1. 1.
  başlıca özellikleri alay etmek ve aşağılamaktır. içinde bol bol dinî kavramlar geçer.

  mesela şimdi aklıma gelenler:
  (bkz: eşhedü eşhedü)
  (bkz: onder sav in hazreti muhammed e alayci yaklasimi)
  7 -20 ... goooooooooooooooooooogle
 2. 2.
  sağcıların espri anlayışı da şu olsa gerek

  1) Menemendeki kerata: kubilay

  2) Maraş Bayram Yeri.

  3) Madımakta Kebap Yedik

  4) Uğuru, Taner'i, Muammer'i nasıl patlattık.

  5) Hüseyin'in düzdükleri.
  12 -7 ... asil en optimist pesimist
 3. 3.
  aynı zamanda çok ironiktir. yıllardır menemen, madımak, sivas derler; ama "gel işin aslını araştıralım" deyince yanaşmazlar. çünkü biliyorlarki sürekli gündemde tutmaya çalıştıkları bu hadiseler küçük bir grup tarafından gerçekleştirilmiş ve en az solcular kadar sağcıları da derinden üzmüştür. bu gerçeği farkedemeyip hala aynı lafları geveleyip duran bazı solcular; güya bu olayları kullanarak toptan tüm sağcıları cezalandırmayı, hepsini karalamayı hedeflemekteler.

  mesela menemen olayıyla ilgili olarak: (#259959) ve http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=477548
  7 -7 ... goooooooooooooooooooogle
 4. 4.
  esprinin hedef kitlesinin zeka kapasitesi yüksekse anlaşılabilecek anlayıştır. ayrıca nedir bu genelleme merakı? solcuların atlet giymemesi. sağcıların çorabın tekini hep kaybetmesi. nereye kadar gidecek böyle? asırlardır birbirimizi kırmaya, birbirimize kıymaya ne doymayan bi milletmişiz arkadaş. breh breh breh.
  5 -1 ... rakimalboga
 5. 5.
  ironi kavramının terminolojideki karşılığının ne olduğunu bilmeyip bir anlam katliamına dahil eden bünyelere

  -evladım sadece ironi katliamı yapmadınız ki tarihte

  -eee başka ne yaptık ki.

  -ulan bunun maraşı var, sivası var, çorumu var...

  şeklinde bir göndermede bulunmakta ufakta olsa can yakan bir espri olabilmekte iken, yine aynı bünyenin sizi gidi mızıkçılar sizi, hadi gelin araştıralım neymiş olayın gerçek yüzü şeklinde kelamda bulunduğunu gördükten sonra ironi üretim merkezimin midesi bile bu bünyeyi bir ironi içinde kullanmayı kaldıramamakta, tipik bir sanal vodvil yaşanmakta...

  -şişt tosunum bakıver buraya

  -buyur abi

  -tamam dönme o yüzünü bana, vazgeçtim, bi ziktir git

  şeklinde bir kurguyu mümkün kılabilmekte, postal yalayıcıların sivas katliamı gibi canlı yayında tüm insanların gözlerinin içine sokula sokula izlettirilen ve kimler tarafından yapıldığı apaçık ortada olan bir katliamdan sonra hala kalkıp buralarda ''o gördükleriniz birer yanılsama, hepsi birer fotomontaj, gelin gerçek sorumluları bulalım'' şeklindeki mide bunaltıcı uslubu görmek başka bir vahimlik zaten.

  -şişşt tosun yine bakıver lan buraya

  -buyur abi

  -bak yanımda kim var

  -kim???

  -bunun adı serkan, sivasta yakamadıklarınızdan, son anda kurtuldu, şimdi okudu yüzbaşı oldu, uzatsın mı ayaklarını öpecek misin, yalayacak mısın?

  -hay hay abi

  -kalk ayağa kalk, tamam öpme, ziktir git yine.
  vodvil soytarısı seni...
  4 -4 ... akustikmolotof
 6. 6.
  ironiktir.

  neden?

  sağ elinle yaptığın şeyi, sol elinle ayıplar ve "terbiyesiz seni! bi daha görmiyim, cıs yaparım!" dersen ironik olur da ondan.

  edit: burada derin gerçekler son derece veciz bir üslupla anlatılmaktadır, 31'le ilgisi bulunmamaktadır.*
  3 -4 ... goooooooooooooooooooogle
 7. 7.
  ilk kullanımdaki anlam katliamı konusunda bilgilendirilen bünyenin , aynı anlam katliamının bir benzerini daha serimlemesini gördükçe nazımın''abidin sen mutluluğun resmini yapabilir misin'' şeklindeki aksonometrik perspektifsel ironisi ile huxley amcamızın''bana bu dünyanın başka bir gezegenin cenneti yada cehennemi olmadığını ispatlayabilir misin?'' şeklinde izometrik perspektifsel ironi kurup, sorunun yada ironinin muhattabını; tosunum şimdi şöyle kendini tüm inanmışlıklarından soyutla, dünyayı karşına al ve kuş bakışı bak şu dünyaya ve bana bunun cevabını ver... daveti ile sağ-sol eller arasında geçen; şişttt sol el dün gecede seninle asıldı eleman dalgaya bu gecede benimle asılsın şeklindeki 31 çektirme polemiğini ironi olarak algılayan bünyeye sadece şunu diyebilirim.

