bugün

Gercek kullanimda fazla ise yaramamasi ve fazla bir artisi olmamasina ragmen; cok pahali olup fazla satan, cogu tuketicisi tarafindan statusunu artirmak ve zengin gorulmek icin alinan aslinda gereksiz olan esyalar, araclardir. Gereksizlik kullanim alanindadir.
Kapitalizm in sonuclarindandir.

- jip. Jip'in uretim amaci nedir ? Jip engebeli, kotu yollar icin yapilmis bir aractir. Yanilmiyorsam askeri amacli uretilmistir.

Ama gunumuzde ve ulkemizde tamamen gostermelik alinan bir sey olmustur jip. Sehir disina cikmayan, son derece duz ve temiz olan yollar kullanan kadin ve adamlar aliyorlar. Neden ? Para gostergesi icin.
Simdi dusunun; sehirde kullanmak icin Biri neden boyle bir arac alsin ? Amaci tamamen para havasi atmaktir, cunku fiyati pahladir, cunku vergisi yuksektir. Gorgusuzluktur aslinda ama artik o kadar kisi kullanir oldu ki normallesti jip almak. Yok rahat vs. Demeyin, cok rahat araclar varken bu kadar para bayilmak statusunu gostermek icin alinan, amacindan farkli kullanildigi icin gereksiz olan bir aractir jip.
her yazdığınız mesaja "this message sent from my iphone" yazısını ekleyen servis hizmeti kadarını göremedim henüz. çin'de miydi neydi, bir firma bunu yapıyormuş para karşılığı, çinli ergenler de mutlu oluyormuş. ne günlere kaldık.
statü göstergesiyse kesinlikle gereksiz değildir dedirten şeylerdir.
saat, telefon, araba. *
profesyonel fotoğraf makinesi.
Ilkokulda kokulu silgi,
Ortaokulda cep telefonu,
Lisede fotoğraf makinesi,
Üniversitede araba,
iş hayatında kademe,
Günlük hayatta güzel bir eş,
Emeklilikte yazlık,
Ölümde deniz manzaralı bir mezar.
d sınıfı otomobil(sanki devamlı uzun yolda), blackberry telefon.
(bkz: tablet pc)
(bkz: karma)
diesel üst baş.
hatta sırf elinde paketini taşımak için bir şeyler alanlar bile var be.
ipad mesela aynı işleve sahip aynı işletim sist. (android) piranha tablet 300 lira ipad 1700-1800 lira.
iphone mesela nekadar gereksiz, 3bucuk milyar para neden verilsin ya ? Sokağa atıyorsunuz paranızı, onun ederi o değil haberiniz olsun.
bayramlarda ikram edilen ece çikolataları. gerçi artık eskide kaldı. o eski tadından eser yok şimdi.
Kocaman marka adı veya logosu olan t shirt.
(bkz: iphone)
Bir yere giderken bir şey taşıyacaklarsa hm, d&r, mango poşeti falan almaları... Saçmalık ya.

Gidip kırtasiye ali, butik Rukiye falan olmaz hiçbir zaman mesela. Statüsü var çünkü kızın. Ordan giyiniyorum. Mangodan şaşmam diyor yani evimde mango falan dışında hiç poşet olmaz. Hayatımda hiç bime gitmedim.
iPhone boş beleş hiçbir özelliği olmayan telefon kimde görsem Egosundan geçilmiyor.
iPhone boş beleş hiçbir özelliği olmayan telefon kimde görsem Egosundan geçilmiyor.
epıl ürünleri olarak genelleyebiliriz.
iphone simitçide de var.
dün çeşme otobanında yine ferrari vardı.
Apple 'ın laptopu.
Gösteriş için alıp starbucks a gidiyorlar.
Bankalardan alınan gold veya platinium özellikli kredi kartlarıdır.
Klasik kredi kartının (bonus, maximum, world, Axess..) üzerindeki renkleri sarı yaparak Gold, siyah ve griye boyayarak platinium özellikli yapıyorlar. Sonra da bunu bir statü gibi pazarlıyorlar. Kartın gold veya platinium olması vadeli hesabınızda çok yüksek paralar olduğu, kartınızın limitinin yüksek olduğu veya maaşınızın fazla olduğu anlamına gelmiyor. Aynı şekilde kart türünden ötürü + puan, ilave taksit ve taksit erteleme seçeneği de sunulmuyor! Sadece kartın rengi değiştiği için 20-50 TL arası yıllık ücreti fazla ödüyorsunuz.
işin yolunu bulan bankalar maaş müşterilerine genelde Gold veya platinium kart verirler. Maaş müşterisi olduğunuz müddetçe kart ücreti de almazlar. Sonra şirket/kurumunuz bir başka bankayla anlaşınca o kartın ücreti kol gibi girer. Ve siz statü belirten bir kart kullandığınızı bu yüzden 100 TL yerine 150 TL aidat ödediğinizi ancak o zaman anlarsınız..
(bkz: iphone)
Net.
Kol düğmesi.
Bu düğmenin temel amacı belli, kumaşın iki ucunu birbirine bağlamak. Yuvarlak, kare, üçgen olsa ne farkeder. Hepsi o iki ucu iliştirecek işte. Ama yok efendim olmaz, beyimizin adının ve soyadının ilk harfleri olacak o düğmelerde.