1. 1.
  Viyana'da 1. Bezirkteki Stefansplatz üzerinde bulunan devasa katedral. Yapımı 12. yüzyılın başlarına dayanan gotik, neo-gotik ve barok mimarinin bütünleştiği bir mimariye sahiptir. Bunun nedeni yapıda çeşitlilik yaratmaktan ziyade yeterli paranın temin edilememesi sonucu yapının inşaatının uzun sürmesi ve farklı dönemlere denk gelmesidir. Yine aynı nedenden ötürü bir kulesinin yüksekliği 60 metreyi geçerken, diğerine para yetmemiş ve kısa kalmıştır.

  Alçak olan kulenin tepesine 4 euro bastırıp asansörle çıkmak mümkün. Zira yüksek olan kulede sadece merdiven bulunuyor ve yüzlerce merdiven çıktıktan sonra küçücük bir pencereden pek bir şey görememek sinir bozucu olabilir. Ayrıca katedralin içinde bir de katakomb bulunmakta. Yine 4 euro verip her taraftaki kemik yığınları ve mumyaları görüp 'ne pis insanlarmış be bunlar' diyebilirsiniz.

  Katedralin ön dış cephesinde ise çeşitli duvar süslemeleri mevcut. Bu süslemelerden birini ise Richard Lederer pek beğenmiş ve Die verbannten Kinder Eva's'ın logosu olarak araklamıştır.
  1 ... alas
 2. 2.
  yillardir tadilat edilen kilisedir. kilisenin hemen arka kisminda, avusturyali savascinin ayaklari altinda yatan yeniceri heykeli olmasi ise tam bir rezilliktir. bu heykel daha önce kilisenin ön tarafindaymis.
  ... aufwiedersehen
 3. 3.
  tadilatı hiç bitmeyen, biterse kıyametin kopucağına inanılan kilisedir.
  ... etm61