçen bir cümledir.

bir eski çağda felsefe sınavında yaşanmış olaydır:

soru: aristoteles in birincil tözünün özellikleri nelerdir?
cevap: maddeye form verendir. yumurtaya form verendir. yumurtaya form veren yüce rabbım...
hikaye tahlilleri sınavında halit ziya uşaklıgil'i eserleri üzerinden anlatınız sorusuna verdiğim tek cümlelik cevap, dehamı ortaya koyarak, beni direkt öğrencilikten dr.luk mertebesine ulaştırmıştır : behlül kaçar!
ders: quantitative methods

konu: logistic regression analysis

soru: black women:1,white women:0 according to the the tables above, is that possible to have a underwighted baby for a black women smoking a package of cigarette in a day.

cevap: god knows.

not: henüz bilinmiyor.
soru: yayla nedir?
cevap: serinlemek için çıkılan yerlerdir.
ders: din
soru: x konusunu * bir ayetle örnekleyerek açıklayınız.
cevap: "kim ki ibadetlerini zamanında yapan (kul), içini nurla doldurur."

aynen bu şekilde.
(bkz: ayet uydurmak)
deneme sınavında bir ilköğretim öğrencisi. ebeveyn, türkiye'nin "çoktan seçmeli geleceğini" görüp, çocuğum en azından cevap kağıdı kodlamasını öğrensin diye sınava yollar...
soru: (meyveli ve yeşil bir ağaç resminin altında) aşağıdakilerin hangisi verilen ağacın özelliklerinden değildir?
a. meyveli olması
b. yeşil olması
c. kuru olması.
baktım, meyveli olması'nı işaretlemiş. dedim ki, bu çocuk bunu yanıtlayamayacak kadar aptal değildir, yazık, yardım edeyim.
- bak canım, bu ağaç ne renk?
- ee, şey bu, yeşil.
- evet, yeşil. peki meyveleri var mı?
- evet, elma ağacı bu.
- peki ne olur o zaman?
- b. olacak bu, yeşil olması, dedi ve işaretledi. hem de öyle bir işaretleyiş ki, kağıt zedelendi.
yok böyle bir kararlılık!*
soru:bir diziznin limiti var ise sınırlıdır teoremini ispatlayınız.
cevap:tanımdan açıktır!
S: gökyüzü neden mavidir? ( ışık kırılması ile ilgli bi cevap bekliyor tabi öğretmen, ama çalışmayan yaratıcı(!)öğrenci olarak);

c: Diğer renkler olamadığı için.

büdüt: işaret düzeltimi.
--yaşanmış bir olaydır--

lise 2 de (yaklaşık on sene evvel) tarih dersi sınavında - okulun en sert, en ağırabi, en korkulan hocasının sınavında - gelen soru şuydu;

soru bilmem kaç: Topkapı Sarayının bölümlerini yazınız.

bi halt bildiğim yok... aklıma birden bişeyler geldi... tırsa tırsa kağıda yazdım... saçmalamada sınır tanımadım...

cevap bilmem kaç: yatak odası, yemek odası, çocuk odası, salon vs. vs... televizyon odası, kiler vs. vs..... misafir odası ve bilardo odası...

kara bahtım kem talihim, sınav kağıtlarını hoca sınıfta okumaya karar verdi...

h: mustafa... 75...
(fısıltılar gürültüler dalgalanır)
h: ahmet... 38...
(alaylamalar ve saireler..)
h: s.g.a.!!!?
s.g.a.: eşhedüüüenlaaaa.... efendim hocam?
h:bu ne oğlum!?
s.g.a.: allahülaileheillahu huvel hayyul... ne ne hocam?
h: sen Topkapı Sarayına gittin mi hiç!?
s.g.a.: (cikleyerek) ivit!
h: yatak odası... yemek odası...
(dipsiz bi sessizlik...)
s.g.a.: allah'ım sen beni bana bağışla ya rabbim...
işte o anda hoca bi kahkaha koyverdi! o adamı hiç gülerken görmemiştik daha önce..
h: ilahi s.g.a.... lan ne adamsın ya...
s.g.a.: (aha hoşuına gitti lan) hehe... kaç aldım hocam?
h: otuz beş!!! otur!
s.g.a.: (lan şimdi bişey derdim ama... neyse... o kadar güldün bari on puan ver be!)
--yaşanmış bir olaydır--
hiçbiri no kısmına cep telefonu yazmak kadar kötü...
efendim bilenler bilir, hukuk sınavlarında pratik olay soruları vardır. işte kısaca, aamedin memedin başından geçen hukuki meselelere hangi kanun maddesinin uygulanacağını ve gerekçesini yazmanız istenir. götünden sallamanın en güzel örneklerini yaşatabilecek müthiş bir soru tekniğidir; allah okuyana rahmet, geride kalanlarına sabır versin, cidden zor iş. nerden mi biliyorum?

yine böyle kurgusal sorular içeren bir eşya hukuku sınavındayız. it gibi çalışmışım serçe kadar savunmasızım. bünye "dur la bi daha düşün, hemen atlama." , "kesin vardır bi bit yeniği", "böyle kolay soru olmaz abi." cevap şu, hoca bunu istiyor, ben şunu da yazayım diyerek kendini kusuyor. uzunca bir düşünme müddetinden sonra başlıyorum döktürmeye:

soru 1: örnek olayda bahsedilen geçici tescil şerhi neden geçersizdir? açıklayınız.

