bugün

Şirketlerde sosyal medya ile ilgili pazarlama faaliyetlerini yürüten, sosyal ağları firmanın pazarlama stratejisi kapsamında kullanan kişidir. Sosyal medya uzmanlığı daha yabancı ülkelerde bile yeni ve gelişen bir kavram iken ülkemizde nasıl olunur demeyin bal gibi olunur.
sosyal medya kavramı bile isim olarak itici geliyorken bir de başımıza uzmanı çıktı a dostlar demeyin zira internette o takipçisi olduğunuz markalar var ya hani, he işte "ayyy bu seneki ealbisealeariniz ne kadan treaand!" diye duvarlarına yazdığınızda size "beğenmenize sevindik, sizler için tasarladık!" cümlesini kuran, o elbiselerin tasarımcıları değildir. smulardır. sevin onları, yoksa yarın öbür gün "bunun şekeri az olmuş yenisini getir." dediğinizde yenisini içine tükürerek getiren garsondan farksız olurlar. çok korkuyorum gerçekten. sevelim.
soru: doğru anlamışım değil mi?
"moda avcısı" tanımından hallice.
sizin gündemden haberdar olmanız için çabalayan kişilerdir.
gündemden haberimin olması için ihtiyacımın olmadığı insanlardır. çok şükür 7/24 internet bağlantım var. sapla samanı karıştırmaması gereken kişi kurum ya da kuruluştur bu açıdan. sanki yaptığı amme hizmeti. pöh.
format atmayı bilmelidir.
günümüzde markaların geleneksel kitle iletişim araçlarının * yanısıra etkin olarak kullanma ihtiyacında olduğu sosyal medyada, marka iletişim süreçlerini yöneten şahıstır. son yılların yeni ve popüler mesleklerinden biridir.
bu işi meslek edinmişlerin dışında, iki bin twitter takipçisiyle fenomen olduğunu sanmayı geçip; kendisini sosyal medya uzmanı olarak tanımlayan ergenlerimiz de yok değildir.
bireylerin ürettiği içeriği, bağlı bulunduğu firma lehine kanalize edebilmek için kafa patlatan kan emici sülüklerdir. ergen bedenlerden, çoğunlukla da kadınlardan beslenirler.

--spoiler--
suratınıza o sahte gülümsemeyi oturtmak zorunda olduğunuz diğer meslekler gibi bu meslekten de tiksiniyorum.
--spoiler--

(bkz: onuru kavanozlayıp rafa kaldırmak)
iTÜ sözlükte Uludağ sözlüğü kötüleyen yazar kişi.
boş işler müdürü.
bir baltaya sap olamayanların bir taraflarından uydurduğu uzmanlık.
gününün büyük çoğunluğu işsizlikten dolayı bilgisayar başında geçen insanların meslek kısmına yazdığı uzmanlık alanıdır.
nedense hepsi uzmandır. henüz asistan-yardımcı olanını görmedim.
çoğunlukla twitter fenomenlerinin bilgilere yazdığı havalı yazı.
normalde boş işler adamlığı, boş iş olarak adlandırılan fakat şu anda dünyanın en önemli işleri arasında bulunur.

fakat halk içerisinde mesleği her twitter hesabı olan kişinin sosyal medya uzmanı yazması ile birlikte öldürmüştür, fakat bu işte iyi olanlar zaten piyasayı toplamıştır.

sosyal medya uzmanı nedir ?

sosyal medya uzmanı şirket, kurum ve toplum içerisinde yoğun tanınmışlığı olan insanların danışmanlığını yapmaktır. örnek verecek olursak uçsuz bucaksız internet dünyası nın her yerini bilmelidir, sosyal medyanın sadece twitter ve facebook tan oluşmadığını bilmelidir.

firmaların yeni ürünlerini hangi platformlarda tanıtılması gerektiğini, nasıl kampanyalara yapması gerektiği ve insanlara tanıtım yolunu belirleyen ana unsurdur.

halkın nabzını yoklar, çekilişler yapar.

sosyal medya uzmanı bir kriz yöneticisidir ?

evet, sosyal medya uzmanı bir kriz yöneticisidir.

örnek verecek olursak; 2 yıl önce trt üzerinden oynanan kappe bir oyun vardı;

görsel

bu normalde gerçek bir haber değil, fakat redhack ekibi trt ve hükümeti kötü göstermek adına böyle bir çalışma yapmış ve nitekim başarılı olmuştur.

pik in yayın tarihi 18:15'tir. hemen trt ilgili birimi aranır, sosyal medya krizi bilgisi verilir, doğru olup olmadığı her ihtimale karşı sorulur. doğru olmadığı öğrenilince cevap tweet i hazırlar, trt ye sunar, onaylarsa resmi hesaptan yayınlar. ardından da haberin doğru şekli ile beraber resmi hesaplardan güzel bir karşı kolaj tweet i hazırlanır. ve toplam 44 dakika da kriz çözülmüş, rahat bir nefes alınmıştır

görsel

bunun gibi daha bir çok ama sınırsız konuda bir çok bilgisi olması gereken insandır, sosyal medya uzmanı.

yukarıda verdiğim ufak bir örnektir, daha onlarca kriz çözümü nü gerçekleştirdik.

fakat yanlış kişilerle çalışması durumunda insanı/kurumu rezil edebilir, işleri içinden çıkılmaz hale getirebilir,

örnek olarak istanbul büyükşehir belediye başkan adayı mustafa sarıgül ün twitter hesabından gönderilen bir tweet;

görsel

veya her yeni beğeni için depremzedelere 0,5 tl yardımda bulunacak onur air sosyal medya krizi.

görsel

not: şu anda bir çok devlet kurumu, bazı siyasetçiler, bir çok firma ve uluslararası firma ya sosyal medya desteği vermekteyim. iletişim için özel mesaj atabilirsiniz.
sanal alemlerde gezer durur aralarında yüklü bir maaş alanlar bile vardır.
Hiç bir s*k olamadım hiçbir vasfım yok ama sabahlara kadar bilgisayar başında oturmaktan nerde lüzumsuz ortam var bilirim kurcalarım demenin sözde mesleki kalıba sokulmuş hali.

