bugün

16 küsür. 9. sınıfı tekrar ettiğimde.
adhs'i de aldı.
5 6 filan mısır püskülü ile.
Başlamadım. Büyük konuşmak gibi olmasın ama başlamam da.
ilk sigara yakıp bir nefes çektiğimde 6 yaşımdaydım. ankara maltepe'de bir amerikalı tarafından arsaya atılmış olan ortası kırmızı halkalı "lucky strike" paketinde kalmış olan tek sigaraydı. sonra korktum ve bundan kimseye söz etmedim.

bir daha sigaraya 23 yaşında üniversitede başladım ama tek tük içtim. abd de lisan üstü yaparken paket taşımaya başladım. 1970 de kaliforniyada paketi 35 sentti. new york'a taşınınca vergi nedeniyle 50 sent olduğunu görünce tümden bıraktım.

asteğmen olduğum günün akşamı yeniden başladım ve ankara'da günde 2 pakete çıktım--silahlı kuvvetler sigarasıydı.

ankara'da o sıralar hava kirliliği nedeniyle atatürk bulvarının simgesi olan serçeler ölüyordu. bir akşam genelkurmaydan çıkıp eve dönerken nefes alamadım ve o an sigarayı bırakmaya karar verdim. sabahları erken kalkarak kusana kadar koştum, yemekten sonra hemen dışarı çıkıp kahve ve çay eşliğinde giden sigara içme alışkanlığı kırdım. bedenimim nikotin alma düzenini bozdum.

bırakış o bırakış oldu. tam 50 yıldır (2023-1973) ağzıma sigaraya koymuyorum.
20 yaşında başladım şu an 21 yaşındayım fakat 3-4 hafta içmeyeceğim.
17 de herhalde onun öncesi tek tük içip üfürüyordum keyfi bir içiş.19 da aktif bağımlı olarak içmeye başladım.
30 dan sonra günde iki paket kesmediği dahi olduğu oluyor.

hayatımdaki en büyük pişmanlık.
sigara pişmanlıktır.
içmeyin.

bir taneden bir şey olmaz diyen yarrak kafalara uymayın.
Lise birinci sınıfta başladım halen daha içiyorum. Bir zararını görmedim.
9. Sınıfta başladım, 15 yaşında
18. Yani insan lisede baslar ya da ne bileyim cok buyuk bi sikinti yasadiginda. 18 neydi ki? Bi derdim tasam da yoktu icesim geldi basladik eger bir paketi bir haftada bitirmek bagimlilik sayiliyorsa.
Henüz başlamadım. Pasif seviyorum ben. Hem de bedava.
17 yaşındayım, henüz başlamadım.
25 galiba. Hep davidoff burgundy'nin bordo paketi yüzünden hıamına.
40 ından sonra maalesef.
çocukluğumda öyle tadımlık fıt çekiyordum ama temelli olarak 17 yaşında başladım.