bugün

genellikle araştırma görevlilerinden ve asistanlardan kurulan cemiyettir.
bunlar kendi aralarında 2'ye ayrılır.birinci tür okulu kopya cekerek ve vererek bitiren kesimdir.Bu kesim genellikle zararsız olur çoğu şeyi görmezden gelir ama aralarında birkaç hain barındırıyor olabilirler.ikinci kesim ise okulu inekleyerek bitiren ve kopya çekip okulu aynı zamanda bitiren arkadaşlarına kıl olan ulan ben kopya çekmedim çektirmemde felsefesini benimseyen kül yutmaz tiriplerine giren türdür. bunlardan tırsmak lazım bir silgi alışverişini bilem 9 kusurlu hareketten biri olarak değerlendirip ispiyon yapabilirler.
(bkz: dun boktu bugun koktu)
eğlenen insanlardır
kopya çekilmesine destek olmanın ötesinde kaşıyla gözüyle kopya da veren insanlardır
ikiye ayrılırlar, ogrenci dostu ve dusmanı diye

ogrenci dostu olanı derslerde kafalamayı basardıysanız, bu size sınav esnasında puan olarak donecektir. cok sevimli insanlardır, seslerini nadiren yukseltenlerdendir.

bu sınav gozetmenlerinin diger cinsi olan ogrenci dusmanı olanlardan ise korkulmalıdır. bu gruba giren gozetmenler, ogrencilik hayatlarında cok mu azar yemislerdir veya cok mu sınav kagıtları onlerinden alınmıstır da bu hale gelmislerdir tam olarak bilinmez. bu tiplerin en buyuk ozellikleri, sınav salonuna girer girmez "kaldırın notları", "sıranın gozunde hicbir sey kalmayacak", "sen arkadaki, gel one", "bıdı bıdı..." cumlelerinden baska birsey bilmez gibidirler. ayrıca bu cinsin, sınıf komple bosaldıktan sonra sıraları kontrol ederek, uzerinde kopya bulunan yerde oturmus olan ogrenciyi imza kagıdından bulup hayatını karartan tiplerdir. dikkat etmek gerekir.

(bkz: ben bunu gordum)
üni.de başıma gelen bi olayı anlatmak gerekirse;

janjan sınavda kaptırmış önündeki arkadaşının kağıdı fotokopi çekmektedir
gözetmen yanına gelir. kulağına doğru eğilerek.
-olm yeter çektiğin yaa. geçebilcek kadar çekemedin mi?
-hocam walla bi tane daha çekiim BB gelir heralde.
-tamam da çok göze batıyosun
-tamam çaktırmadan çekerim
-iyi hadi bakiyim. *

