bugün

sözlerini de buyrun;

kaç sene oldu, zaman durdu
deniz öyle hep aynı dünya bilinmez
taş duvar aynı kaldı
ümit öylece kaldı da
ümit edeni söyle kim aldı

kaç devir geldi, kaç nesil geçti
yürek öyle sevdalı yollar kavuşmaz
hasretin ne tadı kaldı
sabır öylece kaldı da
sabredeni söyle kim aldı

bu dünya ne sana ne de bana kalmaz
dünya ne sana ne de bana kalmaz
sultan süleyman'a kalmadı
böyle hiçbir kitap yazmaz

bu dünya ne sana ne de bana kalmaz
dünya ne sana ne de bana kalmaz
sultan `süleyman'a kalmadı
böyle hiçbir kitap yazmaz

kaç çiçek soldu, hani bu sondu
hani bir sarı fırtına koptu zamansız
kaç tohum filiz dondu
hani bir acı yel savurdu
yürekler son defa vurdu
Ayşe gürel ve onno Tunç enfes bir eser ortaya çıkarmışlar; ikisinin de ruhu şad olsun.

Mabel matiz de sanırım sadece bu sanat eserine ses vermek için dünyaya gelmiş. Öylesine harika bir performans.
aysel'im albümünde mabel matiz öyle bir cover yapmış ki, bu şarkının orijinal hali artık bu demiş.
muhteşem.
senelerdir bizi kandırıyorlarmış o hareketli hali ile şarkının. asıl şimdi yerini buldu mabel matiz sayesinde. o nasıl bir pes ten giriş, o nasıl bir boşvermişlikle okuyuş. bayıldım.
bir sezen aksu şarkısı.

bu dünya ne sana nede bana kalmaz
sultan süleyman'a kalmadı böyle
hiçbir kitap yazmaz.
Yavuz sultan selimin oğlu kanuni sultan süleyman. Babasından güzel devraldığı devleti aynı şekilde zaferden zafere koşarak devletin en parlak dönemini yaşatmıştir. Birçok kanun çıkarmıştır fransızlara birçok ayrıcalık tanınmıştır. 5erkek evladı 1tane kızi vardir. Siirlerinde Muhibbi mahlasini kullanmış padisahtır.
ferhat göçer'in el attığı şarkı. geç kalmıştın amk. evet.
mabel matiz'in kendisini aştığı parçadır. sözlerin insana kattığı düşünceler intahara bile sürükleyebilir. teşekkürler rahmetli aysel gürel, mabel matiz.
şarkıda bahsedilen kişinin kanuni sultan süleyman olduğu sanılan fakat aslının 3000 yıl yaşadığı rivayet edilen hz. süleyman olduğu hoş ezgili şarkıdır.
Mabel Matiz'in de seslendirdiği bağımlılık yapan şarkılardan sadece bir tanesi. Yüksek dozda alınması halinde tehlike arz edebilir.
şarkıda kastedilen elbette osmanlı sultanı değil yahudi kralıdır.
hareketli gibi görünse de, aysel gürel'in manidar sözleri arkasında, mükemmel anlamlar barındıran, kimi zaman gaza getirse de, çoğu zaman farklı duygulara sevk edip, insanı depresif duygulara sokan, realist; sezen aksu 88 albümünün en iyi şarkılarından birisi, onno tunç'un en iyi düzenlemeye sahip yegane şarkılarından... diğer birkaçı için;

(bkz: tükeneceğiz)
(bkz: yeniden sev)
(bkz: sen ağlama)
(bkz: alev alev)
bazı şarkılar bazı duygularla paralize olmuş durumda sanırım. dün, bir alışveriş merkezinde mabel matiz'den bu şarkı çalındı kulağıma. kısacık bir an. dilime dahi dolanmadı. rüyamda ise geçmişle alakalı hatıraların hücumuna uğradım bütün gece. sabah kalktığımda aklımda sadece bu şarkı vardı. açtım dinledim uyanır uyanmaz.sonra da bir cogunu unuttuğum rüyamın detayları daha da net belirdi gözümde. yani açık bir şekilde beynim bu şarkıya kitlenmiş, onu gecmişimle ilişkilendirmiş ve beni bütün gece anılara boğmuştu.

aysel gürel'i ve onna tunç'u da bu vesileyle rahmetle
Aysel gürelin yazdığı harika şarkılardan.

Mabel yorumu da sezen yorumu da birbirinden güzel.
Bu dünyanın hem şarkıcının kendisine hem de sevdiğine kalmamasını pekiştirmek için kullanılan, bazı kaynaklara göre en zengin ve canlılara hükmeden peygamberlerden birisi.