bugün

anlatacak çok fazla şeyi olmayan kişidir.
geçmişe takılıp kalmış olan kişidir. muhtemelen bazı hatalar yapmıştır ve başına kötü şeyler gelmiştir, bunların acısı ve harcadığı yıllar içinde kalmıştır. eskiden böyleydi bana şöyle kötülük yaptılar diye anlatıp durur ancak hep aynı şeyleri anlattığının farkında değildir.
(bkz: proaktif kişilik)
olması gereken kişiliktir.
bunaltır, daraltır, genelde yaşlı olduklarından ybsg diyemezsin.
kaçacak yerin varsa ne ala. şayet yoksa boku yedin demektir.
yaptığının farkında olmayan kişidir. her seferinde iilk defa anlatıyormuş gibi hisseder. karşısındakiler de ilk defa dinliyormuş gibi yaparak adamı ayakta tutarlar. yoksa bir daha hayatta kahveye gelmez. çay da ısmarlamaz.
kendi dünyasını kurmuş, gerçek hayatla bağlarını koparmış, ciddi sorunları olduğu düşünülmesi muhtemel olan kişidir.
sevgilisinden yeni ayrılmıştır. tüm anıları evirip çevirip tekrar tekrar anlatır durur. hor görmemek lazımdır.

(bkz: he deyip geçmek)
- geçen gün sahile gittim hacı, taş gibi bir hatun gördüm. bıdı bıdı...

- geçtiğimiz günlerde yine sahile doğru çıktım usta, ulan bi hatun gördüm ki hiç sorma. bıdı bıdı...

- geçenlerde deniz kenarındaydım abi, bir kız vardı görsen inanmazsın, taş taş. bıdı bıdı...

- iki üç gün önce yine sahildeyim kanka, bir kız gördüm hala kendime gelemedim. bıdı bıdı...
askerlik anıları başta olmak üzere
kavgalarını, hovardalıklarını ve kendine göre büyük başarılarını anlatır...
(bkz: anneannem)
Aile meclisinin her toplanışında kanepenin arkasına sıçtığımı * söylemek zorunda mısın?
bildiği ritüellerden vazgeçemeyen kişidir. bilgisi olduğu aynı konular etrafında dönüp dolaşır. amenna biliyordur; lakin önemli olan geniş bir bilgi haznesine sahip olabilmektedir. hayatı dolu dolu ve her şeyden biraz bir şeyler kapabilmektir. konuştuğu konularda tekrarlarda bulunan kişiler aktarmak istediklerini aktardıktan sonra karşı tarafı sıkmaya, sık boğaz etmeye başlar.
kesin kafası güzeldir.
Her zaman anlattığı şeyi düşündüğü için hep onu anlatıyor. bıkkınlık verici veya sabırlı olunması gereken durum.
anlattığı şey içinde yer etmiştir.dinleyin onları, hak verin, mutlu edin.
'50.baskı be kardeşim' deme isteği uyandıran olay, ki diyorum zaten.
karşısındakine değer veren kişidir. sürekli karşısındakiyle birşeyler konuşmak ister. ortak birşey bulamayınca aynı olayı açıp açıp kendini karşısındakinden soğutur.
aslında bir çok türü bulunan insan tipidir. şöyleki:

yaşlı kişilerde bu durum sık görülür, çünkü ileri yaş gereği unutkanlık baş gösterir ve insanlar aynı şeyleri tekrar tekrar anlatırlar. bu durum hoş karşılanmalaıdır. sonuçta çoğumuz yaşlanıcaz. tabi hızlı yaşa genç öl cesedin yakışıklı olsun felsefesini benimsemiyorsak.

espiri yeteneği gelişmemiş kişiler de sık sık aynı şeyleri anlatabilir, buradaki mantık "kırk yılın başında bir şey buldum, herkese anlatmalıyım." şeklindedir.

ideolojik bir grubuna dahil ancak konu hakkında tam anlamıyla derin bilgi sahibi olmayan kişiler de papağan misali aynı şeyleri söyleyip dururlar. dertleri insanları kendi taraflarına çekmektir, ancak karşılarına biraz bilgili biri çıkarsa üç beş cümleden sonra tıkanıp kalırlar.

en berbat olanı ise narsistlerdir. bunlar kendilerine aşırı bir hayranlık duyduklarından sürekli kendilerinden bahsedip dururlar. susturmanız mümkün değildir. onlar için kendilerinden bahsetmek yiyip içmek gibi temel bir ihtiyaç, sizin içinse tam bir eziyettir.