bugün

Sözde yerim ısırırım diyorum ama dokunmaya kıyamam.
Hayvanlara olan bu "nazik" yaklaşımların. beni biraz ürkütüyor *
Dünyanın en tatlı kuş türüdür. Isırıp yiycen bunları.
istanbul parklarında ne zaman doğal bir şekilde yaşayacaklar merak ediyorum.
papağan denmesine anlam bulamadığım, sıradan ve gayet normal, çok da albenisi olmayan bir kuş türü.
papağan familyasından, yarı papağan yarı muhabbet kuşu görünümlü bir kafes kuşu. renkleri sarı, gri, beyaz tonlarındadır. yanaklarında turuncu leke kafalarında da punk gibi tepe vardır. erkekleri çok öter, kelime, alarm sesi, kapı sesini taklit eder. dişi olanları konuşamaz. dünyanın en çok beslenen ikinci evcil kuşu olarak kayıtlara geçmiştir.
ben de 4 aylıkken erkek diye aldım, dişi çıktı ama 2 ay içinde aşkım demeyi öğrendi.

mesleğim gereği komşuma bıraktığımda veya anneme bıraktığımda aynı sempatiyle devam ediyor ilişkimiz çünkü aldığım günün akşamı komşuya bırakmıştım.

inanilmaz sahibine sadık, inanılmaz saygılı ancak açgöz. her kuş kendine hastır. benimki elimden hiçbir şey yemiyor. ağzımda ezeyim diye yanağıma vuruyor gagasıyla bir kac kez.

eve gireceģim zaman inanılmaz sevinç çığlıkları atıyor. girdiğimde susuyor. bugün mutfakta işlerim çoktu, sokmadım mutfağa diye yatak odama gitti ve saatlerce çıkmadı odadan. ilk kez trip attı.

duş aldırmadım hiç. kendi isterse alır. arada kaba su koyuyorum ama ilgisini çekmiyor. ben de sevmem duş almayı. it gibi kuş da sahibine çekiyormuş.

bazen benle kavga ediyor küpemle oynamasına izin vermediğimde. azar işitiyorum adeta.

tasması var. dışarı birlikte çıkıyoruz. avm, pazar, çarşı... şimdi kedi çantası aldım çünkü önümüz kış. yavrum üşüsün istemem. çantanın altına sıcak su torbası koyarak üşümemesini saģlayacağım.

ilk kez şahsıma ait bir hayvana sahip oldum. en duygusal bağı bu hayvanla kurdum diyebilirim. daha önce jako, kedi, balık, kaplumbağa bakmıştık. insanın kendine ait bir peti olması çok başkaymış.

hayalim de ejder hanımla fazıl say konserine gitmek.
9 senedir birlikteyiz öldüğünde çok üzüleceğim.
yanaklarındaki kırmızılıktan dolayı pokemon a benzettiğim cicikuş.
Bu papağanlar o kadar akıllı ki kendi sevimliliğini kullanıp insanları bile kandırıyorlar. Bir belgeselde izledim bir kadını sevimli hareketler yaptı kandırıp elindeki bisküviyi kapmıştı.
Aşık olduğum kuş türüdür.. allahım ne kadar karizmatik hayvan bunlar. Yerim.
Bu aralar sahiplenmek istediğim kuş türü.

Allahım sanki utançtan kızarmış yanaklara sahipler!
Yerim.
Çok fırlamadır. Erkek diye aldık ama dişi olduğu 5 yıl sonra anlaşıldı.

