bugün

günlük içilen sigara adedini, takip eden günlerde azaltmaktır. ayrıca paketten alınan bi tane sigarayla da paketteki sigara sayısı azalmış olur. (bkz: bakış açısı)
gereksiz tedbir.
(bkz: hepimiz olucez)
her inişin bir çıkışı vardır.sigara azaltıldığı zaman ilerki dönemlerde normalde içtiğimizden daha fazla sigara tüketmeye başlarız.*
her bagımlının utopyasıdır. ayrıca ortam bir anda suskunluga gark oldugunda havalar da sogudu yerine, abi azaltcam ben bu mereti seklinde de kullanılabilir.

ya kendinizi ya da sigarayı bırakmanızı isteyen sevdicegi kandırırsınız bu lafla..ama tatlıdır, hostur, geyik muhabbetinin degerli bir uyesidir.
sigara azaldikca dunyevi tatlardan alinan zevk ters orantili $ekilde artar. bu sebepten faideli ve sigarayi tamamen birakmak icin izlenebilecek bir yoldur.
-sigara içiyor musun?
+azaltmaya çalışıyorum. *
bırakıyorum yalanının zemin hazırlaması.
yıllardır annemin sürekli şu sigarayı azaltın oğlum lafına 'e anne içiyoruz içiyoruz pakette sigara kalmıyor azalıyor zaten' diye cevap verdiğim durumdur.
(bkz: hayirsiz evlat)
Yemek yemenin nasıl bir şey olduğunu öğrendim sayesinde. Bıraksak neler olacak kim bilir.

Sigara içmek için yemek yemiyorum artık. Oley!
sigarayı bırakmaktan katbekat daha zor olan durumdur.

örneğin günde 20 tane yani bir paket sigara içen biri olduğunuzu düşünelim. yaptığınız herhangi bir aktiviteden sonra direk sigara yakıyorsunuz. uyandıktan sonra, evden çıkarken, yemekten sonra, kahveyle birlikte, yürürken, birileriyle konuşurken, boş boş otururken vs. yani birçok farklı an fakat ortak olan tek şey sigaranız. şimdi bu bir günde içilen sigara sayısını 2 ya da 3'e düşürmeyi planlıyorsunuz. fakat dikkat etmeniz gerek bir nokta var ki, sigarayı azaltarak sigarayı gözünüzde daha değerli kılıyorsunuz. onu bir ödül gibi görüyorsunuz. mesela öğlen vakti 1 sigara içtiniz ve kendi kendinize ''gece yemekten sonra da 1 tane yakarım o kadar'' diye düşünüyorsunuz. işte bu düşünce ile gün boyunca o içilecek son sigarayı düşünüyor ve ''bir önce zaman gelse de ödülüme kavuşsam'' diye düşünüyorsunuz. sonuç olarak sigara gözünüzde daha da büyüyor ve tamamen bırakma eyleminden psikolojik olarak daha çok uzaklaşıyorsunuz.

demem o ki; sigarayı tamamen bırakmaya, sigarayı azaltarak başlamayın. sigarayı hayatınızdan çıkaracaksanız bu bıçak gibi keskin olmalı. bu konuda insanlara öğüt vermenin anlamı yok. herkes yeterince konuşuyor zaten. basit düşünün; giysilerinizin kokmamasını, insanlarla yakından daha rahat konuşmayı, yenilen yemeklerden tat almayı, sigara sonrası ağızdaki iğrenç tattan kurtulmayı, sabahleyin öksürüklerle uyanmamayı, yine sabahları bademciklerdeki ağrıyla uyanmamayı, kız arkadaşınızı rahatça öpebilmeyi, sabah sıktığınız parfümün kokusunun akşam eve geldiğinizde de aynı kalmasını istiyorsanız sigarayı bırakmayı tavsiye ederim. anca tavsiye eder bir başkası zaten, kimse bir insanın akıl yargılarını kontrol edemez.
sigarayı bırakma sürecinde yaşanan zor evrelerden biridir. şanslı olan kesim azaltma sonrası bırakabilerek mutlu sona kavuşabilir. malesef ki o şanslı kesime dahil olamamanın mutsuzluğunu yaşıyorum orası ayrı.
dört yıldan beri, saatte bir sigara içerek başardığım durumdur. günde 2-3 paket sigara içtiğim ve sigarayı tümden bırakamayacağımı bildiğim için, sigarayla uzlaşarak, günde ortalama 50 sigara yerine 16 sigaraya düşmek herhalde daha iyidir. saat başı yakılan sigara ile kendinizi ödüllendirme iradesi başarılı olabilmektedir. benim kadar veya daha az sigara içip de daha da azaltmak isteyenler, sigara içme aralığını iki - üç saate çıkarabilirler.
azaltmak diye bir şey yoktur. yapabilirsen bırakacaksın açık ve net. azaltmak kendini kandırmaktır.
kafayı yemek.
saçma sinirsel gülüşler.
sigarayı azaltmak demek, gün içinde içilen sigarayı belli saatlere indirgeyip o saatleri kutsallaştırmaktan başka bir şey değildir.

