Çoğu zaman silgide kalıcı ameliyat izleri bırakan eylem.

iyi bir silgi cerrahı sol yanından uç yemiş bir silginin ameliyattan sonraki estetik kaygılarını da düşünerek ameliyattan sonra silgiyi güzelce temizlemeli ve içe göçen kısımlarını doldurmalıdır.
silginin masada kalması ile sonuçlanan aktivite.
sıkıcı ders aktivitesi.
Silginin ortadan ikiye ayrılmasıyla sonuçlanmışsa, okumayı bırakıp sanayide çıraklığa başlamanız gerektiğini belirtir. Tıp bitirmek sizin neyinize.
o güzelim esnekliği dahada ileri gitmeyi kolaylaştırıyordu.
bu gözler sıraya ameliyat yapanını gördü, silgi ne ki.
duygulandırdın piç.
Doktor olma hayalinin silgiye yansimasidir. Sonra o silgi parcalanir. cok kuculur ve kaybolur. doganin kanunu budur.
Hıç o kadar sokamadım. Benim uçlar hep kirildi.
Hacı şakire delik delen erkeğin yaptığından daha basit operasyon.
Okula telefon götüremediğimiz zamanlarda,derste canımız sıkıldığında yapılan eylemdir.
ilkokul'da 4 veya 5. sınıfa kadar yaptığım, tıp hayallerimi süsleyen eylemdi. peki nolduk? öğretmenlik okuyoruz, neyse buna da şükür.
köy okulundaydık biz. öyle uçlu kalemleri filan göremedik pek liseden önce. tutumlu olmayı öğrettiler bize daha ufak yaşta. öyle uç kırmak, silgi parçalamak bize göre değildi anlayacağınız. kimisi boynuna asardı kaybolmasın diye, kimisi bileğine bağlardı sıkı sıkıya. belki oyun oynamaktan mahrum kaldık müsrif olmamak uğruna, lakin kıymet bildik her daim.

kıymet bilenlerden olabilmek dileğiyle..
Silginin ağzına sıçtığından genellikle eski silgilere yapılır.
iyice ileri itip sonra tirnaklarimla cikarmaya calisirdim. sonra silgi ortadan ikiye tabi.
ilk okul ve lise yıllarımda yapmaktan bıkmadığım iş.
90'larda öğrenci olmak.
uçlu kalemlerin ucunu içine çok kaçırmıştım .
(bkz: insanın kendini yalnız hissetmediği anlar)
başlığı okuduğumda beni uzunca bir zaman diliminin gerilerine atan cümledir. aynı zamanda da okunur okunmaz yüzümde tuhaf bir gülümsenin var olmasına sebebiyet vermiştir. hey gidi günler hey derken geçmişteki beni yad etmiş bulunmaktayım.
Küçükken hepimizin yaptığı bir şeydir. Mesela arkadaşımızın silgisine uç sokup ona bir oyun oynayabiliriz o silgiyle yazıyı sildiğinde silmek yerine üstünü karaladığını görünce sinir olur ve sonuçta amacımıza ulaşmış oluruz. Ameliyat etmek ise arkadaşlarımızla beraber gırgır şamata olsun diye yaptığımız bir şey.
kalem silgiye ortalı biçimde sokulunca çekiç oluyordu. çekici sıraya vurunca uç içinde kırılıyordu. evet ameliyat.. uç çıkınca kurşun çıkmışçasına sevinirdik. ama uç kırmızıysa ayrı bir hava katıyordu.
ilkokulda deli gibi yaptığım sey. Birde tükenmez kalemle silgiyi karalayıp silgiye dismis, karalanmıs bölümde disteki cürükmüs gibi davranmak vardı ki o daha eğlenceliydi dis hekimi edasıyla kanal tedavisi yapardım evet değisik bi hayalgücüm vardı sözlük.
her gün doktorlar izleyen kardeşlerimizin dayanamayıp başvurduğu yöntemdir.
her hafta silgi almak zorunda kalacağınız bir durum. Arkadaşımın silgisine uç sokardım hep ben de. sonra o operasyon yapar ve kalem kutusuna kaldırıp beni silgiyi görmekten mahrum bırakırdı.