G*tünüzden element uydurmayın.
Genelde evde boş boş oturan insanların olamadığı şey.
insanların dikkatini nasıl çekileceği ve de imaj yönetimi ile ilgili olduğunu düşündüğüm, gelecekte gittikçe parlayacağı belli olan uzmanlık alanı.

sanal yaşam, artık gerçek yaşamın bir simülasyonu haline geldi nerdeyse; tamamlayıcısı olmaasının da ötesine geçerek... bunun insan ve çevre ilişkileri anlamındaki boyutuyla beraber büyük şirketlerin bir pazarlama mecraası haline geldiğini görüyoruz; özellikle her yerde karşımıza çıkan; örneğin bir video yu ya da sayfayı görebilmek için bir süre beklememiz gereken reklamlardan..
ancak bu olayın en önemli boyutu kişilerin en çok ilgilendiği ürünleri belli algoritmalardan geçirip belli bir kitleye ısrarla o ürünü göstermesi ilginç bir durum. örneğin bir alışveriş sitesinde baktığınız bir ürün belli bir süre zart diye karşınıza çıkıyor. ancak burada bir eksiklik te söz konusu... sizin baktığınız bir şeyden belli başka şeyler size gösterilirken bunların dışına çıkılmıyor; ancak bu algoritmanın bazen insana sürpriz de yapması gerek... sosyal medya uzmanlığının bununla ne ilgisi vardır bilemem ama kitlesel pazarlama anlamında böyle bir şeyi de kapsıyor olsa gerek ki; bu durumda bu uzmanlık yalnızca sosyolojik bilgi değil, teknik olarak ta donanımlı ve organisyonel yeterliliğe sahip olunması gerektiğine işaret ediyor zannımca.

tabi bu bahsettiğim, işletmelerin sosyal medya kullanımıyla ilgiliydi.
diğer bir yönü ise ünlü kişilerin imaj yönetimiyle ilgili olabilir ki burada da ciddi bir sosyolojik alt yapı gerektiğini gösteriyor.

yani kolay bir şey olmamalı bu sosyal medya uzmanlığı denilen şey...
hedef kitle nasıl seçilir, nasıl hitap edilir, ürün nasıl pazarlanır, nasıl dikkat çekilir; bunlar önemli ve ciddi yaratıcılık gerektiren şeyler..
sanal ticaretin gelişimini göz önüne alırsak yakın zamanda şirketler ayrı bir departman olarak sosyal medya uzmanlığını kullanacaklardır ki; sanırım oluşmaya bile başlamıştır...
geleceğin 7 en parlak mesleğinden biri. gözümüzü açsak iyi olur.
Bir şekilde viral olan kişilerin kullandığı saçma ünvan tarzı bir şey.
her hangi bir iletişim fakültesi bölümünü bitirmeyenlerin akademik olarak edinemeyeceği ünvan. takipçi satan sosyal medya uzmanı değil sosyal medya esnafıdır.

bir sosyal medya uzmanı;

- seo'ya uygun makale yazar.
- yazdığı makaleyi pazarlar.
- gerektiğinde art director de olur, reklam metin yazarı da.
- sosyal stratejileri vardır.
- kriz yönetimini başarılı atlatabilmesi için sahte bir kriz oluşturularak denenmelidir.
- basın fotoğrafçılığı, haber yazımı konusunda profesyonel olmalıdır.
- organik kelimesinin ne olduğunu bilmeli, giydiği kıyafetten uyguladığı yöntemlere kadar her şey organik olmalıdır.

ben bir sosyal medya uzmanı mıyım? akademik olarak evet, strateji olarak henüz bir işe başlamadım.
Gereksiz, şişirilmiş internet fenomenleri bide vine var hiç sormayın.
Günümüzde herkes in olduğu meslek dalı. Fakat aslında %95 i boş tur.

Dökümantasyon anlatım yerine özetle;

Başbakanlık, partiler, vekiller ve bakanların işlerini yapıyorum.

Çok keyifli gündemi belirleyebiliyorum, zevkle ve keyifle yapıyorum bu işi.

Twitter:

istediğim hashtag ı TT yani gündem yapabiliyorum, istediğim kadar gündemde tutabiliyorum.

1 milyon a kadar kişiyi istediğim hesaba takip ettirebiliyorum,

1 milyon a kadar farklı kişiden istediğim kadar milyonlarca tweet atabiliyorum.

Facebook:

3 milyona kadar sayfa beğenisi yapabiliyorum

Instagram:

500 bin e kadar takip ettirebiliyorum,
500 bin e kadar beğeni yapabiliyorum.

--spoiler--

Sizde benimle tanışarak, takipçi satışı, tt satışı gibi işler yapabilirsiniz. Size güzel fiyatlar veririm, istediğiniz fiyata satarsınız.

ayda 300-500 yolunuzu bulursunuz.

--spoiler--