hemen hemen her sözlükte rastlıyorum. içim acıyarak okuyorum. ancak bu sözlükte yazarlığım olduğu için konuyu dile getirmek istedim. şakirt bozuntuları, akp yanlıları, ya da dindar olduğunu savunanlar atamız hakkında ileri geri yazılar yazıyor, başlıklar açıyor, ağzına geleni söylüyor.
ne hakkın var bu vatanı kurtaran adam hakkında konuşmaya?
ne hakkın var senin elini kolunu sallayıp rahatça yaşadığın bu ülkeyi canı pahasına da olsa düşmanlara karşı savunan adama laf söylemeye?
ne hakkın var ülkeyi çağdaş düzeye getirmeye çalışan adama sövmeye saymaya?
ne hakkın var türkün gücünü dünyaya gösteren adama hakaret etmeye?
senin o yandaşı olduğun adamlar mı verdi sana bu ülkeyi, kendi vatanında yaşama özgürlüğünü?
nereye gidiyoruz, bu ülke nereye gidiyor, atamız hakkında laf söyleyecek kadar yüzü ne zaman buldular.. nerede bunların utanması, arlanması nerede..
nasıl geldi bu hale, nasıl değişti herşey..
insanoğlu nankördür ama bu kadar da nankörlük olmaz heyhat!!
peki ya atatürk hakkında açılan başlıkları, ileri geri konuşanları, hakarete varan entryleri silmeyen moderatörlere ne demeli.
yazıklar olsun.
atatürk te insan olduğu için hakkında olumlu ya da olumsuz yazılar yazılması gayet normaldir. doğru olup olmaması tartışma konusudur.
en azından asıl isminin "kamal" olduğu gerçeğini insanlara ulaştırabilmiştir. ve daha nice gerçekleri...
Be Hey Dürzü

Ne ararsın Allah ile aramda!...
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda
Başı açığa niye türban sorarsın?

Rakı, şarap içiyorsam sana ne.
Yoksa sana bir zararım, içerim.
ikimiz de gelsek kildan köprüye,
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp ATATÜRK´e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden,
Dininden de soğuyacak bu millet

işgaldeki hali sakin unutma.
ATATÜRK´e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan yine çıkardın amma
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz.

Neyzen TEVFiK

edit: artıdan cok eksı aldım ya bu yazımla helal olsun.
hemen silinir. allaha peygambere küfür edilebilir ama atatürk şurada hatalıdır diyemezsin. ne garip dimi. neyse atatürk uludır.
Yurdumuzda bütün dönemlerde hainler çıktı. Yıldırım Beyazıt Timurlenk ile savaşırken de bu hainler vardı, Kurtuluş Savaşı yapılırken de bu hainler vardı, padişahlık yanlıları ve asi işbirlikçiler Milli kuvvetlere düşmanlarla birlikte saldırdılar, günümüzde de bu hainler var. Ancak asil Türk milleti; Mete Han, Bilge Kağan ve Atatürk'ün başardığı gibi hainlere karşı mücadelesini her zaman kazanmıştır ve kazanacaktır.
üzülcek darılcak birşey yok bu konuda Atatürkte hatalar yapmıştır,ve bu konularda konuşulması oldukça doğaldır.
edit:konuşmaktan kastım hakaret değil kesinlikle, sadece eleştiri ve tarihin görünmeyen yüzü arka planın konuşulması.
allah için bile ileri geri konuşanların olduğunu düşününce çok da garipsemediğim durum. bence de... biz nasıl geldik bu hallere?...
gerçekte gıkları çıkmayan klavye delikanlılarıdır.

konuşmayı yeni söken bebekler gibi onu da anlayın abisi/ablası.
hakaret ile eleştiriyi bir birine karıştıran putperast tespiti. evet hakaret her insan için vardır ki Allah'a bile hakaret edilirken atatürk'e hakareti çok görmüyorum.
islam hakkında yapılan olumsuz entrylere karşı misilleme mahiyetinde olabilme ihtimali yüksek olan entrylerdir.
hepsi gerçektir.
(bkz: subhanallah kardeş ibretlik bir paylaşım)
atatürk'ü din düşmanı zanneden çakma müslüman cahillerin savunduğu entrylerdir. yahu adam götünüzü kurtardı birde üzerine ülkeyi kurdu size hala yaranamadı, daha ne yapsaymış acaba?
böyle zamanlarda ah atam keşke bizi kurtarmasaydın da böyle ipneleri görmeseydik diyorum.
kimseye bir zararı dokunmayan entrylerdir. orda, burda, şurda konuşuyoruz kendi çapımızda ama delikanlılar mitlerine sadık. iddia ettikleri gibi deyyuslara bir türlü açıklayamazlar... neyi? iddia ettiklerinin aslında gerçekleştiğini. bir de neyi? siz değil ama ali rıza efendi anladı beni.
Bu entrye söylenecek tek cümle: Norveçlilerin kullandığı ''Atatürk gibi düşünmek'' deyimini araştırmalarını tavsiye ederim.
iki üç sözlük gezmiş ordan burdan kelimeler toplayıp Atatürk'ün laf kalabalığını yapan sanal delikanlılar.
kimse eleştirilemez ve kimse mükemmel olmadığından, var olması gayet normal olan entrylerdir.
birşeyleri öğrenmeden o şey hakkında yorum yapma sevdalısı eğitimsiz insan evlatlarının acınası muhabbetlerini içeren entrylerdir. cehaletin en büyük göstergesidir.
acınası kişiliklerdir efendim.
toplaşıp atatürk düşmanları yazarlara girmesi gereken entrylerdir efenim.
2023 yılında coşacak olan entrylerdir. evet.
tam olarak tanımadığımız biriyle ilgili ne iyi ne de kötü bi şey yazabiliriz.ama mesela çok kemalist tanıyorum.insanlık sınırında yaşıyorlar henüz içeri girememişler yani.o derece.

ama akıl hocaları hakkında nesnel verilere sahip değiliz.çünkü tarihi kazananlar yazar ve kendilerine göre yazarlar.belki arşivlerde nice nice hoş bilgiler vardır bilemeyiz.

ama herhalde o saklı kalmış bilgiler gün yüzüne çıktığında artık çok geç olabilir.
bazı insanların atatürk ü her şeyin yerine koymasına karşılık buna tepki olarak bazı insanların da onu hiç bir şeyin yerine koyma gayretleridir. biraz da bu açıdan bakmakta yarar var.