bugün

içi boş bir istektir.

lan arkadaş nükleer projelere, heslere, zehir saçan santrallere, doğanın amına koyan fabrik atıklarına karşı nce tavır alın ondan sonra düşünülür bu mesele!
içmeyen biri için "evet yasaklanmalı" demesi kolaydır, içen biri için bu tür önermeler küfür içerikli olup "yok ebesinin *mı artık" dedirtecek söylemlerdir.

evden çıkarken sıkılan parfümün, dolmuşlarda ağır bir koku salması kadar kötüdür sigara, eğer çoğu sigara içenler bu tür olaylara katlanıyorsa bence sizde onlara katlanın.
araclardan alinan su egzoz vergisimidir nedir iste onun aynisi sigara icenlerden alinmalidir. sonucta siki bi tiryaki nerdeyse bi 2012 model araba kadar duman saliyo.
yada agizlarina karbon emisyon filtresi taksinlar.
yasal olarak satilan ve devletin büyük gelir kaynaklarından biridir. sağlığa zararlı bir şeyin satışı durdurulmali, kaçak yolları engellenmelidir. devletinde daha onurlu kazanç yolları aramalidir. çiftciye destek olup tarımsal üretimi canlandirabilir aklıma ilk gelen bu.
insanlara rahatsızlık verme ihtimalinin olduğu her yerde yasaklanması normaldir. rahatsız oluyorsan "iki adım geriden yürü", "karşı kaldırıma geç" kadar aptalca da savunması vardır. son çırpınışlarınız olduğunu biliyorum ama vaktiyle otobüslerde püfür püfür içen de sizlerdiniz. sonra yasaklanınca aman aman dikkat eder oldu herkes. demek ki yasaklar insanların saygı anlayışını da değiştiriyormuş, değil mi?
yuh amına koyayım.
bakın ben sigara kokusundan rahatsız olurum ama sadece kapalı mekanlarda.
bırakın da adamlar birazcık keyif alabilsinler hayattan.
herşey birilerinin isteğine göre yasaklanırsa nerede kaldı özgürlük?
sigara içen bir adamın zararı olmaz.
memlekette sigara içenler pis kokuyor demeden önce daha büyük sorunlar var onlara bakın lütfen.
Diyen kisiyi tokatlamak gerekir. insaniz la olm bizde sonucta yasaklanirsa anarsizm hukum surer.
akıl ve sinir sınırlarımı zorlayan istektir. toplumdaki bu toplu hareket etme hali beni ne zaman çileden çıkaracak ve ne zaman boğaziçi köprüsünde elimde lolipopla bağırıp isyan edeceğim bilmiyorum. cevaplarını aşırı merak ettiğim birkaç sualim var.

1) çok değil bundan birkaç yıl öncesine kadar "yeşilay" kelimesinin manası, bir takım insanlar tarafından "rengi yeşile dönmüş ay" "benzi sararıp solmuş ay" tanımlarından ibaretken, ne oldu da birden herkes yeşilaycı oldu?

2) bu kesilesi faşist sesleriniz birkaç yıl önce neden götünüze kaçmıştı da, şimdi üstünlük kurma, baskılama haline giriştiniz?

3) zamanında benim de zerre kadar tasvip etmediğim, şehirler arası otobüs yolculuklarında içilen pofur pofur sigaralara ciğerleriniz eşlik ederken, bir kişi bile "kardeşim bu minicik alanda ciğerimi sikmek zorunda mısın?" dememişken, şimdi neden gayet açık olan alanlarda dahi sigaraya tahammül azaldı?

4) sözde çevreye duyarlısınız da açık alanda içmenin zararı size değil de çevreye ya hani. götünüzü yırtıyorsunuz da "taaam bana zararı yok ama çevre kirleniyo taam mıaa" diyorsunuz ya cücüklerim. neden çevrenin içine sıçan diğer etkenlere karşı bu kadar sessizsiniz? denizler lağım çukuru gibi, göletler yok olmakta, fabrikalar çevrenin içine sıçmakta. neredesin firuze?

