bugün

yıllar yılı yapılan saçma geyiktir. herkes cebinden ne çıktığını biliyor sigaraya vereceğin parayla ev alırdın gibi salak cümleler kurmaya gerek yok. insanın hayatta bazı lüksleri vardır. mesela akşam yemeğinde bir makarnayla da doyabilirsin yanına birde tavuk ekleyebilirsin vs. örnekler genişler. yani sigara içenlerden uzak durun. rahat bırakın. sigara sporcunun resmi içeceğidir.
- hacı var ya o sigaraya vereceğin paray..
+ götüne sokayım değil mi? Evet ben de böyle düşünüyordum..
- ?!?!

(bkz: based on a true story)
http://galeri.uludagsozlu...rayla-geyi%C4%9Fi-539591/
benim hesaplarımla bir yılda 4000 tl tasarruf olmuş oluyordu, olmadı tabi.
bunu yapanlara "içiyorum kardeşim. parasıyla değil mi? benim param. ben sana o kazağı almasan, araba yerine otobüsle gitsen, o pahalı yemeği yemesen vs.nin hesabını yapıyor muyum?" şeklinde cevap verilmesi yerindedir.
durup dururken yapılıyorsa tabi ki saçma ve gereksiz geyiktir ama bir adam hem sigara içip hem parasızlıktan şikayet ediyorsa siktirsin gitsin açlıktan ölsün, karnını doyurmayıp sigara alan sığırlara bu geyiğin yapılması normaldir.
genellikle sigara içen kişilerin kurdukları bir ortamda ortaya atmaları ile oluşan geyiktir.

(bkz: sigaraya vereceğim para ile ev alırdım)
sigara içmiyor olsam bile böyle kişilerin bu muhabbeti çok fena kasıyo. yapmayın etmeyin. kişi belki sigaraya servet harcamak istiyor, belki sermayesinin hepsini sigaraya adamak hoşuna gidiyor, sanane.
Hala anlayamadığım geyiktir. insanlar zevkleri için para harcar sigara da bir zevk aracıdır yani günde ister 10 lira verir isterse 100 lira verir zevkine para vermiyor mu veriyor sanane gavat. Ben senin hangi zevke para harcadığına karışıyor muyum?
fakir teyzelerin amcaların geyiğidir. evet veriyorum günlük on lira sigaraya. arabam var babam sağolsun evimde var. afedersiniz ama aylık 300 lirayla da hiçbirşey yapılmaz zaten.
aklıma teyzemin fıkra gibi bir anısını getiren geyiktir.

--spoiler--
kadıncağız tv'de sigarayı bıraktırma hattı reklamını görüyor (ilk zamanlar) ve randevu alıp hastaneye gidiyor. doktor başlıyor muayene, ilaç vs. sürecini anlatmaya. teyzemin cevabı manidardır:
"bırakmak için yapacağım masraftansa içerim daha iyi".
--spoiler--
Sigaraya vereceğim parayı biriktirseydim ........ şeklinde devam eder.

Ancak sigara içmese insan o parayı başka bir şeye harcayacak ve o para yine bir şekilde elden çıkacak.
Bos geyiktir. Var ki veriyoruz amk. Vermesek de gunde on lira birikimle ucuncu koprunun ihalesi alinmiyor.
öyle demeyin lan, anneme sigarayı bırakma koşulu ile ankastre seti ve buzdolabı aldım. sonuç ödüyor valla.
+eğer sigara içmeseydin karşıdaki ferrari senin olabilirdi.
-sen içiyormusun?
+hayır.
-o ferrari benim kalk siktir git burdan.
içmeyenlerin ekonomik durumlarıyla kıyaslandığı zaman efsane geyiktir.
Arkadasimin dedigi gibi sigaraya o kadar para verecegime her ay 2 kez rus'a giderim.
Sigaraya vereceğin parayla geyiği okutur adam ederdin. Eli ekmek tutardı.
bunu ilk defa 10 yıl önce diyen adam bugün bir ev alabildi mi acaba?
şuanda bunu diyen adam çok rahat nefes alıyor.
Bi sikim yapamazsın denilesi geyiktir.

He amk biriktirip maldivlere gidersin, he ev alırsın araba alırsın.

Tiryakiler bilir, o sigara parası muhakkak başka, kalıcı olmayan birşeylere harcanıyor.
tövbeler olsun ben de ne anlayıp geldim ya.
Cidden sıkı tutulursa doğru olandır.

Ama dikkat ettim ki kimse sigarayı bıraktıktan sonra o parayı sanki gerçekten alıyormuş gibi bir kenara atmıyor.

Ben biriktirmeye başladığımdan bu yana bunca paranın çöp olduğunu görünce üzüldüm, ne canım çekiyor ne başka bir şey.

Özellikle öğrenciyseniz bu para hayat kurtarıyor.