lakin bu işin mantığını çözüp yapıldığı takdirde gerçekten özümseyerek verimli sonuçlar alınabilir.

sigarayı bırakmaya iradesi yetmeyenler için söylüyorum.

(bkz: sigaranın psikolojik bağımlılığından kurtulmak/#22220547)
sigarayı azaltmanın bir diğer yolu: kendinden emin irade kontrolünde "ben bunu bırakıyorum" düşüncesini benimsemektir.
insanların kendilerini kandırmasıdır. ha şimdi ha sonra... bir siz akıllı değilsiniz emin olun.
içtikçe paketten azalıyor zaten için istediğiniz gibi.
Yapmaya çalıştığım. Artık masrafı haddini aştı.
sigarayı azaltmak yoktur, kökten bırakmak vardır.
cebimde yarına sigara alacak para yok işin daha da kötüsü buna içerlenip daha çok sigara yakıyorum.azalmıyor bok yiyen.
Akciğerler sinyal verdiğinde gerekendir. Çikolata, kraker, çekirdeğe yoğunlaşmak düşünülebilir. Sağlık adına iyi bir adımdır.
Sigarayi azaltmak veya birakmak olmaz.

6 ay icmezsin, keyfin kacar, yan masadaki adamin dumani öyle bir ggelirki kosa kosa sigara almaya gidersin. Oyle bir lanet.

Hic Baslamamak kesin çözüm.
eğer gerçekten akla koyulursa mümkündür. unutmayın ki beyine siz hükmedersiniz.
25.10.2015

Sevdiğim saydığım ve fikirlerine önem verdiğim bir dostumun tavsiyesiyle bugün itibari ile kararını aldığım ve ilk günü başarıyla tamamladığım eylem.

Günde 2 paket, 24 saat çalıştığım zamanlarda 3 paket içen bir insan olarak bugun sadece 8 9 tane ictim. Hatta sonuncusunu yarısında attım.
4 mandalin 1 metro çikolatadan sonra midemi bulandırdı.

Amacım öncelikle günde 5 adete kadar düşürebilmek.

Edit: bir yazar arkadaşımız yukarıda ödül psikolojisi ile ilgili bir bilgi vermiş. Ona bu konuda tamamen katılıyorum ve eklemek istiyorum;

Azaltma konusunda onunla tamamen ayni fikirdeydim. Fakat bir arkadasla tanistim 1 ay önce. En yakin dostumun yeni ortağı. Adam öğlen saat 1-2 civarı ilk sigarasini iciyor. Akşamüstü 4-5 civarı ikinci ya da üçüncüyü. Evde hic icmiyor ve 1 paket sigarayı 3-4 gün içiyor. Ben de bu konuda onu örnek alıyorum. Çünkü sigaranin tadını gerçek anlamda seviyorum. Fakat alışkanlık/bağımlılık/tiryakilik kıskacında değil; yemek Üzerine yenen tatlı olarak tüketmeyi sağlamak istiyorum. Umarım başarılı olurum.