1. 1.
  Sanıldığının aksine fazla çeşitlilik gösteren ve bölünmeye çok maruz kalan partilerdir. Bu partiler 4 tipe ayırılırlar:

  1- Faaliyet yapmayıp sürekli toplantı yapan parti tipi

  Bu parti tipleri faaliyet dediğimiz eylem, film gösterimi, gençlik kollarının eğitim çalışmaları gibi faaliyetleri en fazla planlayabilir. Hiçbir işi doğru düzgün yapamazlar hep aksaklık çıkar. ideoloji sağlamdır sorsanız hepsini anlatırlar kavramışlardır fakat işleve dökemezler. Buna örnek olarak; tkp, esp, halkevleri, solcu sayılmasada tgb, töp.

  2- Faaliyet yapıp ideolojinden haberi olmayan parti tipi:

  Bu parti tiplerinde ideoloji yerlerdedir. inanın biji serok apo diye dolanırlar. Tek birine sorsanız bilmezler, fakat bütün yasadışı eylemden tutun faaliyete kadar eksiksiz tamamlarlar, fakat ideolojiden marksizmden leninden bihaber oldukları için uyuşturucu gibi işlere bulaşırlar. Başka sol partilere sataşırlar. Buna örnek olarak; dhkp-c, cephe vs.

  3-ideolojisi ve faaliyeti tam olup yurtsever diye tabir edilen Kürt milliyetçisi olan partiler:

  Ne gariptir ki bu partilerde ideoloji tamamdır, faaliyet desen tamam heryerde broşürü vardır. Fakat ne alametse pozitif ayrımcılık adı altından milliyetçilik yapar. Buna örnek olarak; hdp, sdp.

  4- eskiden olup şimdi olmayan herşeyi tam solcu partiler:

  Ah ulan ah nerde o eski partiler dedirtir. ibrahimler zamanında kurulam partilerdir. Bunlara örnek olarak; tikb, tkp/ml tikko ve en sevileni kurtuluştur.

  Sonuç olarak artık gençlerden tutun yaşlılara herkes nereye oy vereceğini nereye örgütleneceğini bilemeyen bir toplum oluşmuştur. işte hdp'ye nereden geliyor derseniz o oylar oradan gelir. Hele bir barajı geçsin de diye düşünülür.
  1 ... selahattin demirtas
 2. 2.
  92 yıllık türkiye tarihinde neredeyse hiç iktidara gelemelerine rağmen sürekli suçlanan partilerdir sağ partilerin yediği tüm boklar sol partilerin üzerine atılmıştır.
  (bkz: mağdur edebiyatı)
  2 ... andreth
 3. 3.
  2015 genel seçimlerinde sol partilerin az olmasının sebebi HDP'nin barajı aşması konusunda ortak bir tavırdan kaynaklıdır. Linkte gözüken sol partilerin oyları gerçeğin altındadır

  http://www.gazetekritik.c...l-ne-kadar-oy-aldi_/10736
  ... tugbayardimci