soru bu. sokaktan geçene sorsan "hmm...bi geçersizlik var...sebebini soruyor." der. bunu der yani. bu kadar açık ve net. adam ol yaz di mi? yok değil işte. ben*, bir gram tereddüt duymadan şunları yazıyorum:

cevap 1: örnek olaydaki geçici tescil şerhi iddia edildiği gibi geçersiz değildir. bal gibi geçerlidir. çünkü bık bık bık. ve hatta bık bık bık.

diyerek tam tersi bir cevap; geçersizliğini soran hocaya da 'daha soruyu soramamışın aslanım' gibisinden hayat dersi veriyorum. tanrım ne mes'udum. bununla da kalmıyor. insan bir kere batmayagörsün:

soru 2: şöyle şöyle değil de böyle böyle olsaydı 1. soruya vereceğiniz yanıt değişir miydi?
cevap 2: hayır. değişmezdi. *

evet. cevabım aynen buydu. mantık olarak soru içindeki bir değişken değişirse cevaba da yansır. ama ben o kadar haklıyım ki, hiçbir güç bana aksini söyletemez. öyle ki, sınav çıkışında verdiğim cevaba bi allahın kulunun başını sallamamasına bile aldırmıyorum.

not: keşke rezilliğim burda bitseydi dostlarım. sınavları okuyan hoca, düştüğü dehşet karşısında benim harikulade sınav kağıdımı ismimi zikretmeksizin ibret-i alem deyu bütün sınıfta söverekten okuyor! kürsüden tehditler savuruyor. diğer öğrencilerle birlikte cık cık bu kadar da olmaz ki, ayıp nidalarıyla çaktırmamaya çalışırken şunları duyuyorum: "benle takışma! bana meydan okuma! geçersiz diyorsam geçersizdir! bi sen mi biliyorsun? bi de cevabım değişmez diye gülücük koymuş küstah!!!111!!"

kaldım, haliyle.
soru: arıtımda bilmem nerede görev alan bakterinin ismi nedir?
cevap: ismini vermek istemeyen bir bakteri.
Soru: Endobiozisin aciklamasi ve onun sonuclarini iciren cumleyi kurun.
Cevap: Endobiozisi tek bir cumleyle aciklamak gercekten cok zor, ama bunu unutulmali ki onun sonuclari hem iyi hem kotu olabilir.
soru: reçelin içine düşen bir hücreli canlıya ne olur? (bir hücreli organizmadaki plazmoliz- deplazmoliz vb olayları duymak istiyor hoca. )
cevap: ölür. (kesin ve vurucu bir cevap. )
* gerçekten en nihayetinde ölüyor. ( ayrıca tam puan aldım sorudan, çünkü benden başka kimse birşey yazmamış cevap olarak. )
tohumlu bitki taksonomisi dersinde her öğrencinin önüne mikroskop, teşhis aletleri ve 2 adet teşhisi yapılacak bitki konur ve 20 dakikada bu iki bitkinin ecdadını isteyen bir sınava başlanır; tabiki bitki etrafında bir, iki tur dönüldükten, çiçeği, tohumu vs. bulunamadığından, bulunsa da birşey anlaşılamayacağından gayet açık ve net olarak odunsu olana 'ağaç' otsu olana da 'ot' yazılır ve sınav beş dakikada bitirilir. ( en azından ben uğraşmadan kaldım. )
soru: marmara bölgesindeki göller hangi göl gurubuna girer? neden?
cevap: tektonik göller grubundadır. nedeni; kitapta öyle yazıyor. *
sınav kağıdının sağ alt köşesini yırtıp, yırttığım kısımdan ok çıkartıp, "burası tarafımca yırtılmıştır" yazan biri olarak verilen kötü cevaplarda da iddialıyım. kimse risk nedir diye sormadı bana tabi. sorsalardı "gösterirdim" risk nedir. ama sormadılar.
biraz önce okumuş olduğum sınav kağıtlarında bolca bulunan hadise. ingilizce dersi ve vizeleri rahat geçsin diye bazı rakamların nası yazıldığını sordum:
15 - tenty five / onety five *
soru: haritalarda kullanılan şekillerin açıklamasının yapıldığı bölüme verilen ad?

cevap: lejbiyen.

(bkz: lejant)
soru : why?
cevap : why not.
din kültürü hocası: - bize gönderilen kitap?
cevap: din kültürü ve ahlak bilgisi kitabı.
*
lise yükseltme sınavları

soru türk destanlarına 3 örnek
1 orhun
2 türeyiş
3?

+hoca:oğlum sana kopya vereyim
-valla iyi olur hocam
+stadın orda bir park var bildin?
-he bildim hocam
+ha afferin yaz onun ismini bakayım

3 abzalar destanı

(not:nereden bilseydim abazanın iyi birşey olmadığını ve ergenekon parkına halk arasında yiyişme yeri olduğu için abazalar parkı dendiğine tüm okula rezil olmuştum )
Edebiyatımızda ilk köşe yazarı sorusuna rıdvan dilmen yazmıştım .