1. 1.
  ünlü fotoğrafçı steve mccurry'nin 1984 yılında pakistan'da afgan mülteci kampında fotoğrafını çektiği ve dünyada simge haline gelen fotoğraftaki kız. fotoğrafın çekildiği yıl gula 13 yaşında idi.

  http://img131.imageshack.us/i/31fk2.png/
  5 ... ne desem inanirsin
 2. 2.
  hayat şartlarının insanları ne hale getirdiğin göstergesidir. otuz bir yaşında elli gibi göstermektedir. [ http://www.stefangeens.co...ics/blog/sharbat-gula.jpg]
  1 -1 ... kucukkurbagaminikkurbaga
 3. 3.
  meşhur afghan girl'ün hikayesi.batılıların deyimiyle 3.dünya mona lisa'sı sharbat gula 'nın.

  fotoğrafı National Geographic dergisine 1985 yılında kapak olduktan sonra geniş kitlelerce tanınan Peştun kökenli Afgan.

  Şarbat Gula, Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kaldı. 1984 yılında Pakistan'da bulunduğu mülteci kampında Steve McCurry tarafından fotoğrafı çekildi. Gula, kamptaki okulda öğrenciydi. Afgan kadınların fotoğraflarını çekmek konusunda zorluklar yaşayan Steve McCurry, eline geçen fırsatı iyi değerlendirdi. Gula fotoğrafı çekildiğinde yaklaşık on üç yaşındaydı.

  Bu fotoğraf, National Geographic 1985 haziran sayısında "Afghan Girl" (Afgan Kızı) başlığıyla yayımlandı. Şarbat Gula keskin bakışları ve yeşil gözleriyle, seksenli yıllardaki Afgan savaşının ve mültecilerin tüm dünyaya yayılan simgesi oldu. Fotoğraf ayrıca yayın dünyasında en fazla bilinen fotoğraf unvanına sahiptir.

  Afganistan batı medyası için uzun bir süre ulaşılmaz olduğundan, on beş yıldan uzun bir süre Gula'nın kimliği bilinmezliğini korudu. Bu süreç Taliban rejiminin 2001'de yıkılmasına kadar sürdü. Bu zaman zarfında Steve McCurry Gula'ya ulaşmak için girişimlerde bulunduysa da başarılı olamadı.

  2002 yılının Ocak ayında, bir National Geographic ekibi Gula'ya ulaşabilmek için Afganistan'a gitti. Steve McCurry Gula'nın geçmişte kaldığı Pakistan'da bulunan mülteci kampını ziyaretinde, Gula'nın erkek kardeşini tanıyan birine rastladı. Böylece ekip, 1992'de mülteci kampından ayrılıp ülkesine dönen Gula'ya, Afganistan'ın ücra bir bölgesinde ulaşmayı başardı. Fotoğrafın göz irisinin biyometri teknolojisi ile incelenmesi sonucu Şarbat Gula'nın bulunan kişi olduğu kesinleşti. Daha önce ya da sonra hiç fotoğrafı çekilmeyen Gula, 1984'te mülteci kampında fotoğrafının çekilişini tüm canlılığıyla anımsıyordu. Seksenli yılların sonunda evlenen Gula üç çocuk annesidir. Gula'nın hikâyesi National Geographic'nin 2002 Nisan sayısında yayımlandı, kendisini konu alan bir belgesel de 2002'nin Mart ayında yayınlandı
  ... ravelli italyan olan
 4. 4.
  Serbest bırakılmıştır.
  2 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
 5. 5.
  gözlerindeki acı ve korkuya bakmak yürek ister. zira kendine gelebilmek biraz zordur sonrasında da..
  ... nardaninciler