bugün

şimdilerin iktidar yanlısı hızlı demokratı engin ardıç beyefendi henüz muhafazakar demokrat değilken döktürdüğü bir kompozisyonunda ayakkabı çıkarma olayının türklerin göçebe dönemlerinden kalma cahilce bir adeti olduğunu bir güzel eleştirmiş, bu adetin çağdışılık olduğunu duyurmuştu okurlarına.nereden nereye kulakların çınlasın ılımlı islamcı demokrat engin abi.abi sen sevmezsin ama camiye girerken ayakkabını çıkarmayı unutma sen yine de.

tanım:sosyetik olmayan türklerin eve girerken ayakkabıyı kapı önünde çıkarmalarının karşıtı olan davranış biçimi.
ayakkabi da ev de bahsi gecen sosyetike aitse ve sosyetik bu durumdan rahatsizlik duymuyorsa hic kimse icin sorun yaratmamasi gereken durumdur. ha ama ayni sosyetik benim evime gelip "ayakapimla gircem ben iceri" derse hayatta sokmam, cikar o ayagindakileri sonra basimin ustunde yerin var derim, cikarmamakta direnirse azarlarim, akillanmazsa tartaklarim daha da olmazsa kahveden arkadaslari toplar mahalle hudutlari disina kadar kovalarim. ha ama gelen sosyetik mesela bir bayan manken sosyetikse, cikarmaya yeltense bile o ince topuklu ayakapilari hayatta izin vermem, derim ki; ne onemi var, sen bir an once gir yeter...icerde cikartiriz onuda nasilsa.

(bkz: ben boyleyim)
bulduğu hem fotoğraf çeken aygıtla, kendinin tek kollu resmini çeken kızların da yataklarına ayakkabıyla çıkmaları durumunun türevi olandır.
tv'lerde sıkça gördüğümüz durumdur. ancak tv dizilerinde olması kolaylık sağlaması ve şekil yönü itibari ile mantıklıdır. gerçekte sosyetiklerin eve ayakkabı ile girmeleri türkiye şartlarında yada dünyada pekde mantıklı değil. ben girerim hizmetçi siler mantığıda akla yatmıyor. hadi diyelim sürekli araba ile gezen bir sosyetik bu kardeşimiz, pekala yürüdüğü her yerinde temiz olması gerekir. velhasılı kelam ben böyle bir sosyetik insan tanımıyorum tanıyan varsa biri bana söylesin.
kendi evlerine istedikleri gibi girebilirler ama başkasının * evine de böyle girmeye kalktıklarında kapıya konmuş terlikler gösterilip ayakkabıları ayakkabılığa alayım ben siz buyrun terlikleri giyin denmelidir.
tam anlamıyla rahat insanların tercih edeceği bir durumdur. evin ahalisi eve ayakkabı ile girip dolaşıyor ve ertesi gün eve temizlik şirketi gelip, evi hijyen manyağı yapsalar bile mutlaka bir şekilde ev mikrop yuvası olacaktır ki bu lükse ve mantaliteye sahip bir aile düşünemeyiz. çamurlu, hadi onu geç, tozlu ayakkabılar ile salona girecek insanın içi nasıl rahat eder bilinmez. * * *
ayakkabılarımı cıkarayımda gireyim dersen , "hop camiye mi giriyorsun" diye tepki alınması muhtemel durumdur.
pislik ve mikrop yaratısı durumdur.
kendileri temizlemedikleri için rahatlıkla gerçekleştirdikleri durum.
her türlü hastalığın mikroplarının eve doluşmasına olanak sağlanması.
evlerini kendileri temizlemedikleri için ceremesini hizmetkarlara yaşatan insanlardır.
günde 3 kere dişini fırçalar, 50 defa elini yıkar, 2 kere duş alır ama ayakkabıyla girer eve niye peki? çünkü filmlerde, dizilerde hep böyle. yukarıda bütün saydıklarımı yaparlar. bunların arasında bir mantık olmasına gerek yok, çünkü tv'de sinemada öyle çünkü.
Yurtışında; Avrupa'da, amerikada adamların sokakları tertemiz, bal dök yala... Elemanlar ayakkabıyı evde giyip, dışarı çıkarken çıkarsa daha iyi yani o derece temiz. Şimdi bu bizim ülkemizde neden olmaz?

Şu açıdan olmaz efendim; bizde belediye, belediyecilik diye bir şey yok... Sokakları bok götürüyor... Her yer potansiyel çöplük; Yagmur yagar her yer çamur deryası, su birikintisi diye basarsın, baldırına kadar çukura girersin... Bunlar yazmakla bitmez tabiki sayın sözlükçüler.

Bizim milletimizin temizlik anlayışı; "evini temiz tut sokakları nasıl olsa temizleyecek biri bulunur" felsefesinin ötesine geçemediğinden, eve girerken ayakkabbıları çıkarmakta fayda vardır.
sosyetik değil gayet pislik bir durumdur.
kültürümüze, geleneklerimze aykırı davranıştır. özenti bir tutumdur.
sokaklarini bok goturen memlekette eve ayakkabiyla girmek sevimsizdir.
eve ben de ayakkabiyla giriyorum. yatarken cikariyorum.

***uyari notu: ayaklarin havalandirilmasi gerekmektedir. mantara karsi onleminizi aliniz.***

"butun sosyetiklerin ayaklarinda mantar mi var yani?" diyeceklere ozel not: lutfen sayfa 76'ya geciniz.

goruldugu uzere, eve ayakkabiyla girmenin sosyetiklikle dogrusal bir iliskisi yoktur.
Hareketin altında "bizim evi her gün baştan aşagı temizletecek,temizliği yapacak kadını tutacak paramız var" ya "hayata uyum sağlamayız,parasını veririz hayat bize uyum sağlar" düşünceleri egemen olsa gerek.
iş yerinde lavobaya, tuvalete gitmiş insanın, akşam olunca eve, gün boyu giydiği ayakkabılarla girmesi düşünüldüğünde hiçte hoş olmayan, itici bir olay.
bize terstir kardeşim.
eylemi gerçekleştirmede diretilecek olur ise, ev sahibi tarafınca ayaklara galoş gecirilir.*
benim hala inanamadığım , sadece filmlerin rahat çekim için kullandıkları bir tarz yaratma politikası gibi gelen bir durum.benimde çok arkadaşım oldu zengin , sosyete diye tabirlen kesim , ama ben hiçbirinden de duymadın eve ayakkabıyla dalıyorum , bir banyo yaparken bir de yatarken çıkarıyorum falan. bir sosyetik büro çalışanını (enteresan bir tabir) düşünsenize , sabah 7.00 da giydiği ayakkabıyı , gece 23,00 da uyumadan önce çıkarıyor. o ayaktan şehir çöplüğü gibi kokular yayılır. Eve ayakkabıyla girme sosyetesi buysa , ben cahilim , asosyalim, çağdışıyım.

+ bu koku ne sevgilim? , sen gelince evin içine bir koku yayıldı, ev dediysem de malikanemiz yani sevgilim.
- şatomuzun önüne köpek pislemiş b.kuna bastım.
+ olsun , hadi sevişelim
hijyen kelimesinden yoksun insanların uyguladığı yöntem.