bugün

astronomide, bir ışık kaynağından gelen ışığın, herhangi bir etki nedeniyle miktar olarak azalması.

yıldızlar arası ortamda karanlık bulutsular arkalarında kalan yıldızların ışığını geçirmezler. yıldızlar arası sönümleme dediğimiz bu etkinin nedeni, karanlık bulutsularda bulunan toz molekülleri.

atmosferimize ulaşan yıldız ışıkları da atmosfer nedeniyle sönümlenir. atmosferik sönümleme dediğimiz bu olayın nedeni de yıldız ışığının atmosferde saçılmaya uğraması.

atmosferik sönümlemeden kurtulmak için uzay teleskopları kullanılır. böylece atmosferin neden olduğu olumsuz birçok etkiyi ekarte ederek gözlem yapmak mümkün olur. yıldızlar arası sönümlemeden doğrudan kurtulamasak da, kızıl ötesi gözlemler ve hesaplamalarda kullanılan bazı indirgeme yöntemleriyle bunlardan kaçınmak da mümkün.

edit: bilgi istemeyen başlığa girip eksilemeye de zahmet etmesin. ayrıca bilgi istemeyen de tinder'a falan gitsin o zaman, burada işiniz ne? ben kimsenin geyiğine karışmıyorum. o nedenle sizin yaptığınız saygısızlık...
o kadar seks içerikli başlık okudum ki bunu okuduğumda bambaşka bir şey geldi aklıma.