bugün

(bkz: kopyayı, lisede herkes ; üniversitede babalar çeker)
Kopya çekmek adrenalin seviyenize tavan yaptıran, fekat şahsiyetinize darbe vurup sizi dibe vurduran bir faaliyettir.
Her öğrencinin hayatında mutlaka bir kere yapmaya kalkıştığı ve yapmak zorunda kaldığı olmassa olmaz bir hile.
adrenalin dolu aktivite..
gerçekten profesyonellik isteyen bir olaydır. sınava ve sınıfın durumuna göre tarzlar değişecektir. sınav gözetmeninin uyanık olması durumu zorlaştırır. ama imkansız hale getirmez.* sıraya yazmak garanti yöntemlerden biridir. * zor durumlarda hemen yok edilebilir bir kopya türüdür. bir de küçük kağıtlara yazma vardır. bu biraz daha ustalık ister. kağıdı saklamak, yazdıklarını okuyabilmek ve kağıda zarar vermemek çok önemlidir. olayın heyecanıyla kağıt biraz ıslanacaktır* bu durum çok fenadır. kağıt büzüşür avuç içinin şeklini alıverir. düzeltmek için ak ile karayı seçersiniz. şansınız varsa sınavdan güzel bir not alarak çıkarsınız. tüm arkadaşlara başarılar dilerim.*
ama siz yine de dersi derste dinleyin ve günübirlik çalışın derim...
kopya çekicem diye yandaki maldan bakıp doğru cevabı yanlış yapmakta ayrı bir mallıktır ayrıca.
üstelik o mal akabinde 5 soruluk sınavdan 80 alır sende gidip yanlış cevabı kopya ettiğin için dövünürsün o daha bir yaralayıcıdır.
ayrıca "yandaki nasıl çekiyor,biz yanlış mı yapıyoruz yaww 12'de tıkandık,kollar koptu" diyen spor salonu bünyelerinin yaptığı eylemdir.*
yakalanma riski olmadığı zaman hiç bi zevki kalmayan hadise.çalıştığı halde sadece psikopatlık için yapanlar vardır bide,onlar ayrı başlığın konusu aslında.
gülmeme sebep oluyor. neden bilmiyorum istisnasız her kopya çekişimde ya da çeken biri gördüğümde gülüyorum, bazen durduramıyorum kendimi sıraya kapanıyorum.
sınava çalışılmış olsa bile yine kopya çekmenin zevki bir başkadır. klasik sınavda sayfalarca yazılmıştır ama akla gelmeyen onemsiz bir kelimeyi bile sormak apayrı bir zevktir.
bi öğretmen olarak elbette şiddetle karşı olacağım bi durum, yakalarsam affetmem, yaklayamazsam yapacak bişey yok, veririm kaç almışsa...
sınavın olmazsa olmazlarındandır.
öğrencinin hayat amacıdır .
sınava çalışılsa bile kopya çekmek sınavın farzıdır.
çeşitli şekilleri vardır. bunlardan biride inek olan arkadaşı bir ön sıraya oturtmaktır.

lisede, geometri sınavı öncesi ön sıramıza matematiği süper bir arkadaşımızı aldık. arkadaşım matematik süper ama kendisi embesil. sınav test, gruplar var ama sorular aynı. yanımdaki elemala kağıtları hemencecik değiştik. önümdeki embesille aynı grup oldum. ben karalıyacağım, sonra yanımdakide ona göre karalayacak. çok basit ve geçerli bir plan..

fakatttt; geometri konusundaki üstün kabiliyetlerini daha önceden kanıtlamış olan ben ve yanımdaki kadim dostum hocanın hemencecik gözüne battık. önümüzdeki embesilinde gülmeye başlamasıyla hoca mevzuya uyandı ve ön sıramızı boşalttı. duvar kenarındaki kümenin en arkasında sit gibi kaldık, hatta ben kendimi sit lordu sandım 45 dakika boyunca. baktık yapacak bişey kalmadı, bizde elemanla başladık atmaya:

- deatly'cim bu soru ne olsun?
+ bence b olsun hasan'cım. hasan'cım peki bu soru ne olsun?
- d diyelim mına koyim.
+ hasan'cım neden küfür ediyosun?
- çok özür dilerim deatly'cim. sınavımıza devam edelim.

bu şekilde takılıyoruz. hoca bizim konuştuğumuzu görüyor ama sitlemiyor bile. zaten neyi sitleyecek, ne yaptığımız bariz ortada. geometri sınavı; kağıdın üzerinde ufak bir işlem, ufacıcık bir çizik dahi yok.

sınav bitti, biz embesil arkadaşımıza en güzide küfürlerimizi ettik. millet soruların cevaplarını tartışıyor, biz bitanesini bile ne yaptığımız bilmiyoruz. sonraki haftaki derste hoca sınav sonuçlarını açıklıyor. embesil arkadaş 65 aldı. sinir hat safhada, öldürüceğiz. o sıra hocamız hasan 75 deyince tüm sınıf ingiltere seyircisi edasıyla 'aaaaa' deyip bize döndü. bende 75 almıştım. hoca nasıl kopya çektiğimizi soruyor, hocam valla attık diyoruz, ama inanmıyor. sınava çalışıp gelmiş olabileceğimize inanan bir kişi dahi yok sınıfta. hoca iyicene sinir oldu ama kopya çektiğimizi kanıtlayamıyor.

daha sonra o hoca beni tuvalette sigara içerken yakaladı ve bana ceza olarak 2 milyonluk kanser pulu kitledi. bu nasıl ceza bende anlamadım ama 2 milyonu tamamlayana kadar canım çıktı.
Dinimiz paylaşmayı emretmektedir.paylaşımın diğer adıdır.