bugün

genellikle eğitim fakültelerinin son sınıfında okuyan öğrencilerdir. Stajlarını lise/ilköğretimde yaparlar. güzel ya da yakışıklıysalar sorun yok da, gözle görülür bi kusrları varsa ağlatırlar o ergenler daha mesleğin ilk aylarında. tavsiye ise, liselilere panpa muamelesi yapmak kesinlikle işe yarar.
"dana meleğin" başında ağlatır bu ergenler, evet çok haklısın.

(bkz: özenerek yazmak)
formasyon eğitimi kapsamında son sınıf öğrencilerinin sahip oldukları ünvan. ünvan dedim ama bilemiyorum tabii ki durum 'ünvan'lık bir şey mi? gitmedik, görmedik, yaşayıp; hissetmedik henüz...

fakat stres ve gerilim yaratan bir durum olduğu pek açık. 24 saat öncesinden gömleği ütüleyeyim, çizmeye kemer çanta uydurayım, etek mi pantolon mu giyeyim hengamesi bir tarafa; acaba öğrenciler nasıldır, acaba danışman öğretmen insanı hayattan soğutacak potansiyele mi sahiptir sorularını sordurup, uykuların kaçmasına sebep olmazsa, gel burdayım.
sınıfa girdikleri ilk gün çocukları bir şekilde güldürüp yanlarında fotoğraf çektirip sosyal medyaya koyar bunlar. biriniz de yapmayın arkadaş ya.
okulda sürekli kravatını düzeltip duran, heyecanlı adımlarla yürüyen şapşal biri varsa o bilin ki aday öğretmendir. çok tatlıdır o yerim ya. çünkü o benim.*
daha sonra yaşadıklarını hatırlayıp kendine gülecek olan kişidir.
o benim.yarın staj var sözlükte sürtüyorum.
nedense okulda en çok göze batan odur. saç sorun sakal sorun ulan sen önce bi kendine bak dambıl 65 yaşına gelmiş hala daha...
öğretmenliğin stajdaki gibi olmadığını yakın zamanda öğrenecek adaydır.
ilk dersinde öğrenciler tarafından epey dalgaya alınacak ilk ders pişman olacak öğretmen adayı. öğrencilerde muhtemelen önceden tembihlenecektir stajyer öğretmenin gözünün korkmaması için.
öğretmen kadar iplenmez. malesef bu gerçeği değiştiremiyorsunuz. istediğiniz kadar sert olmaya çalışın.
Bizi ilkokulda sürekli döven bir hoca vardı. O stajyer öğretmenler derse girdiği zaman sesini çıkaramzdı; bizde doğal olarak sevinirdik...
yasal olarak henüz asaleti tasdik olmamış devlet memurudur. bir yıllık staj süresini bir gözetmen öğretmen nezaretinde geçirir. yasal olarak nöbet kitlenemese de nöbette tutarlar, derse de girerler. bir yılın sonunda ve öğretmenler günün de yemin ederek mesleklerine asil kontenjanından devam ederler. stajı yakılan öğretmen duymadım şimdiye kadar ama stajı yakılan hakim-savcı adayı pek çok meslektaşımı biliyorum. sonra da kutsalız biz falan diye gezinin ortalıkta.
eğer güzel bir bayansa erkekler tarafından peşi bırakılmaz.
kısa etekli, kırılgan, seksi varlık.
Ürkek bir ceylan gibidir atandıktan sonra aslana dönüşür.
şu an içinde bulunduğum durumdur. geçen tuvalete gitmek isteyen bir öğrenciye neden, napcaksın diye saçma sorular sorduktan sonra öğretmen moduna girdiğimi farkettim. yakında kitabını unutan öğrenciye kendini de unutsaydın evladım demem umarım.
özellikle anadolu kasabalarında herkesin içine girmek istediği bünyedir.
Stajımı kız meslek lisesinde yaptım güzel günlerdi. Kendimizi bişey sanırdık ama eğlenceli geçerdi.
normal öğretmenlerin sizi stajyer olduğunuz için öğrencilere 'abla' olarak tanıtmasıyla kabusa dönüşen şeycik.
bir tanesinin eteğine boşalmıştım da 2 saat bıdı etmişti öğrenciler anlayacaklar diye. ne bilsin elin liselisi dölü amı?
benimdir. yarın ilk defa liselilerin karşısına geçip ders anlatacağım. nasıl olacak meraktayım.
Sıçtığınızın resmidir.
formasyon alan ve öğretmenlik üzerine okuyan kişilerin mecbur tutulduğu staj çeşidi.
hele ki o lise meslek lisesiyse.

"hocaaam bu sınıfın yarısı sigara içiyor. yoksa verelim." cümlesini duymanız içten bile değil. duydum ondan biliyorum.

biri de hoca olduğumu idrak edemedi hala abla felan diyor.

meslek kutsal da gençlik bitmiş yazarlar. disiplin, saygı sıfır. hocalardan duyduğumuz verebileceğiniz tek şey sevgi bu çocuklara daha fazlasını veremezsiniz. hocalar da kesmiş umudu. zaten bunlardan hiçbir şey olmaz diye ellerini ayaklarını çekmişler. resmen zaman dolduruyorlar. hiçbiri çocuklara daha fazla ne katabilirm diye düşünmüyor. çocuk çalarım diyor adam da şakayla karışık çal evladım beni ilgilendirmez diyor. neymiş hepsi problemliymiş. e o çocuk evin de problemliyse sevgiyi de sen vereceksin disiplini de edebi de vatan millet aşkını da.

gençlik bitmiş ama hocalık da bitmiş. artık eskisi kadar kutsal değil sanırım.