bugün

sultan papağanı

Aşırı sevimli bulduğum ve bir gün muhakkak arkadaşlığına sahip olmayı hayal ettiğim kuş türü.Senin jölelenmiş gibi duran tüylerini yesinler tatlı şey.Aslında iki üç gün önceye kadar bu kadar tatlı olduklarını bilmiyordum;bu aralar iki muhabbet kuşumuzdan birinin kaçması sebebiyle evimizde önce hüzünlü bir yas,hemen ardından da yeni kuş meselesi gündeme geldi.Tabi aklımda sadece muhabbet kuşu var,zaten kaçan kuşumuz da muhabbet kuşuydu;şimdi bizimle kalmış tek kuş da öyle.Bu ikisinden önce de beslemiştim muhabbet kuşu,hayatımda beslediğim tek kuş türü muhabbet kuşudur anlayacağınız.Bu yüzden pet shopta(evet,petshoptan alacağım.Gönül isterdi ki tek seçenek bu olmasaydı.)hangisine kanım kaynasa onu alacağımı veya seçimi babama yaptıracağımı bile bile,sanki daha önce hiç muhabbet kuşu bakmamış gibi araştırmalar yapıyordum internette sıkı sıkı.O sırada bu harika varlığa denk geldim.Çok tatlı lan.Ne yapacağımı soracak olursanız, bu varlığa duyduğum büyük aşka rağmen yarın petshoptan muhabbet kuşu edineceğim.Zira bu kuşların konuşma durumu pek olmuyormuş sanırım;ben daha önce hiçbir muhabbet kuşunu konuşturamamış biri olarak alacağım bu yavruya ciddi bir eğitim vermeyi hayal ediyorum.Kaçan arkadaş insan canlısıydı;çooooooooook şekerdi ama kendini öyle çok sevdirtmezdi.Şimdi yanımızda olan kuşumuza ise diyecek bir şeyim yok,zira kendisi ketumluğun ve insan nefretinin kurucularındandır.En azından ötüyor,buna da şükür diyoruz.Alacağımız yavruyu iyi eğitmek için ilk başta halihazırdaki kuşumuzla aynı kafese sokmayı düşünmüyorum;o derece.Neyse;çok tatlısın bıdık Sultan papağanı.Allah muhabbet kuşlarıma upuzun ömürler versin ama günün birinde beni yalnız bırakırlarsa;benim olacaksın.Gerçi muhabbet kuşlarım bor şey olmasa da (aman olmaz inşallah.Kaçan bile çok üzdü.) yıllar sonra bir kuş için daha ikna edebilirim belki ev ahalisini;bilinmez.O güne kadar sağlıcakla kal.