  -hamlet şunlara bak, bu yaptıkları çılgınlık

  -evet çılgınlık, ama onların çılgınlıklarınında bir yöntemi var.

  her sakallıya baba denmeyeceği gibi her absürdlüğe ironi denmez tosunum...

  heycan yok sadece edit: çok dokunmuş bu entry tosuncuklara,ilk fırsatta hızlandırılmış bir brifinge tabi tutacağım hepsini, ''ironi nedir vede ne değildir, kimler ironi kursun , kimler kurmasın'', maksat tosun bilinçler hava alsın.

  fa majör edit:31 örneği ,ironi diye yutturulmaya çalışılanı püskürtme etkinliği olarak verilmiştir. aksi halde sağ ile sol elin bir araya gelmiş olduğu her an 31 içinde gerçekleşen bir an olarak düşünülmemektedir. böyle düşünenler benim sadık yarim sağ elimdir diyen 31matörlerdir.
  5 -6 ... akustikmolotof
 8. 8.
  şimdi hocam, şu entry e bakıyorum. adı ne? solculardaki espri anlayışı.
  solcular derken bir genelleme var mı? var.
  bakınız verilen habere bakıyorum: bir solcu başka bir solcuya hacca gitme geberir kalırsın muhammed yer seni dedi, sonra öbür solcu da hehe haklısın hocam hadi islam a küfredip kedi keserken birbirimize ayıp şeyler söyleyelim dedi, iki solcu muhabbetle oradan ayrılırken ortamdaki tüm solcular birden memelerini sıvazlamaya başladılar.
  demiyor tabi, bir solcu başka bir solcuya düşüncesiz laflar etmiş, öbür solcu da bu durumu garipsemiş, çıkmış gitmiş diyor haber.
  daha sonra entry sahibi şöyle diyor: '... güya bu olayları kullanarak toptan tüm sağcıları cezalandırmayı, hepsini karalamayı hedeflemekteler."
  e iyi de, akılsızın biriyle solcuları kıyaslayarak, solcuları cezalandırmayı, hepsini karalamayı hedeflemekteler o zaman.
  tamam, madımak'ı yakanlar sapık, şeriat diyenler sizden değil, kubilay'ı katledenler kendini bilmez, maraş'takilerin canı sıkılmış, 1 mayıs '78 derin devlet. işçi dövenler kana susamış, hrant dink'i öldürenler, öldürenleri koruyanlar da sizden değil, ama ne kadar peygambere söven insan var, onlar solcu öyle mi?
  solculardaki espri anlayışı ironiktir hakikaten. ya da ne bileyim, tuzlada ölenler cahilliklerinden ölmektedir. 1 mayısta işçilerin silahları polislerinkilerden daha tehlikelidir. iktidar ise gerilimin tarafı değildir, olmamıştır, olmayacaktır. düşününce, ağlanacak hale gülmemek için zor tutuyor insan kendini.
  10 -1 ... kidd
 9. 9.
  bahsi geçen espri anlayışı, sağ görüşlü kişileri incitme amaçlı yapılan espriler olmakla beraber iğrençtir.
  tabi tam tersinide hoş karşılamamız mümkün değil.

  ayrıca:
  (bkz: reswmin ne tosunum)

  (bkz: karşıt görüşlere saygı duymak)
  (bkz: insan olmak)
  2 -2 ... zivallione
 10. 10.
  laf salatası yaparak entel görünme çabasındaki "yanılsama yaptırma kalfalarının"* derin gerçekler karşısında dolambaçlı yollara kıvırmasıdır. her şey, evet her şey tezgahtır. menemen tezgahtır, danıştay saldırısı tezgahtır, uğur mumcu suikastı tezgahtır, malatya'da misyoner katliamı tezgahtır, izmir'deki rahip cinayeti tezgahtır. pek çoğunun tezgah olduğu ortaya çıkmıştır, çıkmayanlar da yakında çıkacaktır. aklıma gelmişken; ali kalkancı, müslüm gündüz, fadime şahin de tezgahtır. tezgahlar bazen solda bazen sağda kendini göstermekte.
  2 -4 ... goooooooooooooooooooogle