bugün

insanı bunaltan boğan insandır. nasıl oldu ne oldu neden oldu vs vs vs... (bkz: imdat)
olayın ayrıntılarını öğrenmek isteyen insandır.genel geçer bilgiyle yetinmez anlatılan şeyin en ince ayrıntısını bile öğrenmek ister.bileceksem tam bileyim diyen kişilerdir.
(bkz: meraklı melahat)
filozof ruhu taşıyan insandır...
4 yaşındaki insandir. Bu ne? Neden? Niye?
ozel dedektif, veya ajandir.
4-5 yaşlarına geri dönmek isteyen insandır. ne,neden tarzı sorularla insanı boğar.belki şeker alınca susar.
(bkz: ibo burda her şey vaa mı)
yaşamının sonuna kadar öğrenmeye açıktır. konuyu bilen kişiden,
o konuya ilişkin bilgileri alıp, soru sorarak bilgi açığını kapatmaya çalışan insandır.
'merak etmezsen merak edilmezsin'

çetin altan
sordugu her sorusunu cevaplayabiliyorsanız eger, kendinizi dahi gibi hissetmenizi saglayacak insandır.
0-4 YAŞ ARASI SEViMLi GELSEDE iLERiSi iÇiN ÖZELLiKLE iKi BASAMAKLI YAŞLAARA SAHiPLER iÇiN KATiL OLMA DÜRTÜSÜNÜ HAREKETE GEÇiREN KiŞiLER.
küçük bir çocuk olması ihtimali en kuvvetli olanıdır, çocukların soracak soruları hiçbir zaman bitmez çünkü. insanı cinnet geçirmeye zorlarlar.
sürekli soran, fikir beyan etmeyen. Bi fikrini beyan etse dişimi kırıcam dedirten insanlardır.
polistir. şüpheliyi sorgulayarak ona suçunu itiraf ettirmek istemektedir.
işgüzar insandır. Mütemadiyen hayatınla ilgili derin meraklar içindedir,artık o bilgilerle ne yapacaksa. Aldığı cevaplar kendisini hiç bir zaman tatmin etmez. Önceleri "okul nasıl gidiyor?" diye sorar, eh işte fena değil dersin. sonra yetinmez, "hangi bölüme gidiyorsun?" diye sorar. falan filan bölümüne gidiyorum denilir. "aa orayı bitirince ne oluyorsun?, iş var mı ki?, bizim bilmemkim de o bölüme gidiyordu.."der ve böyle gider bu.Bir zaman sonra okul biter, bir süre işsiz gezersin,bunalım takılırsın, ordan oraya başvurularda bulunursun, öyle stresli zamanlarda aynı insan her nerden çıktıysa yine ot gibi biter. "işler nasıl gidiyor? aa daha iş bulamadın mı? falanca filanca şurda çalışıyormuş, ben de öyle yoruluyorum ki artık yirmidört saat çalışmaktan..sen ne güzel yan gelip yatıyorsun" der. tövbe tövbe der geçersin. iş bulursun, bu sefer başka bir problem çıkmıştır artık karşına. herkes evlenmiştir sen bekarsındır. Al bir memleket meselesi daha. Üstelik, yine o meraklı insan çıkar karşına bir şekilde. "aaa sen hala bekar mısın? ee evlen artık yaa ...bak biz çoluk çocuğa karıştık artık, hani hatırlar mısın? bilmem kim işte onun düğünü var" der. Evlensen "niye çocuk yapmıyorsun?" diye sorar daha sonra da. Uzun lafın kısası, o sürekli soru soran insan, kaf dağının ardına da kaçsan seni arar yine bulur. işte o soru soran insan, aslında içinde yaşadığın ve sana herşeyi, herkes gibi aynı sıradanlıkta yaşaman gerektiğini dikte eden toplumdur; kimi zaman da içinde bik bik öten freud'un gösterişli deyimiyle üstbenliğindir. Ölene kadar daha rahat yoktur ondan.
konuşmayı yeni öğrenmiş, hayatı sorgulamaya ve çevresinde ne olup bittiğini öğrenmeye heveslenen küçük çocuktur.
insanina göre degisen durumdur.
kimi zaman sirf killik olsun diye sürekli soru sorulur,kimi zaman ufak bir çocuktur bu insan "bu ne,bu kim,bu ne" sorulari eksik olmaz,kimi zaman da sürekli nedenini bilmek isteyen insandir hayatin da bazi cevaplari almak ister,kimi zaman da arastirmaci ruhlu bir insandir kendini gelistirir,bazen de merakli melahattir herseyden haberdar olmak ister.
cıvıl cıvıl bir çocuktur.

+ abi bu ne?

- çakmak

+ basınca yanıyor mu?

- evet

+ niye?

- ?!?!?!?!?
(bkz: meraklı melahat)
çocuklardır. özellikle de "bu ne" sorusu, bir süre sonra insanı çileden çıkarır.
çileden çıkarandır.

- çıkışta bişeyler yapalım mı?
- ne gibi?
- bilmem gezeriz mezeriz vs.
- niye?
- hönk
- nasıl?
- tamam sus.
-8 yaşındaki insandır.*
Hayir tanımadığınız biriyle nasıl muhabbet kuruyosunuz siz merak ediyorum heralde soracak sizi tanımak için.
işe yeni başlamışsam isle ilgiliyse ben. Onun dışında hiç sevmem.