bugün

kişisine bağlıdır ama sigara bırakılmaz ara verilir bırakan larıda tebrik etmek lazımdır.
ara vermekten ziyade mümkün olduğu kadar azaltmak en iyisidir.
- sigara bırakılır mı erdener abi?
+ bırakılır..
- nasıl bırakılır abi???
+ bırakılmaz..

(bkz: erdener abi)
ancak bir doktorun korkusuyla bırakılabilir.
dr: sigarayı bırkmazsan öleceksin
tiryaki: hadi ya, o zaman bıraktım al bu paket de senin olsun.
daha önce 1'er yıllık 2 kez bırakmışlığım vardır.ama tekrar başlamıştım her ikisinde de. bu yıl başında tekrar bıraktım ve başlamamak için dua ediyorum.*sigara içmemek öyle güzel bir duygu ki, herkese bırakamasa bile içilmeyen günleri yaşamasını tavsiye ederim.canınız çok istiyor ama içince aşağıdakileri kaybedeceğinizi bildiğiniz için içmiyorsunuz.

neleri mi?
işte bunları

saçlar ve eller sigara kokmuyor,
tırnaklarınız sararmıyor,
cildiniz kurumuyor,
dişleriniz sararmıyor,
ağzınız sigara kokmuyor,
nefes alışınız değişiyor,
yürümek,koşmak,yüzmek sizi yormuyor,
en önemlisi her dal sigarada kaybettiğiniz akciğerleriniz sizinle barışmaya başlıyor,
tabi daha 1000 tane sayılır...

not: ben tamamen bırakan tanıyorum.40 yıl olmuş bırakalı, "hala canım istiyor" dese de içmiyor. *
derler ki, sigaraya başlayan aptaldır. bir sürü zararı, eksi yönü vardır. ve yine derler ki, sigarayı bırakan ise iki kere aptaldır. onun o enfes tadını, boğazdan geçişini tanıyan insan nasıl olur da sigarayı bırakabilir..
okul biterse belki bırakılır. zira finallere giden uzun gecelerde ne kahve bırakılır ne çay ne sigara...
bırakılmaz sadece ara verilir.aranın uzun veya kısa oluşu kişinin iradesine bağlıdır.
"bırakılırsa yere düşer ama." newton.
denemesi bedava olan tamamen kişinin iradesine bağlı olan durum.
nikotin sakizi, sigara birakma bandi, sigara birakma hapi kullanarak birakmaya calistim birakmadim.

kesinlikle anladim ki ben sigarayi birakmaya hazir degilim.!
benim için karsılıksız yanıp tutusan şeyi neden bırakayım? şeklinde cevaplandırılacak soru.
içten istenırse paşa paşa bırakılır. *
duş yaparken su deliğine atılan izmaritin suyu sarartmasına şahit olunduktan sonra bırakılır tarzı cevaplanabilecek hede.
hayatta önemsiz gibi gözüküp, halbuki gayet önemli yer teşkil eden bir keyiften vazgeçmeyi göze alma ihtimaliyle tam paralel ihtimaldir.

yemek sonralarının ya da akşamüstü içilen kahvelerin çok tatsız olacağı, kişinin kafasına yattıysa ne güzel; sigarayı bırakma ihtimali acayip yüksektir o zaman.
başka çare olmazsa ancak o zaman tam olarak bırakılabilir.
iqs'nin (i quit smoking) istatistiklerine göre bırakmayı deneyenlerde %4 olan ihtimal.
normal yaşı elli olan birinin (bkz: realage)'de yaşının 70 çıkmasından sonra ihtimali artan durum.
eğer kanser edici bir sevgiliye sahipseniz ihtimaliniz milyon üstündende olsa sıfırdır.
sigaranın dostluguna alışmış kişilere gerçekten uzak olan ihtimal. herkesin bir şensı olsa da sigaraya başladığı günlere geri dönse, hiç sigaraya başlamasa... * *
bir otobüsün vaktinde durağa gelmesiyle aynı imkansızlığı taşır. ya da yazın ortasında kar yağması ile eş değerdedir. ayrıca niye bırakıyorsun yani? ne alıp veremediğin var! hazır sigaradan bahsetmişken bir sigara yakayim ben. swh
zyban ile ihtimal artıyor diyorlar ama...
dışardan yardım almadan düşük olan ihtimaldir.
gökteki yildizlarin yer yüzüne inip macerana dansı yapmasi ile ayni ihtimalde olan bir eylemdir sigarayi birakmak.

(bkz: sigara yoksa fanta içsinler)
zordur ama istenilirse yapılabilinecek bir eylemdir.
(bkz: sigara bırakılmaz ara verilir)
(bkz: orospunun tövbesi olmaz)