işte böyle gözetmenler de var. seviyorum sizi..
"niye sakız çiğniyorsun, sen ordan kalk şuraya otur" gibi sözler söyleyip insanı delirten, sırada oturuş biçiminden tutunda sakin sakin çiğnediğiniz sakıza kadar herşeye karışan ve tüm bunları yaparken kastıkça kasan gözetmenlerdir.
"sıranın ustunde sınavla ilgili hiçbir şey kalmasın" sozunu sarf ederek "hocam kalemi silgiyi ne yapıcaz?" sorusuyla karşılaşıp butun anfiyi istemeden de olsa koparma potansiyeli olan sahsiyetlerdir
genelde sevilmezler ve asistan milleti oldukları icin kompleksli olurlar* bunu ogrenciyi ezmeye calısarak daha da ortaya cıkarırlar**
sinav esnasinda aman hoca gelmese de ben de bi kitap dergi okusam diyen, hocanin kivamina gore bunu basaran, diger durumlarda sinav bitse de gitsek psikolojisi icerisinde olan insanlardir. Kendileri tarafindan konulmamis olan bazi yasaklari uygulamaya calisirken sempatik olmaya calismak gibi bir gayelerinin olmasi durum vaziyeti itibariyle mumkun deildir.
ozellikle soru -cevap olayinin yasak oldugu sinavlarda " ama lutfen bir tek bunu sorcam walla nolur cevap ver" gibi durumlar karsisinda elleri kollari bagli kalirlar.
her asistan kompleksli olmadigi icin ogrenciler bu durum karsisinda ezildiklerini falan dusunmezler. baslarina gelebilecek en bomba hadise "cok cisim geldi ama gitmem lazim" diyen birine ama cikmak yasak demek zorunda kalmalaridir
kopya verirse ölüceğini sanan insanlardır
bugunku istatistik vizesinde millete salca olan * cesitleri de bulunmaktadir.ayni zamanda sirinlik yaparak zaten logaritmalara gomulmus geo ort hesaplamak beyinleri iyice allak bullak etmekle gorevlendirilmislerdir
kendini bi bok zanneden artis insanlardır
aslında akla gelmeyen bir soru düşünüldüğü için onlara gözü kayan öğrenciye sanki suçluymuş gibi bakanları da ayrı bir sinir bozucu gözetmenlerdir.
genel olarak ogrencilerden kendi ogrencilik donemlerinde yasadıklarının acısını cektirmeye calısırlar. ezerler , bagırırlar...
Genelde asistanlardır. Samimiyet derecene göre kopya çekme ihtimalinde artar.
boş bir anını bulmak için takip edilirken yakalanınca uzun uzun bakışılan insanlar. kafalarsan yardım edenler çıkabilir. niye bilmem ama özellikle bayan gözetmenler acayip kıl olurlar. çogu yakalasa da bişey yapmaz. alırım kagıdını mayk! der geçer.
bir iki saat fısır fısır konuşmasa geberecek kimselerdir.
küçümseyici bakış atmayı adet edinenleri vardır ki tenhada dalmak farz değilse vaciptir.

(bkz: yıllar geçti kinim dinmedi)
kaşınanları kaşıyan, evladım yapma etme diyenleri zorla sınavdan atan insan türüdür.
yok bu seksenlerin ortasında doğan nesil hem saygısız hem de kendini çok akıllı zannediyor.
istisnalar var tabi....
eğer ki bunlardan bir tanesi hem sizi hem de ailenizi tanıyor ise şapa oturduğunuzun resmidir.

+Merhaba şanzelize
-merhaba hocam...
+nasıl çalıştın mı bari
-evet hocam,gördüğünüz gibi çözüyorum
+annen,baban nasıllar?
-e hocam,bi gidin de çay koyun,sınav yapıyoruz burda!!!
"kopya çekmek serbest.yakalanmamak şartıyla." der bazıları,ama yakalayamazlar.
gözettiği sınav süresi boyunca sıkılan insandır. bir noktadan sonra halüsinasyonlar görmeye başlar.
tam sınavdayken sırtının arkasından senin kağıdına bakan şahıs varya hah işte o dur. Cevapladığın kağıdına bakar, sen de gerilirsin böyle acaba okuyor mu yüzde yüz doğrumu cevabım diye ince ince terletir bi bakışıyla. gittiğinde de zaten sınav bitmiş olur..
sınav sırasında gözetmekle yükümlü bir başkan ve görevli olmak üzere iki kişi bulunur,
görevleri
1. tam soruya konsantre olduğunda gelip çaprazdan öğrenciyi izlemek.
2.fısır fısır sınav bitene kadar konuşmak ( fısır fısır konuşunca öğrenci duymuyoya!)
3.f tipi cezaevinde ki mahkumun küçük bir alan bulur bulmaz volta atması gibi sınıfın içinde hödük hödük dolanmak
4.son yarım saat kala nasa görevlisi gibi son 20 son 10 son 5 diyerek öğrenciyi germek.
soruyu tam çözcekken sağdan koluma vuran görevlidir. ulan ne var amk. nüfus kağıdıma tekrardan bakcakmış. dedim ki bana bak, neyse zaten tek başına pek etkili olamadı. önümdeki elemandan baktım bir kaç soru.
eğer sizin için hayati öneme sahip bi sınava giriyorsanız tam bir gerginlik vesilesidir. size bakışları, kimliğinizi kontrol edişi hep trip atar sanki sınavı sen hazırladın pezevenk! neyse bu başka konu takmamaya çalışın görmezden gelin.