bugün

Bugün söylese "boş yapma reis" derler. O zamamdan bugüne gelince aforizma oluyor.
Arzu ettiğim şey arzuyu sevmekse ne yapabilirim niçe?
Koyim mi amına şimdi senin.
Bu herif bazen detayda boğuluyor. Beni Öldürmeyen şey güçlendirir de dedi. Öldü sonra. Mortingen.
sen arzuyu seviyorsun die arzu da seni sevmek zorunda mı?
Jack london'un bir sözü ile destek verebileceğimiz aforizma.

Sen bir işi başardıktan sonra değil, o işi yaparken buluyorsun mutluluğu.
Arzu edilen kendimiz olunca ego doyuruyoruz.
Kendimizide seviyoruz.
Sonuç olarak tez çürütülmüştür.
Arzulanan şeylerin geçici duygulara yönelik olduğuna dair kısmen doğru bir tespit. O halde sevginin temeli duygusal insani ve arzulara yönelik olmamalı, ilahi olmalı ki ebedi olsun. Yoksa geçici olmaya mahkum olur. Bu fikri kısaca açacak olursak: doğrunun ve yanlışın olduğu dünyada kayıtsız şartsız mutlak ve tam bir teslimiyet içeren bir sevgi, daima eksik kusurlu hatalı yanlış davranışlar sergilebilecek olan insana karşı olamaz. Yani hiç kimse sevmek adı altında birine kul köle olmak istemez. Her dediğini yapmaz. Her hareketine göz yummaz. Her isteğini yerine getirmez. Buna gücü de yetmez sevgisi de. O halde sevgi ilahi boyutta olmalı ki ilahi kurallar konuşsun. Ulan herif dinsiz minsiz ve ateist ama tespitin dibine vurmuş..
Bir fil veya tiyatro repliği.
"Ben seni sevmeyi seviyorum."
öyleyse arzu edilen şeyi elde ettiğimizde arzunun bitmesi gerekir. Bitiyor mu?
Biz arzuyu sevmiyoruz sen maymun iştahlısın niçe. Bazen hiç kafası çalışmıyor bu serserinin.
Elde edince eski değeri kalmamış şeyler için doğru önerme.
(bkz: arzu kim aq)
Sevilmeyen şey istendiğinde doğru, sevilen istendiğinde yanlış önerme. Niçe iyi kafa sikmiş hee vaktiyle.
bu varmak istediğiniz yerden ziyade varana kadar yaptığınız yolculuğun hoşunuza gitmesi gibi bir şey.

kendine bir hedef belirlemiş ve ömrünü buna adamış insanları düşünün, hedeflerini gerçekleştirene kadar bir amaç uğruna vakit harcamış olmanın değerini anlatmakta fakat başardıklarında bir tatminsizlik olmakta. Çünkü "yapabilme" imkanı "yapmış" olmaktan çok daha göz doyurucu.
Farketmeden kullandığım bir cümle kendisi.
kesinlikle sonuna kadar katıldığım fikirdir. örnekler konunun temelini basite indirgemiş olabilir belki anlaşılabilirliği artsın diye ama en derinlerde gerçek böyledir. arzuyu seviyorum ben evet. mesela şimdi esmer, balık etli, güzel yüzlü, taş gibi bir kadın arzuluyorum ama arzuyu sevdiğim için.
arzu daha değerli duruyor arzu edilen şey yanında. Yani arzu edilen şey de seviliyor ama biraz daha az. Hiçbir şeyin asıl beklentiyi karşılayamamasından olabilir.
"Arzu edilen şeyi elde etmek, onun ne kadar nafile olduğunu keşfetmektir." schopenhauer.
Haklılar yav.
nietzschenin en vurucu aforizmalarından biridir.
Mesela, istediğimiz şeye kavuşunca pek tatmin olmuyoruz, bu muymuş? diyoruz.
Mastürbasyon yaparken hayal edilen playboy kadınları ile seks yapılsa yine mutlu olmayacağız belki de.
Şimdi pandemi bitse:
off her yer kalabalık, bunaldım Evde yatmak en iyisi deriz belki de.
Sanırım arzuyu seviyoruz, arzu edilen şeyi değil.
arzu'yu severim ama soyadını değil.
Arzuya ulaşmak arzuyu sevmekten vazgeçmenin başlangıcidir. Bir kadın seversiniz,bir eşya veya başka bir şey. o isteğe ulaşmak değil de o isteği sevmektir asil olan.
'sevmek, bitmez bir kandil ışığı gibidir. sevilmek fanidir, sevmekse baki'

r.m. rilke.
Yol güzeldir, varmak değil. Susamak su içmekten daha zevklidir. Acısı dinsin isteyen adam, huzuru bulandan daha mutludur.
istediğini elde ederken, elde edileni de istemektir. batılı filozoflar burada takılırlar. açılımı sağlayan doğulu filozoflardır.
hayır ben burcu'yu seviyorum.