bugün

görsel
celladına aşık bir ilçe.

bizim için o hesap kapandı.
Kaza değil, cinayettir.
Üstü örtülmüs kapatilmis sorumlu devlet görevlileri arazi olmustur.
(bkz: ağır ihmal)
(bkz: iş cinayetleri)
(bkz: türkiyenin iş cinayetlerine bağlı ölümlerde dünya ikincisi olması)
tahin helvası güzel olan ilçe.
Özel işiniz yoksa içinden geçmeniz imkansız olan ilçe. Ve maalesef hayatımın 9 ayı santralinde geçen manisa ilçesi.
yüzde 40, yüzde 49, yüzde 53, yüzde 57, yüzde 44...

"yazayım mı yazmayayım mı" diye çok düşündüm bu yazıyı.
sizin için ne anlam ifade ediyor bu yüzdelik rakamlar?

seçim sonuçları değil mi?

bundan tam 6 sene önce soma'da 301 madenci şehit oldu.
aslında göz göre göre katledildiler.

failleri şu an elini kolunu sallaya sallaya geziyorlar dışarıda.
lüks içinde yaşıyor, servet içinde yüzüyorlar.

301 ocak sonsuza dek söndü ama...

301 ocağın sönmesi yetmedi bir de şu görüntüyü yaşadı somalılar;
görsel

emeğe ve alınterine atılan bu tekme sonrası, tekme atan şahıs, tekme attığı şahıstan şikayetçi oldu ve tekme atılan şahıs, tekme atan şahsa tazminat ödemeye mahkum edildi...

neyse...
dönelim biz yüzdelik rakamlara.

301 ocağı sönen soma'da 1 sene sonra seçim oldu.
seçimlerden yüzde 40 ile akp birinci parti olarak çıktı.
görsel

facianın üzerinden bir sene geçmiş ve soma halkı tercihini akp'den yana kullanmıştı...

ardından 5 ay sonra bir seçim daha oldu.
soma halkı yüzde 40 az vermişiz akp'ye deyip bu kez yüzde 50 oy verdi.
görsel

sonra referandum geldi.
soma halkı referandumda da desteğini arttırdı ve bu kez yüzde 53 oy verdi.
görsel

bütün bunlar olurken bir yandan da soma faciası yargılamaları devam ediyordu. yargılamalarda hiç tutuklu sanık kalmamıştı.

soma halkı buna istinaden bir kez daha sandık başına gitti ve 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde akp'ye desteklerini biraz daha arttırarak yüzde 57 oy verdi.
görsel

bu kadar da olmaz diyorduk, ve soma faciası davasında yargılananlar beraat etti.
soma halkı bu beraat kararını da sevinçle karşıladı ve 31 mart seçimlerinde akp'ye yüzde 44 oy verdi.
görsel

esasen yüzde 44 akp'ye verirken, yüzde 23 oy da akp'nin cumburlop ittifakındaki ortağı bbp'ye oy vermişlerdi.
yani: 44 + 23 = yüzde 67...

soma halkı geçen bu süreç içinde yapılan her seçimde akp'ye verdiği oyu arttırdı.

insan gerçekten hayret ediyor, diyecek söz bulamıyor.

6 sene önce bugün 301 emekçi ihmal yüzünden bile bile, göz göre göre hayatlarını kaybetti.
ruhları şad olsun...
Soma akp'ye oy vermiş.
Adama demezler mi.
Ekonomik kriz var deyip sende bu olaydan sonra koştur koştur ak partiye oy vermedin mi.
Verdin.
Ne anlatıyon o zaman uzun uzun tengirim budunum.
insanlar menfaati için oy atar yüzde 90 oranında bu kınanıcak bir şey değildir halk için.
Seninde kınamıyorum soma halkınıda kınamıyorum.
Kınamanın ötesinde tek foto var aklımda
O da yusuf yerkel fotosu
O tekmeyi unutmayalım yeter.
görsel
Bugün duyduğum haberler kadarıyla kimsenin hatırlamadığı ve 8 senede olanın sadece 301 işçiye olduğunu öğrendiğim şehir.8 senelik süreçte sadece madencilerin maaşında bir artış oldu ve yine paranın insan canından daha değerli olduğunu acı bir şekilde öğrenmiş olduk.Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum soma'da hala bu kaza değil ama önceki kazalar için madencilere tazminatları da ödenmiş değil yani işçilerin hakkı(!) sadece insanlar tepki gösterince ödeniyor bu düzene kesinlikle son verilmeli.
balıkesir'e daha yakın bir manisa ilçesi.
Bu seferki belediye seçimini chp'nin kazandığı ilçe.
ak parti, aday olarak y.y.'yi koymakla büyük hata etti.. soma'da gönüllere girmişti kendisi...