bugün

sigara bırakılmaz ara verilir. aslında sigara bağımlılığı diye birşey yoktur. sigara alışkanlıktan öte değildir.
dünyanın en zor eylemlerinden biris. insanın en büyük alışkalığıymış meğerse sigara.

1.5 aydır içim acıyor, yine de içmiyorum.
götüme giren son zamdan sonra karar verdiğim eylem.

spor falan yapacağım sözlük. ne bileyim bu gibi şeyler işte... ama bırakacağım, her gün 7,5 lira vermek aptallık gibi bir şey. bir de ulan sosyal mesaj veriyoruz falan, açlıktan, sefaletten, insan haklarından bahsediyoruz, üzerine bir de her gün 7,5 lira para veriyoruz... yok öyle yavşakça bir duruş...

7,5 x 30 = 225 lira.
an itibariyle 366 gündür içmiyorum efenim. geçen seneki yıl başı zammını ayın ikisinde büfeden sigara alırkene öğrendimdi. işte o son paketimdi. yazık lan içene falan. daksndkjasndk

edit: hesap yapıyoz. 6.5 x 366 = 2379 oha ben de hangi parayla bu kadar çok geziyorum diyordum ya la.
(bkz: ertelenen şeyler)
sigara zamları haberlerini şöyle karşılamaktır:
görsel
bir insanın kendine yapabileceği en faydalı iştir.
yapılan 1-1 buçuk liralık zamlarla tiryakilerin gündemindedir ama zordur.
azimliyim, kararlıyım, başarabilirim hazır zamda gelmiş bu da bir neden olabilir.

(bkz: hadi lan ordan yemezler)
çok gereksiz bir olaydır, böyle güzel bir şeyi neden bırakayım ki, azaltırım daha iyi, günde 1 paket değil de günde 4 bilemedin 5 adet tane içerim.
ölümcül koah ya da akciğer kanserine yakalanma riskini azaltmak için, boğucu ve zincirleme öksürük krizlerinden kurtulmak için, sigara içmeyen yakınlarla ilişkileri normalleştirmek için, evin, eşyaların, kıyafetlerin leş gibi kokmaması için, kışın duman çıksın diye kapıyı bacayı açıp garanti soğuk algınlığına yakalanmamak için, her gün yaklaşık 10 lirayı yakıp kül etmemek için doğru, dosdoğru tercih.
sigarayı bırakmak lazım demek en kolayı, aslolan sigarayı bırakmanın nasıl olacağı ve sigaranın yerine neyin ikame edileceğidir. yoksa ben de biliyorum sigarayı bırakmanın teoride ne kadar kolay olduğunu. herhalde onun için e-sigaraya veya başka şeylere yöneliyoruz. kötünün iyisi misali.
son gelen zamlardan sonra yapmayı hararetli bi şekilde düşündüğüm eylem.

Edit : sözlük yardım et lan allahsız.
Yeni yılı kendine bir başlangıç olarak görenlerin, yeni yıldan bu yana sigara içmemesi, 3 gündür süren azim mücadelesi.
sanıldığı kadar zor değildir. evet, tecrübe konuşuyor.
bıraktığın yer uzaksa yeni bir paket alman gerekir.
bırakması çok zordur genelde fakat bırakınca bile insanın canı çeker ( azınlık için farklı olabilir).
çekirdek-sakızla bırakmak kolaydır derler hep. sonrada onun müptelası olur musunuz bilemem artık.
şu paket bitsin ya da azaltayım en son bırakırım demek tamamen hayal ürünüdür. sigara bir anda bırakılabilir. önemli olan bunu kişinin gerçekten istemesi gereklidir. sigarayı bırakmak istiyorsanız sigara içilen ortamlardan mutlaka uzak durmanız gerekir. çay, kahve ve alkolde içmemeniz bırakma evresinde size kolaylık sağlayacaktır.
neymiş efendim sigaraya yapılan bu zamlar insanları bıraktırmaya teşvik etme amaçlıymış. ulan insan sevdiğini 3 kuruş için bırakır mı be?
tamamen psikolojik etmenlere bağlıdır. depresyonda iseniz asla bırakamazsınız. n.ş.a. da ise yerine başka bir şey koymanız gerekir. (spor, çerez-sakız türü şeyler tüketme, yoga ya başlama vs.)
ve tabii hayatın size gülmesini beklersiniz. işte o an geldiğinde sigara hemen bırakılmalıdır. yoksa o sizi bırakır. şeytan(dır- gibidir) bu meret.
bahane hazırdır bırakırsam kilo alırım sinirli olurum yapmayın bırakın şu mereti inanın sadece yapabilirsiniz.
bağımlı olmayanlar için kolaydır! misal ben, 1 paket 3 ay gidiyor maşallah!!! *
sigara bırakılmaz, sigara içmek bırakılabilir belki. halihazırda içmediği halde sigara paketi taşıyan insanlar buna güzel bir örnektir.
gereksiz eylemdir. içmek zevk veriyorsa bırakılmasına gerek yoktur abartılmadığı sürece. bu konuda hassas olmamız gereken nokta ise herkese açık ortamlarda sigara içmemektir. sigara kullanan bir kişi olarak umuyorum ki umumi her ortamda sigara içmek yasaklanacaktır.
"bir gün seni bırakırım ya
tütünü bırakmak gibi bir şey olur bu
evet, gün geliyor, bıkıyorum senden,
ama istanbul´dan bıkmak gibi bir şey olur bu." dizelerini aklıma getiren başlık.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar