bugün

muhatabıyla belirli sınırlar dahilinde mesafeli konuşma uslübu.
hunlu kibarlığında konuşmak.
yeni tanışılan kişiyle-özellikle yaşı büyükse-sizli bizli konuşmak gerekir.nezaket ve görgünün işaretidir.ama tabii bu durum da çok abartılırsa,komik olmaktan başka bir şeye yaramaz.
kullandığımız bu tabir tamamen bir mantık hatasıdır
şöyle ki:
biriyle senli benli konuşurken karşımızdaki kişiye "sen" diye hitap ederiz
ve kendimiz için "ben" sözcüğünü kullanırız
ama sizli bizli konuşmada karşımızdaki kişiye "siz" diye hitap ederken
kendimiz için "biz" demeyiz. * *
(bkz: özlem siyasette yeni)
saygılı insanın hitap ve ifade şeklidir. yeni tanışılan kişilere uygulanması gerekir,bunu yapmayıp direkt konuşmaya 'sen'diye başlandığında buna karşı gelen diğer taraf asla ukala biri olarak adledilmemelidir.haklıdır
(bkz: vızıldamak)
bazen komik olabilen olay.annem erkek arkadaşlarıma hep siz diye hitap eder ve ben gülme krizine girerim mesela.tabi sizli bizli konuşmak kanımca bir artıdır, daha etkileyicidir.
(bkz: babayla sizli bizli konusmak)
+ naber lan
- iyiyim efendim siz?
+ eyvallah iidir lo peder falan nası
- afiyetteler efendim. sizin babanızı sormalı?
+ napsın be hayat minibüsünde tıngır mıngır hesabı
- anlıyorum efendim.
+ sen pek anlayışlı olmuşun lan görmeyeli sümüklü
- teşekkürler efendim.
kıdemi sizden kadim olan şahıslar ve samimiyetinizi suistimal edebilecek adamlar için kullanılan konuşma biçimidir.
insanın hayatındaki "sen" lere haksızlık etmemek için zaman zaman şart olan durum.
demişti birisi, ne güzel demiş.
hoca: olum yazdınız mı tahtadakini
birinciöğrenci: evet bitirdik hocam
ikinciöğrenci: kendi adına konuş lan
birinciöğrenci: evet kendi adıma konuşuyorum ben ve arkadaşım üçüncüğrenci bitirdik.
*
nezaket üslubudur. yavanlıgı dı$layan, kar$ıdaki ki$iye saygılı bir duru$tur.

görünmez bir duvar gibidir. "haddi olmayan geçemez" $eklinde ya devam ettirirsiniz bu üslubu veyahut senli benli samimi konu$maya geçersiniz. duruma göre degi$ir.
Resmi yazışmalarda kullanılır.
ilk tanışılan kişilerle yapılan konuşma tarzıdır. daha sonra samimiyet arttığında senli benli ye dönmek de çok sıkıntı verir.
toplum adına karar veren iki kişinin konuşması. kavga esnasında sıkça rastlanılır.

- siz adam mısınız lan
+ biz sizden mi öğreneceğiz adamlığı len?
aranda hiçbir samimiyet olmayan yada henüz tanısmadığın bi insanla sizli bizli konusmak gayet normal bir durumdur hatta olması gerekendir ama sen tanısmısındır hatta yemege bile cıktıgın işi ilerletmeyi düşündüğün birile de sizli bizli konusursan olmaz ki. kısacası insanı rezil de eder vezir de
tanrilarin hobisi.
Saminiyetsizliktendir. Tabikii toplantı iş yemeği vb. dışında.