5) tüm bu sorularıma vereceğin muhtemel cevaplar yetersiz olacaktır. ya da cevab veremedi damgasını alnının te ortasında hissedeceksin. peki o vakit, şunu söyle. bir önder yasak dedi diye mi bu baskınlık kurma halin? sırf kağıt üzerinde yasak onaylandı diye mi, ham kişiliğinin zulmeti?

dur ben cevap vereyim son soruya. o kadar ezik ve naçar ki zihnin, toplu hareket halinde sesin çıkar ancak. o kadar meyillisin ki topluma uymaya, çoğunluk aynı fikirde ise yükselir sesin.

he son olarak, sigaramı içerim ciğerini de sikerim. koyun olmaktan vazgeçip birey olduğunda, belki ciğerine mermahet ederim. kafiyeli oldu bak.
ABARTMAYIN.TiRYAKiSi VAR,BAĞIMLISI VAR.AÇIK HAVADA iÇENE SAYGI GÖSTERiN.
(bkz: siktir lan)
sigara icmek icin acik alana cikmis bir grup insan ortasinda soylenmemesi gereken laf. senin uzerine keyif sigarasi yakarlar, ne oldugunu bilemezsin. ayrica niye ben sen yer degistirme diye acik alanda dahi sigara icmiim? hakikaten malsin.
sigaranın kendini ve başkalarını pasif olarak zehirlememe sini isteyen insanların görüşüdür.
şunu savunanların da amına koyayım.
saçma insanların saçma iddaası. yürüme yolda o zaman *mk. zorla sigarayı solumak zorunda değilsin.
(bkz: sigara dumanının üstüme üfleyene ceza gelmesi)
yakında sigara içebilmek için atmosfer dışına çıkılmasını isteyecek bir gerizekalının beyanıdır.
edit: eksi yağmuru an itibariyle başladı. ha gayret!
Bir gün sigara içenlerin de isyan çıkarmalarına ve bir yapılanma kurmalarına sebebiyet verecek devlet kararıdır.
+ banka ve otobüs sırasında içilmesine karşıyım..
+ yatakta içilmesine karşıyım..
+ dağın zirvesinde değil de, eteğinde içilmesine karşıyım..
+ kompartıman aralarında içilmesine karşıyım..
- diğer alanlarda içilmemesine de karşıyım..
edit:
+ kalabalık caddelerde içilmesine de karşıyım. ama içerim, caddeyi boşaltın.
hatta sigara fitil şeklinde üretilmeli makattan alınmalıdır .

sonu buraya varacak öneridir ki , sigara içen biri olarak bitin gidin 4. muratlar .
kesinlikle olması gerekendir. özgürlükle felan alakası yok, sen benim önümde tüttürürken benim özgürlüğüm nerede? beni ne hakla zehirlersin? bir de o zaman yolun öbür tarafından yürü diyen dangozlar çıkabilir. yolun öbür tarafında sigara içilmiyor mu be ergenim?
yok artık daha neler diye cevaplanması gereken söz.
edit: elimde sigarayla eksileri beklemekteyim.
yok artık bari bunu da söyle sigara atmosfer ortamında da yasaklanmalıdır.
sigara içen biri olarak kesinlikle tam destek verdiğim önerme. bütün açık alanlardan ziyade herkesin ortak kullanım alanları sıkı denetime girmelidir. kaldırımlar, çocuk parkları, vapur iskeleleri, tren garları. ben bile sabah sigara içmeden evden çıkınca yolda sigara içen birinden uzak durmaya çalışıyorken bu meretten zerre haz etmeyen kişileri düşünemiyorum bile. zaten yürüyerek sigara içmenin verdiği kötü görüntüyü bilen herkes bu gereksiz şeyden vazgeçiyor.
nerede içiçez olm kapalı da içme açık da içme oldu.
nefes almanın yasaklanacağı günün arifesidir.
güncel Önemli Başlıklar