görsel
görsel
Biz papağan diye aldık ama bu bildiğin karga gibi gaklıyor, evde haraç kesen serseriler gibi tıslayıp alçak uçuş yapıyor. Sinirlenince peşini ısırmadan bırakmıyor; Havadayken hassas güdüm kiti ile boku hedefine bırakabiliyor ve kafasını istediğinde sev lan der gibi eğiyor. ilginç bir varlık. Sinirlenince üstüne gitmeyince melek gibi aslında.
inanılmaz zeki, eğitime açık bir papağan türü.
Aşırı sevimli bulduğum ve bir gün muhakkak arkadaşlığına sahip olmayı hayal ettiğim kuş türü.Senin jölelenmiş gibi duran tüylerini yesinler tatlı şey.Aslında iki üç gün önceye kadar bu kadar tatlı olduklarını bilmiyordum;bu aralar iki muhabbet kuşumuzdan birinin kaçması sebebiyle evimizde önce hüzünlü bir yas,hemen ardından da yeni kuş meselesi gündeme geldi.Tabi aklımda sadece muhabbet kuşu var,zaten kaçan kuşumuz da muhabbet kuşuydu;şimdi bizimle kalmış tek kuş da öyle.Bu ikisinden önce de beslemiştim muhabbet kuşu,hayatımda beslediğim tek kuş türü muhabbet kuşudur anlayacağınız.Bu yüzden pet shopta(evet,petshoptan alacağım.Gönül isterdi ki tek seçenek bu olmasaydı.)hangisine kanım kaynasa onu alacağımı veya seçimi babama yaptıracağımı bile bile,sanki daha önce hiç muhabbet kuşu bakmamış gibi araştırmalar yapıyordum internette sıkı sıkı.O sırada bu harika varlığa denk geldim.Çok tatlı lan.Ne yapacağımı soracak olursanız, bu varlığa duyduğum büyük aşka rağmen yarın petshoptan muhabbet kuşu edineceğim.Zira bu kuşların konuşma durumu pek olmuyormuş sanırım;ben daha önce hiçbir muhabbet kuşunu konuşturamamış biri olarak alacağım bu yavruya ciddi bir eğitim vermeyi hayal ediyorum.Kaçan arkadaş insan canlısıydı;çooooooooook şekerdi ama kendini öyle çok sevdirtmezdi.Şimdi yanımızda olan kuşumuza ise diyecek bir şeyim yok,zira kendisi ketumluğun ve insan nefretinin kurucularındandır.En azından ötüyor,buna da şükür diyoruz.Alacağımız yavruyu iyi eğitmek için ilk başta halihazırdaki kuşumuzla aynı kafese sokmayı düşünmüyorum;o derece.Neyse;çok tatlısın bıdık Sultan papağanı.Allah muhabbet kuşlarıma upuzun ömürler versin ama günün birinde beni yalnız bırakırlarsa;benim olacaksın.Gerçi muhabbet kuşlarım bor şey olmasa da (aman olmaz inşallah.Kaçan bile çok üzdü.) yıllar sonra bir kuş için daha ikna edebilirim belki ev ahalisini;bilinmez.O güne kadar sağlıcakla kal.
kabardıklarında çok şişman görünüyorlar.
4 seneden beri baktığım kuşlarımdır. biri dişi diğeri erkektir. 8 tane bebiş papağan verdiler sağolsunlar. artık onlardan ayrılma vakti. isteyen olursa uygun fiyata satabilirim. kuşlardan biri albino beyaz( dişi), diğeri sarıdır(erkek).

ilgilenenler yeşillendirsinler.
bir melodiyi belli bir süre tekrar etmediğinde, eğer iyice de öğrenememişse unutan bir papağan türü.
babamın kardeşimin ısrarıyla 1 ay önce aldığı papağan. ve o 1 ay gibi kısa dönemde kardeşim kuşun amina koymuştur. nasılmı? kuşu eline almaktan korktuğu için havluyla tutuyor. halince kuş havlunun sürtünmesiyle hırpalanıyor. havlular kuş boku olduğu için annem sinir patlaması yaşıyor. tabi sadece havluyla sınırlı değil. sabahtan akşama kadar kuş evin içinde olduğu için kardeşim kuşu kafesine geri sokmadığı kuş kendi isteğiyle kafesine girse bile geri çıkardığı için halı, koltuklar, masa parkelerde kuş boku. ıslak mendille kuşun sıçtığı yerleri temizler eee ben temizledim der. ıslak mendille temizlik olurmu? sadece kuş bokuylada sınırlı değil masa üstü halılarda kuş yemi. çünki kuş kafesinde değil dışarda yemini yiyor. yem kabını kardeşim sehbanın üstüne koyuyor. kuşun ayağı kaba takılıyo ve yem hertarafa dökülüyor. kafesinde niye yemiyo diye soruyom kafesinde yiyemiyomuşmuşmuş eve alışmalıymış kuş. eliyle kuşu hava atar indirir kaldırır. geberip gitse keşke. koltukta oturamıyom kuş boku heryer. bana fikir verebilecek olan yazarlar ulaşsın yoksa bu kuşu ya bogacam yada salacam dışarı.
görsel
çok yakışıklıdırlar.
yeşil elmayı çok severler; bir dilim elinizle verin alışsın, tadına iyice baksın. sonra kafese o dilimi sıkıştırın sabah akşam kemirsin dursun.
bilinenin aksine her sultan papağanı sabah olur olmaz ötmez. mesela sabah evde çıt yoksa, oda sahibi de uyanmamışsa çıtını çıkartmaz. ama siz uyandıktan kısa bir süre sonra, gözünüzü açtığınıza bile şahit olsa ötüşlere başlar.